Rozmowy o Śląsku Cieszyńskim. Perspektywy – książka już dostępna

0
885
- reklama -

Tuż przed świętami w księgarniach i nie tylko pojawiła się książka „Rozmowy o Śląsku Cieszyńskim. Perspektywy” – druga część „Rozmów”, w której znajdziemy piętnaście wywiadów o różnych perspektywach patrzenia właśnie na Śląsk Cieszyński.

Książka „Rozmowy o Śląsku Cieszyńskim. Perspektywy” autorstwa Andrzeja Drobika to przedświąteczny prezent od Wydawnictwa Dobra Prowincja – dzień premiery został wyznaczony na 23 grudnia, zatem jeszcze przed Świętami było można zaopatrzyć się w książkę obfitującą w wiedzę o Śląsku Cieszyńskim, ale także poruszającą niezmiernie ważne problemy tożsamościowe w naszym regionie.
– Druga część rozmów to książka, która w zamierzeniu ma pokazywać różne perspektywy patrzenia na naszą małą ojczyznę. Mówiąc o różnych perspektywach, myślę też o tych, o których często zapominamy albo których nie widzimy, żyjąc w bardzo konkretnym miejscu i czasie. Myślimy przez polskość, przez bycie tu stela, przez perspektywę gór albo „dołów”. Mam nadzieję, że tych piętnaście rozmów sprawi, że popatrzymy nieco szerzej i docenimy wiele twarzy miejsca, w którym przyszło nam żyć – mówi Andrzej Drobik, dziennikarz i autor książek.

Jak tłumaczy, rozmowy, które znalazły się w tym tomie, przeprowadzane były przez ostatnie osiem lat, wiadomo już, że są uniwersalne i ponadczasowe. Rozmówcy, z którymi czytelnik będzie mógł spotkać się w „Perspektywach” to: Jarosław „Jot” Drużycki, Irena French, Leszek Jodliński, Małgorzata Kiereś, Ryszard Koziołek, Józef Michałek, Krzysztof Neścior, Libor Pavera, Magdalena Sacha, Janusz Spyra, Krzysztof Szelong, Pavel Trojan, Marek Uglorz, Mariusz Wałach, Radosław Zenderowski.

W książce autorstwa Andrzeja Drobika znajdują się zatem rozmowy o cieszyńskich Niemcach i Żydach, o pasterzach, góralach, o Polakach i Czechach, o wielkich patriotach Śląska Cieszyńskiego, o Zaolziu, ekumenizmie, literaturze czy w końcu o tym, czym dla rozmówców jest ten kawałek świata po dwóch brzegach Olzy.

- reklama -

W recenzji książki, którą napisał Marcin Mońka czytamy: „Zwykle nie czytam książek z wywiadami, ale na niektóre czekam z niecierpliwością i zaciekawieniem – szczególnie gdy rozmawia Andrzej Drobik. Mało kto potrafi tak przenikliwie pytać i z taką uważnością pochylać się nad tym skrawkiem ziemi. I choć w Rozmowach o Śląsku Cieszyńskim. Perspektywach wciąż dostrzegam zachwyt dla tego miejsca i jego afirmację, odnajduję też wątki, które wyzwalają gorzkie refleksje. Bywają one jednak przejawem najgłębszej troski o świat, który sobie każdego dnia wspólnie stwarzamy. Nie mam wątpliwości, że to jedna z najbardziej oczekiwanych na Śląsku Cieszyńskim książek ostatnich lat, doskonale uzupełniająca znakomity pierwszy tom rozmów.”

Pierwszy tom „Rozmów o Śląsku Cieszyńskim” ukazał się w 2014 roku i odbił się nie tylko na Śląsku Cieszyńskim szerokim echem. Druga część, opatrzona podtytułem „Perspektywy” to piętnaście niepublikowanych wcześniej rozmów, które zostały przeprowadzone w ostatnich ośmiu latach. W książce znajduje się także piętnaście fotografii Mariusza Gruszki, fotografika związanego z naszym regionem, które także wprowadzają nowe perspektywy patrzenia na Śląsk Cieszyński. Okładkę, także nawiązującą do perspektyw, przygotowała Kamilla Księżnik z Pracowni Malowany Ptak, a redakcją i korektą zajęła się Katarzyna Szkaradnik.

„Rozmowy o Śląsku Cieszyńskim. Perspektywy” to kolejna pozycja wydawnictwa Dobra Prowincja, która porusza temat właśnie Śląska Cieszyńskiego. Wcześniej nakładem wydawnictwa ukazały się m.in. „Balans. Felietony cieszyńskie” Pawła Czerkowskiego i „Wisła w sensie magicznym. Nieturystyczny przewodnik po Wiśle Jerzego Pilcha” Andrzeja Drobika.

Od dnia premiery książkę można kupić m.in. w księgarni Kornel i Przyjaciele, w Tramwaj Cafe, czy w Księgarni Troszok w Wiśle, a także przez fanpage wydawnictwa Dobra Prowincja na portalu Facebook.