Niezależnie od rodzaju niepełnosprawności, każdy człowiek, którego staje się ona codziennością pozostaje tym samym człowiekiem, którym był wcześniej, ma marzenia, plany i tak jak inni stawia przed sobą cele i dąży do ich osiągnięcia.
Aby wyznaczone zadania mogły być zrealizowane, wysiłek włożony w ich wykonanie przez osobę niepełnosprawną jest wielokrotnie większy niż przez pełnosprawnych.
Niepełnosprawność powoduje ograniczenia, u jednych większe u innych mniejsze, równocześnie sprawia, że osoba z niepełnosprawnością odnajduje się w nowej rzeczywistości, którą tak naprawdę poznaje dopiero poprzez osobiste, praktyczne zagłębianie się w związane z nią tematy. Czy pełen energii zdrowy człowiek jest w stanie w pełni zrozumieć, przynajmniej po części, to co wiąże się z różnymi rodzajami niepełnosprawności? Dobrze widzący pomimo najlepszych chęci, nie będą w stanie wyobrazić sobie tego, jak w przestrzeni publicznej odnajduje się osoba słabowidząca, natomiast świat osób żyjących w całkowitych ciemnościach znają tylko oni sami.
Czy osoba słysząca jest w stanie w stu procentach zrozumieć aspekty życia tych, którzy żyją w absolutnej ciszy? Niestety nie, nie będzie jej to dane, wyobraźnia i zasłonięcie uszu mają się nijak do codzienności osób z dysfunkcją słuchu.
Aby móc odnaleźć się w otoczeniu pełnosprawnych osoby z niepełnosprawnością podwajają swoje wysiłki ukierunkowane na zapewnienie sobie bezpieczeństwa oraz komunikację międzyludzką. To oni muszą znaleźć sposób na ominięcie pojawiających się na ich drodze przeszkód typu znaki drogowe, które usytuowane są na środku chodnika. Niewidzący takiego znaku nie zobaczy, jedynie całkowite skupienie oraz nieustanne sprawdzanie przed sobą terenu laską pozwoli na zlokalizowanie będącego na trasie marszu słupka, a jadący na wózku inwalidzkim po to, aby go ominąć będzie zmuszony zjechać na jezdnie bądź pojechać okrężną trasą. Dla niesłyszących brak dźwięków wiąże się z nieustanną obserwacją otoczenia. Nie mogą oni sobie pozwolić na dekoncentrację, nie słysząc nadjeżdżającego pojazdu mogą łatwo ulec wypadkowi. Porozumienie się z otoczeniem bez możliwości usłyszenia rozmówcy też stanowi nie lada wyzwanie i wymaga dużo cierpliwości oraz pomysłowości.
Realizacja każdej z czynności niepełnosprawnym zabiera znacznie więcej czasu i energii niż osobom zdrowym i bywa, że zwyczajnie brak ich pózniej na rozwijanie w pełni własnych pasji.
Z dnia na dzień, z roku na rok nowe doświadczenia powoli acz sukcesywnie równoważą ograniczenia spowodowane niepełnosprawnością i sprawiają, że dana osoba staje się silniejsza, odnajdując wokół coraz to nowsze możliwości oraz sposoby na godne życie nie tylko w rodzinie, lecz również w społeczeństwie.
Niepełnosprawni potrafią dostrzegać to, na co pełnosprawni nie zwracają uwagi, bądź mylnie interpretują dane zagadnienie. Przykładem może być zwykła reklama wystawiona na chodnik przed sklepem, z założenia ma ona przyciągać uwagę klientów, lecz dla wielu osób w tym niepełnosprawnych, matek z wózkami oraz osób starszych jest ona czymś, co utrudnia im sprawne przemieszczanie się po chodniku.
Niewielki próg, kilka schodków czy chodnik pełen nierówności to coś na co osoba zdrowa nie zwraca szczególnej uwagi, ponieważ nie stanowią one dla niej żadnej przeszkody i nawet nie zdaje sobie sprawy z tego że dla wielu są one nie lada utrudnieniem, a nawet zagrożeniem.
Ułatwienia z których korzystają niepełnosprawni zaczynają przenikać do codziennego życia osób zdrowych i tak np. w ich rękach coraz częściej pojawiają się bilonówki, w których są posegregowane monety, w pasmanteriach każdy może kupić igły z zapadkami, a zegarki mówiące noszą już nie tylko niewidomi. Obecnie gro osób z niepełnosprawnością to osoby wykształcone, aktywnie działające na wielu płaszczyznach życia, a ich wiedza, chętnym którzy zechcą z niej skorzystać może przynieść dużo korzyści.
Cieszyn jest miastem, pozostającym daleko w tyle za licznymi miastami i miasteczkami, ściśle współpracującymi ze środowiskami osób niepełnosprawnych. Dzięki tej współpracy przystosowały nie tylko przestrzeń publiczną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, lecz dbają również o ułatwienie im dostępu do szeroko pojętej kultury i rekreacji. Nie od dziś wiadomo, że korzystanie z doświadczenia innych ludzi może okazać się bezcenne, a rozwiązania problemów są prostsze niż by się mogło wydawać, niezbędny jest jednak dialog międzyludzki.
Na ile w naszym mieście osoby z niepełnosprawnością będą otwierały się na otoczenie i na ile otoczenie będzie gotowe na czerpanie z ich wiedzy tego dokładnie nie da się przewidzieć, jednak wystarczy trochę dobrej woli, a korzyści będą obopólne. Trzeba jednak pamiętać, że za słowami oraz deklaracjami muszą iść konkretne działania, których realizacja nie powinna przeciągać się w nieskończoność.