24 zespoły złożone z uczniów szkół średnich Cieszyna wzięły udział w premierze mobilnego questu terenowego MODERNIZM TALKING zorganizowanego przez Fundację Good Culture przy współudziale Muzeum Miasta Cieszyna – jako partnera projektu.
Fabuła questu rozgrywa się we współczesnym Cieszynie, gdzie gracz, jako fan geocachingu, wyrusza na poszukiwanie nowej skrytki w Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Po drodze słyszy w radiu komunikat o niepokojących zjawiskach w mieście, takich jak migające światła i dziwne odgłosy dochodzące z modernistycznych budynków. Na miejscu spotyka kustosza Gustawa, który tłumaczy, że zjawy zakłócające spokój miasta mają związek z modernistycznymi budowlami. Zadaniem graczy było odnalezienie 13 części Kryształowej Kuli Modernizmu, a celem przywrócenie ładu i porządku z mieście.
W trakcie gry uczestnicy odkrywali historyczne miejsca związane z cieszyńskim modernizmem, takie jak Dom Żołnierza, Szpital Śląski czy Alfreda i Irmy Nohelów, Inżyniera Henryka Reissa, Elizy Niemcowej. Spotykali się także z postaciami związanymi z historią miasta, m.in. z architektami takimi jak Bogdan Krysiewicz i Tadeusz Michejda, którzy odegrali kluczową rolę w kształtowaniu przedwojennej zabudowy miasta.
Quest został stworzony przy użyciu platformy ActionTrack., która wykorzystuje GPS do śledzenia lokalizacji gracza i dostarcza zadań dostosowanych do konkretnych miejsc, które są kluczowe dla fabuły. Uczestnicy mogą rozwiązywać zagadki, wykonywać zadania związane z miejscami historycznymi oraz zbierać wirtualne przedmioty, jak w przypadku Kryształowej Kuli Modernizmu. ActionTrack pozwala na pełną personalizację scenariusza gry, co czyni każdą rozgrywkę unikalnym doświadczeniem, dopasowanym do lokalnych realiów i potrzeb edukacyjnych.
Projektowanie questu poprzedził spacer fotograficzny ulicami miasta. Wzięła w nim udział młodzież z Zespołu Szkół Budowlanych, a poprowadził Przemysław Czernek – regionalista, autor przewodnika „Szlakiem cieszyńskiej moderny”. Następnie obyły się warsztaty projektowania mobilnych questów, ponownie z udziałem młodzieży z ZSB.
Quest będzie dostępny dla mieszkańców miasta do 30 czerwca 2025 roku. Trasa liczy ok. 3 km, orientacyjny czas jej przejścia oscyluje w granicy godziny. Start i meta: Muzeum Miasta Cieszyna. Kod startowy i instrukcje znajdują się na stronie Muzeum Śląska Cieszyńskiego.
Quest powstał w ramach projektu „MODERNIZM TALKING. Młodzież dla młodzieży o architekturze modernizmu” realizowanego przez Fundację Good Culture, który został stworzony z myślą o popularyzacji architektury modernistycznej i jej wpływu na dzisiejsze miasta. Projekt ten łączy w sobie edukację, nowoczesne technologie oraz interaktywne formy nauki, aby w angażujący sposób przekazać wiedzę na temat dziedzictwa modernizmu w Polsce. Muzeum Śląska Cieszyńskiego jest partnerem projektu.
Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Fundacja Good Culture, działająca na rzecz rozwoju instytucji kultury i edukacji, dąży do profesjonalizacji sektora kultury i sztuki oraz ochrony dziedzictwa narodowego. W ramach naszej misji organizujemy także projekty, edukację ekologiczną, wyrównywanie szans i wielokulturowość.