Tutaj spotyka się to, co dla mnie ważne i piękne… Dziękuję za ten festiwal!-Agnieszka Holland
Znamy kalendarz tegorocznego przeglądu filmowego w Cieszynie! Organizatorzy Kina na Granicy przygotowali w tym roku ponad 120 propozycji filmowych, koncerty, wystawy i spotkania z wybitnymi twórcami. Swój udział potwierdziło ponad 70 gości, a wśród nich Karel Roden, Agnieszka Holland, Allan Starski, Andrzej Chyra oraz Karolina Gruszka czy Arkadiusz Jakubik.
Na widzów czeka ponad 120 filmów z Polski, Czech i Słowacji. Pierwsze seanse rozpoczną się już w piątek, 28 kwietnia, o 8:30, filmami „Kola”, „Niedoparki” i „Europa”, choć oficjalna inauguracja zaplanowana jest na godz. 19:00, a towarzyszyć jej będzie pierwsza w Polsce projekcja pokazywanego na ostatnim festiwalu w Berlinie filmu „Zwierzęta” Grega Zglinskiego zakończona spotkaniem z twórcami.
Podczas filmowej majówki w Cieszynie będzie można zobaczyć ponadczasowe klasyki jak „Nóź w wodzie”, „Panny z Wilka”, „Grę” czy „Barwy ochronne” oraz rekordową liczbę nowych filmów – „Bába z ledu”, „Masaryk”, „Amok” czy „Pokot”. Przegląd zakończy się 3.05 przedpremierowym pokazem filmu „Butterfly Kisses”.
Cykle filmowe 19. Kina na Granicy
Retrospektywy:
Przyjrzymy się twórczości takich sław jak: Karolina Gruszka, Allan Starski, Milan Lasica, Karel Roden, Antonín Máša oraz Wydziału Filmu i Telewizji Akademii Sztuk Pięknych (FAMU).
„Karolina Gruszka to rzadkie połączenie urody, talentu i inteligencji. Przygodę z filmem zaczynała jako nastolatka. Już wtedy stykała się ze sławami – Krzysztofem Zanussim, Aleksandrem Proszkinem i przede wszystkim, z Izabellą Cywińską” – mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy KnG. Podczas przeglądu będzie można zobaczyć Karolinę Gruszkę m.in. w „Szczęście świata” (Michał Rosa), „Inaland empire” (David Lynch) czy „Kochankowie z Marony” (Izabella Cywińska).
Scenografię Allana Starskiego będzie można podziwiać w oskarowej „Liście Schindlera” (Steven Spielberg), „Pannach z Wilka” (Andrzej Wajda) czy „Pianiście” (Roman Polański). Oprócz filmów, przy których pracował, zobaczymy także wystawę jego projektów, a także projekty Wiesławy Starskiej przedstawiające kostiumy do filmów oraz spektakli teatralnych i telewizyjnych.
Z kolei Karel Roden to jeden z najbardziej charakterystycznych aktorów swojej generacji. Odniósł sukces zarówno na deskach teatru, jak i w kinie, gdzie, jako jeden z niewielu Czechów, stał się znany również za granicą, grając m.in. w produkcjach hollywoodzkich. Podczas Kina na Granicy będzie można zobaczyć go w „Lidice” (Petr Nikolaev), „Paralelní světy” (Petr Václav) czy „Čas sluhů” (Irena Pavlásková).
O Milanie Lasicy tak mówi czeski dyrektor programowy Martin Novosad: „To nie tylko popularny słowacki aktor, ale także humorysta, dramaturg, pisarz, twórca tekstów, reżyser, moderator i piosenkarz. Do jego najpopularniejszych dzieł należą scenki odgrywane wraz z kolegą Júliuem Satinskim. Ich komizm polega na analizie banalnych sytuacji życiowych i przesuwaniu ich do granic absurdu. Milana Lasicę będzie można zobaczyć w „Obsluhoval jsem anglického krále” (Jiří Menzel), „Vážení přátelé, ano!„ (Dušan Klein) czy „Srdečný” pozdrav ze zeměkoule (Oldřich Lipský)”.
Cykl Buntownicy i chuligani:
Kino chuligańskie czy zrewoltowane? Kim byli kiedyś, kim są dzisiaj bohaterowie wchodzący w kolizję z prawem, ustrojem, społeczeństwem? To wrażliwi „buntownicy bez powodu”, bohaterowie pokolenia, wrogowie systemu czy zdegenerowane wyrzutki społeczne? Linia podziału jest często zamazana…
Cykl Emigranci-imigranci:
Temat emigrantów, imigrantów, uchodźców to jedna z najżywiej prowadzonych dyskusji społecznych w ostatnich latach. Dotyka polityki, kultury, zmiany odwiecznych prawideł obowiązujących w starej Europie (oraz reszcie świata). Jak kino portretowało „uchodźców” z ojczyzny w latach siedemdziesiątych, osiemdziesiątych, jedną czy dwie dekady temu? Jak z tą tematyką zmagamy się dzisiaj?
Cykl Fashionerzy i fashionistki:
Największe marzenie co trzeciej dorastającej dziewczynki? Nie aktorka, nie piosenkarka, na pewno nie prawniczka. Blogerka modowa. Kto by nie chciał być co najmniej stylistą… Chcemy pokazać, że moda, oryginalne stylizacje, kroje i fasony, towarzyszyły kinu od zawsze. Bistorowe golfy, bluzy z „Hofflandu”, fulary i szmizjerki. „Moda Polska” to także był „fashion”. Faszyn i stajl.
19. Przegląd Filmowy w Cieszynie to nie tylko pokazy filmów i spotkania z twórcami. Mocnym akcentem tegorocznego wydarzenia będą występy takich zespołów jak np. Tabu czy XXANAXX. Czeską i słowacką scenę reprezentować będą hip-hopowy skład Prago Union i rockowa kapela CHIKI-LIKI-TU-A. Po każdym z koncertów odbędzie się afterparty w wykonaniu Kolektywu Podaj Kabel oraz ich gości. Nic tak nie zbliża, jak muzyka, więc serdecznie zapraszamy na celebrowanie polsko-czesko-słowackiej przyjaźni podczas wspólnej zabawy.