W Cieszynie padł rekord Polski

0
1447
- reklama -

26 stycznia na cieszyńskim Rynku aż 516 par zatańczyło poloneza. To rekord w skali kraju!

Do pobicia poprzedniego rekordu, ustanowionego przez Skwierzynę miało wystarczyć 420 par, jednak Cieszyn pokazał swoje możliwości i pewnie zdobył certyfikat, gromadząc prawie o 100 par więcej. Rekordowy skład zasilili m.in.: Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura, Starosta Powiatu Cieszyńskiego Janusz Król, Przewodnicząca Rady Miasta Cieszyna Gabriela Staszkiewicz, Przewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego Ludwik Kuboszek, przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego, tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej, delegacja dyrektorów szkół powiatu cieszyńskiego, olimpijczyk Mateusz Ligocki wraz z rodziną, a przede wszystkim tegoroczni maturzyści. – Bardzo się cieszę, że cieszyński rynek jest pełny tak młodych ludzi. Chciałbym w imieniu nas wszystkich życzyć powodzenia na maturze. – mówił burmistrz Ryszard Macura.

Maturzyści z ZS im. Władysława Szybińskiego tańczą poloneza na cieszyńskim Rynku już od pięciu lat. W tym roku organizatorzy zdecydowali się jednak na bicie rekordu. – Jest to przedsięwzięcie bardzo duże, ponieważ maturzyści z całego powiatu cieszyńskiego tańczą z nami. Bijemy razem ten rekord – mówiła tego dnia nauczycielka matematyki z ZS w Cieszynie Barbara Romanowska – Uczniowie byli zdziwieni. Nie byli zdecydowani czy muszą być w garniturach czy strojach galowych. Po przeczytaniu regulaminu z Biura Rekordów okazało się, że damy radę. Uczniowie stanęli na wysokości zadania, bo są w garniturach, dziewczyny są w sukienkach. Mamy zaproszonych gości, którzy też występują w odświętnych strojach. Ilość par to nie jedyny warunek jaki musiał zostać spełniony do pobicia rekordu. 

Jak mówiła Barbara Romanowska uczestnicy musieli być ubrani stosowanie do poloneza, został ułożony odpowiedni układ, a taniec musiał trwać 5 minut. Wszystko to sprawdzała Izabela Olszar z Biura Rekordów, która na koniec wręczyła zasłużony certyfikat na ręce dyrektor ZS im. Władysława Szybińskiego z Cieszyna Iwony Bebek. – Chciałam bardzo serdecznie pogratulować wszystkim zebranym, ponieważ rekord został pobity. 516 par tańczących poloneza jednocześnie! – mówiła Izabela Olszar – świetna organizacja, taniec imponujący. Jestem pod ogromnym wrażeniem!

- reklama -

Cieszyński Rynek podczas tańca wyglądał pięknie. Może od tego dnia maturzyści powiatu cieszyńskiego będą spotykać się w tym samym miejscu już co rok.