Czas się przedstawić: dzień dobry, tu Zielone Pojęcie

0
1488
fot. arch. autora
- reklama -

Od jakiegoś czasu w Tramwaju Cieszyńskim w miarę regularnie pojawiają się artykuły sygnowane logotypem Zielone Pojęcie – być może je kojarzysz. Jeśli jednak to skojarzenie jest co najwyżej mgliste, to chcemy Cię poznać lepiej i dać poznać siebie. Może się okazać, że się polubimy. Tym bardziej, że już niedługo zaczynamy bardzo intensywne działania, które będą pomocą dla wielu mieszkańców powiatu cieszyńskiego i bardzo chcemy, by wszyscy potencjalnie zainteresowani mieli szansę się o nich dowiedzieć. Zacznijmy od początku – opowiemy trochę o sobie i o tym, co Ci proponujemy.

Kasia i Renia

Początek był niewinny. Jesienią 2018 siedziałyśmy sobie przy kawie przed koncertem Micromusic w Bielsku-Białej. Renia rzuciła taki pomysł: „Coraz więcej w mojej pracowni krawieckiej pojawia się kobiet, które nie czują się piękne, nie akceptują siebie. Kulą się przed lustrem w przymierzalni, jakby chciały się zapaść pod ziemię, a przecież w każdej z nich jest coś pięknego. Zróbmy taką spektakularną metamorfozę jakiejś kobiety, żeby to pokazać. Jest kilka zaprzyjaźnionych firm, pomogą nam.”
Podchwyciłam pomysł, bo wiem, że problem jest dużo głębszy, a brak akceptacji własnego wyglądu to tylko wierzchołek góry lodowej. Pod spodem kryje się niskie poczucie własnej wartości i kilka innych problemów, które skutecznie uniemożliwiają tworzenie bliskich relacji, osiąganie celów i – co tu ukrywać – bardzo utrudniają kobiecie bycie szczęśliwą.
Jaki był efekt? W 2019 roku przeprowadziłyśmy 5 miesięczny projekt, w którym bardzo szerokiej, ale tylko naturalnej metamorfozie, poddały się 4 kobiety – 2 Polki i 2 Czeszki. Pracowały nad swoimi nawykami żywieniowymi, uprawiały sport, uczestniczyły
w zajęciach rozwojowych. W przedsięwzięcie włączyło się ostatecznie 40 firm. Najważniejsze było jednak to, że same zainteresowane podczas Gali Finałowej, kiedy odmienione zaprezentowały się ponad 130 osobom, powiedziały, że miały nadzieję na zmianę wyglądu, a zyskały o wiele więcej. Wiarę w siebie i chęć do życia. Poczułyśmy, że wzajemne wsparcie ma wielką moc!
Projekt Kobieta Dojrzała był zalążkiem fundacji, którą oficjalnie zarejestrowałyśmy w 2020 roku – Fundacji Zielone Pojęcie. Skąd taka nazwa? Pomyśl, jak często myślisz, że niby wszystko w Twoim życiu jest w miarę ok, ale jednak coś Cię uwiera? Może nawet potrafisz wskazać obszar, który jest dla Ciebie problemem (może to relacja z kimś bliskim, może praca, a może jeszcze coś innego?), ale nie masz ZIELONEGO POJĘCIA od czego zacząć ewentualne zmiany? Dlatego w Zielonym Pojęciu…
Napędzamy zmiany – pomagamy dbać o szeroko rozumiany rozwój osobisty, rodzinny, zawodowy i społeczny. Naszym najważniejszym zadaniem jest pomagać w rozwoju, a to pojęcie rozumiemy holistycznie. Nikt nie jest tylko pracownikiem, tylko mamą, tatą, czy tylko obywatelem. Pełnimy w życiu wiele ról, a każda z nich nas w jakiś sposób kształtuje. Jeśli w jakimkolwiek aspekcie życia nie jesteśmy szczęśliwi czy spełnieni, ma to negatywny wpływ na pozostałe sfery. Dlatego organizujemy wydarzenia, które mają pomóc rozwijać się w różnych kierunkach, poszerzać wiedzę, nabierać samoświadomości, budować relacje i poczucie własnej wartości, żyć pełnią życia.
Jak wiesz, rok 2020 nie był łatwy, pandemia znacznie ograniczyła liczbę działań, które mogłyśmy zrealizować. Odbyło się jednak kilka ciekawych wykładów, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Jesienią, kiedy już było wiadomo, że czekanie na zniesienie ograniczeń nie jest dobrym pomysłem, rozpoczęłyśmy pracę nad kolejnym dużym przedsięwzięciem.
Projekt „Ja – Tu i Teraz” Fundacja Zielone Pojęcie zrealizowała w lutym i marcu 2021 wspólnie z Fundacja Lokalsi i Stowarzyszeniem Człowiek na Granicy.
W ramach tego projektu odbywały się rozmowy rozwojowe on line, być może pamiętasz którąś z nich:

– o budowaniu siły i odporności psychicznej, poczucia własnej wartości, opowiadała Marzena Jankowska,
– jak poczucie własnej wartości i autentyczność przekładają się na samorealizację w sferze zawodowej przedstawiała nam Małgosia Werner,
– o budowaniu satysfakcjonujących związków partnerskich i relacji rozmawiałyśmy z Kasią Zych,
– a o tym, jak nasze poczucie własnej wartości i autentyczność przekładają się na możliwość przekazania tych wartości naszym dzieciom – z Anią Wąsik.

- reklama -

Projektowi towarzyszyło specjalne wydanie Tramwaju Cieszyńskiego, w którym znalazły się artykuły napisane między innymi przez specjalistów od rozwoju osobistego oraz inspirujące wywiady. Nakład rozszedł się błyskawicznie i długo jeszcze do redakcji Tramwaju docierały pytania o możliwość zdobycia tego numeru. Podsumowałyśmy projekt koncertem zespołu The Fathers i wystawami związanymi z kobiecością zorganizowanymi w COK Dom Narodowy i w Ośrodku Czasu Wolnego Amos. Najważniejsze jednak były dla nas Wasze wiadomości z podziękowaniami i informacjami, że udało nam się zainspirować Was do poważnych zmian. To zawsze jest dla nas ogromna nagroda.
Nie jesteśmy osobami, które długo potrafią siedzieć bezczynnie, więc latem zrealizowałyśmy kolejne działanie, bardzo widoczne w przestrzeni Cieszyna – 1. Studencki Plener Artystyczny WIZJE 2021. Inspiracją do tego projektu były sygnały ze środowiska młodych ludzi, studentów kierunków artystycznych, mówiące, że co prawda studia świetnie kształcą ich artystycznie, ale nie wyposażają w wiedzę i umiejętności, które pozwoliłyby im później zaistnieć na rynku i sprawić, by pasja stała się ich zawodem. W efekcie wielu z nich porzuca sztukę, kiedy okazuje się, że nie są w stanie z niej utrzymać siebie i swoich rodzin. Zorganizowałyśmy dla nich plener połączony z umożliwieniem im promocji własnej sztuki, ale przede wszystkim zapewniłyśmy ciekawe wykłady i warsztaty, które pomogą im stworzyć własną markę, orientować się w przysługujących im prawach autorskich, a przede wszystkim nawiązać współpracę z galeriami, przedstawiać siebie i swoje prace w interesujący sposób, zaskarbiając sobie życzliwość krytyków sztuki. Musimy przyznać, że młodzież wyjechała z Cieszyna naprawdę zadowolona, z wieloma pomysłami, ale i z propozycjami rozwijania naszego pomysłu. Co będzie dalej? Pewnie za rok znowu będzie się działo.
Myślisz, że to dużo? Nam też się tak wydawało, ale tuż po zakończeniu projektu WIZJE otrzymałyśmy informację, że… kolejny nasz projekt uzyskał pozytywną ocenę i zakwalifikował się do dofinansowania z Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny! Żarty się skończyły proszę Państwa, to naprawdę poważna sprawa i ogromna odpowiedzialność, ale i ogromne możliwości! Jesteśmy w trakcie dopinania formalności, by móc zacząć działania. Działania nieodpłatne, które potrwają 18 miesięcy, skierowane głównie do kobiet, o których będziemy na bieżąco bardzo intensywnie Was informować. Dziś już uchylimy jednak rąbka tajemnicy, by wiadomo było, z czego będzie można korzystać. Planujemy więc w ramach 6 cykli tematycznych:

– serię wykładów i warsztatów rozwojowych,
– spotkania Kręgów Kobiet, będące grupami, w ramach których będziemy się wzajemnie wspierać i pomagać sobie,
– indywidualne konsultacje w zakresach zależnych od zdiagnozowanych wśród uczestniczek potrzeb (doradca zawodowy, psycholog, prawnik itd.),
– kwartalnik o treściach rozwojowych, dystrybuowany jako dodatek do Tramwaju Cieszyńskiego.

Już niedługo oficjalnie poinformujemy Was o szczegółach projektu, o tym jakie zakresy tematyczne proponujemy w odpowiedzi na często sygnalizowane przez Was problemy, ale i oczywiście o tym jak się zgłosić do projektu, jakie są zasady korzystania z poszczególnych możliwości. Zapewniamy, że będzie ich dużo i będą naprawdę wartościowe. Więc jeśli choć trochę Cię zainteresowałyśmy pozostań z nami w kontakcie! Zaglądaj na naszą stronę www.zielone-pojecie.com, śledź nas na Facebooku lub Instagramie, wypatruj informacji w Tramwaju Cieszyńskim czy Gazecie Codziennej. Zawsze też możesz do nas napisać czy zadzwonić, dane znajdziesz na końcu tego artykułu.
Na koniec – czy Fundacja Edukacyjno-Rozwojowa Zielone Pojęcie to nadal tylko Kasia i Renia? Ależ skąd! Jest nas już zdecydowanie więcej. Od początku naszej działalności dołączyły do nas kolejne osoby:
Dagmara Mielke, społeczniczka, na co dzień związana z edukacją,
Marcin Pagieła, pasjonat rozwoju osobistego kształcący się właśnie w zawodzie terapeuty uzależnień – artykuły Marcina macie możliwość czytać na łamach Tramwaju,
Magda Weber, która bardzo wspiera nas w działaniach promocyjnych,
Ula Markowska, redaktorka Tramwaju Cieszyńskiego i Tramwaju Słupskiego, która z ramienia Lokalsów wspiera nas bardzo w komunikacji z Wami i czynnie uczestniczy w naszych projektach, często wspólnych z Lokalsami,
– wreszcie Bożena Nowaczyńska, psycholog, która w naszym najnowszym projekcie jest nieoceniona w dbałości o jego wartość merytoryczną i rozwojową – – dzięki jej obecności jesteśmy przekonane, że zaplanowane wykłady, warsztaty i spotkania będą wartościową odpowiedzią na Wasze realne problemy.
Poza tymi osobami wokół Zielonego Pojęcia skupił się już cały krąg psychologów, trenerów, coachów i innych specjalistów otwartych, by we współpracy
z nami nieść Wam pomoc. Już niedługo przedstawimy ich Wam osobiście. Trzeba też mocno podkreślić, że wszystkie nasze projekty wspiera Urząd Miasta Cieszyna i Starostwo Powiatowe. Bardzo jesteśmy wdzięczne Pani Burmistrz Gabrieli Staszkiewicz, Panu Staroście Mirosławowi Szczurkowi i Dyrektorowi COK DOM Narodowy Panu Adamowi Cieślarowi oraz wszystkim współpracującym z nimi osobom za to, że zawsze możemy liczyć na ich pomoc przy realizacji ważnych dla mieszkańców inicjatyw. Ten kolejny, zbliżający się wielkimi krokami projekt, także jest przez nich wspierany!
Czas zabierać się do pracy, bo czeka nas bardzo intensywne 18 miesięcy. Życzcie nam powodzenia i korzystajcie z możliwości rozwoju, jakie Wam przynosimy, zgłaszajcie też Wasze potrzeby! Mamy jeszcze możliwość zaplanowania pewnych działań, a chciałybyśmy, by jak najlepiej odpowiadały na realne problemy. Swoje pomysły możecie zgłaszać tu: https://zielone-pojecie.com/zglos-pomysl/

Czekamy na Was :).

tel. 519 323 928
zielone-pojecie.com
kasia@zielone-pojecie.com