Rząd otwiera granice dla pracowników!

0
1298
- reklama -
Właśnie zakończyły się rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego ze starostami powiatów przygranicznych. Jak wynika z informacji przekazanej przez Sylwię Pieczonkę, rzecznik prasowej Starostwa Powiatowego w Cieszynie, granice mają zostać otwarte już 4 lub 5 maja. Jeśli rząd potwierdzi tą informację, oficjalnie pracownicy będą mogli już niebawem wrócić do pracy.
 

Protesty, które odbyły się w ubiegłą sobotę w miejscowościach przygranicznych nie tylko zwróciły uwagę rządu, ale i całej Polski. Dramatyczna sytuacja i utrata pracy wielu ludzi to problem nie tylko ich samych. Solidarnie do apeli i petycji pracowników transgranicznych przyłączyli się samorządowcy. Od kilku dni trwały rozmowy starosty cieszyńskiego Mieczysława Szczurka z biurem MSWiA oraz gabinetem premiera. Nadzieje dał zapis dotyczący nowego rozporządzenia, zdejmujący obowiązek kwarantanny w przypadku przekraczania granic w celach zarobkowych.

W niedzielę ma odbyć się kolejny spacer przeciwko zamkniętym granicom. Dramat wielu rodzin ma szansę zakończyć sie już niebawem. Pozostaje jednak pytanie, co z pracownikami, którzy już zostali zwolnieni?

30 kwietnia na stronie rządowej pojawił się projekt rozporządzenia, mówiący o zniesieniu obowiązku 14-dniowej kwarantanny dla mieszkańców pogranicza.

- reklama -

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało nowelizację rozporządzenia dotyczącą kontroli na granicy wewnętrznej. Kontrola zostaje przedłużona do 13 maja br. „Kontrola graniczna na granicy wewnętrznej z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją zostaje przedłużona o kolejne 10 dni – od 4 do 13 maja br. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach” – przekazał w komunikacie wydział prasowy MSWiA.

30 kwietnia o godzinie 8:15 na stronie rządowej gov.pl pojawił się nowy projekt rozporządzenia ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

W punkcie 3 pojawił się zapis dotyczący uczniów i pracowników transgranicznych, a dokładniej zniesienia dla nich obowiązku odbywania 14-dniowej kwarantanny po przekroczeniu granicy.

Od dnia 4 maja 2020 r. obowiązku, o którym mowa w § 2 ust. 2, nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej:

  • w ramach wykonywania czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym przez osoby wykonujące te czynności w tych państwach;
  • przez uczniów i studentów pobierających naukę w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym.

Osoby, o których mowa w ust. 3, przekraczając granicę państwową dokumentują Straży Granicznej wykonywanie czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych lub pobieranie nauki w państwie sąsiadującym – czytamy w rozporządzeniu.