Nowy podatek od plastiku jest już obowiązkiem

0
970
Bright plastic tableware and napkins isolated on white
- reklama -

Od 1 stycznia 2021 roku na terenie całej Unii Europejskiej obowiązuje podatek od opakowań z tworzyw sztucznych niepoddanych recyklingowi. Pomysł poparły wszystkie kraje członkowskie, a wpływy mają wesprzeć budżet Unii Europejskiej.

Podatek został wprowadzony, w związku z dążeniem Unii Europejskiej do ograniczenia produkcji jednorazowego plastiku. Nowe regulacje przyjęto podczas posiedzenia Rady Europejskiej, które odbyło się w dniach 17-21 lipca 2020 roku. Wpływy z podatku mają wesprzeć budżet Wieloletnich Ram Finansowych i Funduszu Odbudowy po pandemii koronawirusa.

Ile wyniesie nowa opłata?

Nowa opłata naliczana będzie na podstawie całkowitej masy niepoddanych recyklingowi odpadów, stanowiących opakowania z tworzyw sztucznych. Stawka za każdy kilogram wynosić ma 0,80 euro. To 800 euro za tonę niepoddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych.
Najwyższy podatek od plastiku zapłacą państwa, które słabo radzą sobie ze zbiórką i recyklingiem odpadów. Polsce przyznano ryczałtową zniżkę w wysokości
117 mln euro – o tyle będziemy mogli pomniejszyć należną daninę, zaś wszystko ponad tę kwotę trafi do unijnego budżetu. Decyzję o redystrybucji tej opłaty poprzez krajowe systemy Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów regulacja unijna pozostawia w gestii krajów członkowskich zakładając, że wykorzystają one ten mechanizm jako „zachętę do zmniejszenia zużycia jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych oraz promowania recyklingu i gospodarki o obiegu zamkniętym”.

- reklama -

W odstawkę idą plastikowe mieszadełka, sztućce czy patyczki higieniczne

Jeżeli po Nowym Roku ktoś poda nam posiłek na plastikowym talerzu, to tylko dlatego, że jednorazowe naczynie zalega jeszcze w restauracyjnym magazynie.
Zakazem objęte są przede wszystkim produkty plastikowe używane w gastronomii, czyli pojemniki na żywność, słomki i jednorazowe sztućce. Jeśli jeszcze dostajemy
w restauracji zamówienie zapakowane w plastikowe opakowania, to znaczy, że lokal ma je w magazynie. Restauratorzy na opróżnienie swoich magazynów z plastikowych opakowań mają czas do 3 lipca 2021 roku. Do tego czasu będą musieli znaleźć bardziej ekologiczny sposób dla swojego biznesu. Do roku 2025 producenci napojów będą musieli zaprzestać używania plastikowych nakrętek, a butelki będą musiały być wykonane minimum
w 25% z materiałów pochodzących z recyklingu.