22. Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie już wkrótce w Cieszynie

0
107
Świetlica Krytyki Politycznej w Cieszynie w dniach 19-21 września zaprasza na kolejną edycję Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie.
- reklama -

Świetlica Krytyki Politycznej w Cieszynie w dniach 19-21 września zaprasza na kolejną edycję Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie.

W programie wydarzenia znalazło się 6 filmów dokumentalnych, którym towarzyszyć będą wprowadzenia oraz dyskusje przygotowane przez zaproszonych ekspertów i ekspertki. Dodatkowo organizatorzy na sobotę, 21 września, zaplanowali wydarzenie towarzyszące, jakim będą warsztaty ze sklejania słów i obrazów „(po)rusz słowem”, które poprowadzi Agnieszka Karpiel.
Festiwal rozpocznie się w czwartek, 19 września, o godz. 13:00 specjalnym pokazem dla szkół dokumentu „Moja siostra” w reż. Mariusza Rusińskiego. Film łączy historię dojrzewania, trudnych relacji w rodzinie oraz uzależnienia nastolatki, prywatnie siostry reżysera. Po filmie odbędzie się dyskusja z psychologiem Mikołajem Zmełty. W tym samym dniu cieszyńska publiczność będzie mogła zobaczyć również film „Prawdziwsze od prawdy” w reżyserii Daniela Andreasa Sagera, opowiadający historię wzlotu i upadku Claasa Relotiusa, największej gwiazdy niemieckiego dziennikarstwa ostatnich lat.
W programie wydarzenia nie zabraknie również filmów o tematyce klimatycznej oraz dokumentów opowiadających o konflikcie izraelsko-palestyńskiego i sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.
Wszystkie projekcie odbędą się w Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie (Al. Jana Łyska 3, wejście od ul. Przykopa 20). Udział we wszystkich pokazach i dyskusjach jest bezpłatny.

PROGRAM
19 września 2024 | czwartek
13:00 – 14:30
Moja siostra, 30′ 2023, reż.: Mariusz Rusiński – pokaz i dyskusja dla szkół
Intymny i do bólu prawdziwy film o uzależnieniu, rodzinie i emocjonalnych nawykach, które uniemożliwiają prawdziwy kontakt.
Wprowadzenie i komentarz po filmie: Mikołaj Zmełty (psycholog, terapeuta behawioralny, koordynator dziennego oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży. Zawodowo zajmuje się prowadzeniem diagnostyki i terapii w ramach oddziału dziennego oraz pracą interwencyjną na platformie 116sos.pl)
Kontakt w sprawie zapisu klas 8 SP oraz szkół ponadpodstawowych na wydarzenie: natalia.kaluza@krytykapolityczna.pl

17.00 Oficjalne otwarcie tegorocznej edycji festiwalu
17:15 Prawdziwsze od prawdy, 93′ 2023, reż.: Daniel Andreas Sager (film z polskimi i angielskimi napisami)
Przedziwna historia wzlotu i upadku największej gwiazdy niemieckiego dziennikarstwa ostatnich lat, pokazująca, jak cienka stała się w dzisiejszych czasach granica między prawdą a zmyśleniem.
Wprowadzenie i moderacja dyskusji po filmie: Agnieszka Karpiel (kulturoznawczyni, antropolożka, animatorka kultury, koordynatorka projektów, współzałożycielka Stowarzyszenia Przestrzeń Otwarcia)

20 września 2024 | piątek
17:00
Nasz cały świat, 81′ 2023, reż.: Frederik Subei (film z polskimi i angielskimi napisami)
Rdzenni mieszkańcy Amazonii bronią swojego terytorium przed nielegalną wycinką, jednocześnie chroniąc przed cywilizacją ludność Awa, nieskażoną kontaktem z białym człowiekiem.
19:00 Ocean na sprzedaż, 85′ 2023, reż.: Matthieu Rytz (film z polskimi i angielskimi napisami)
Oszałamiający wizualnie dokumentalny esej o cenie skarbów z morskich otchłani.
Wprowadzenie i moderacja dyskusji po filmach: Jessica Kufa (badaczka kultury i sztuki, animatorka i koordynatorka działań kulturalnych. Zainteresowana architekturą, antropologia środowiskową i postsztuką)
Wprowadzenie i dyskusja tłumaczone na Polski Język Migowy.

- reklama -

21 września 2024 | sobota
16:00
Dobra wiadomość, 11′ 2023, reż.: Zuzanna Solakiewicz, Zvika Gregory Portnoy
Białowieża, zima 2021. Aktywiści wyruszają z pomocą dla migrantów i migrantek zagubionych w przygranicznym lesie.
Wprowadzenie do filmu: Natalia Kałuża (antropolożka i kulturoznawczyny, koordynatorka Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie)
17:00 Łączymy się w bólu, 93′ 2023, reż.: Hilla Medalia (film z polskimi i angielskimi napisami)
Konflikt izraelsko – palestyński w pigułce. Ból po śmierci przypadkowych ofiar niespodziewanego wybuchu przemocy w zaskakujący sposób zbliża do siebie rodziny z przeciwnych stron barykady.
Wprowadzenie i moderacja dyskusji po filmie: dr Beata Abdallah-Krzepkowska (absolwentka arabistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracuje jako adiunkt na Uniwersytecie Śląskim)

organizator: Helsińska Fundacja Praw Człowieka
współorganizator lokalny: Świetlica Krytyki Politycznej w Cieszynie
współfinansowanie: Miasto Cieszyn, Miasto Stołeczne Warszawa, Unia Europejska (“Kreatywna Europa” MEDIA), Ambasada Królestwa Niderlandów, Open Society Foundations
Partner festiwalu: Naczelna Rada Adwokacka, Rainbow
Patroni medialni: OKO.press, ngo.pl

- reklama -