Wiele zakątków strumieńskiej gminy już wypiękniało, przyszła więc kolej na ratusz, będący niewątpliwie jej wizytówką.
Współpraca polsko-słowacka w gminie Strumień trwa już od kilku lat. Dzięki temu w 2010 roku powstała Galeria pod Ratuszem. W ramach kolejnego projektu Budatín-Strumień: „Współpraca na pograniczu – etap 2” udało się pozyskać środki na remont ratusza. Podobnie jak w pierwszym etapie gmina uzyskała 85 procent dofinansowania na złożony wniosek, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.
W ramach inwestycji zaplanowano: remont elewacji budynku ratusza, przebudowę sali sesyjnej na salę konferencyjną wraz ze wzmocnieniem stropu i wykonaniem wentylacji mechanicznej, wymianę pokrycia dachu wraz z obróbkami blacharskimi, wymianę pokrycia wieży ratusza, przebudowę instalacji elektrycznej, teletechnicznej i c.o. sali konferencyjnej, jej nagłośnienie i oświetlenie, atakże renowację tarczy zegarowej i mechanizmu. Remont potrwa do końca lipca br.
Wartość robót budowlanych po przetargu wyniosła 1 378 000 złotych brutto
Projekt nawiązuje do współpracy partnerów z poprzedniego okresu programowania, kiedy w Strumieniu piwnice ratuszowe zaadoptowane zostały na galerię sztuki „Pod Ratuszem”, a po stronie słowackiej zagospodarowano park zamkowy i przestrzeń wokół Zamku w Budatínie.
W ramach realizacji projektu zmodernizowane zostaną zabytki kultury: ratusz w Strumieniu – najstarszy na Śląsku i budynek gospodarczy przy zamku w Budatínie, który obecnie, ze względu na zły stan techniczny, jest zamknięty.
W ramach projektu powstanie także aplikacja mobilna w trzech językach – słowackim, polskim i angielskim – zawierająca informacje na temat zabytków kultury i wydarzeń w regionie pogranicza. Zostanie również wydana broszura, która będzie zawierała informacje na temat zabytków kultury partnerów. W powstałej sali multimedialnej odbędzie się seminarium poświęcone prezentacji atrakcji dziedzictwa kulturowego i atrakcji turystycznych terenu pogranicza.
Warto przypomnieć, że osiem lat temu będące
w fatalnym stanie urzędowe piwnice, wilgotne i zagrzybione, zamieniły się – jak za sprawą czarodziejskiej różdżki –
w pierwszą w gminie galerię sztuki o jasnych wnętrzach, pełnych odważnej stylistyki.
W ramach projektu, oprócz podziemnej galerii w ratuszu, uporządkowano teren za Urzędem Miejskim. W miejscu dotychczasowych stanęły nowe toalety dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tyłu budynku powstały dodatkowe miejsca parkingowe oraz podjazd dla niepełnosprawnych, umożliwiający wejście do środka. Wówczas wartość projektu wyniosła 1 083 023 euro, z czego gminie udało się pozyskać dofinansowanie ze środków europejskich w wysokości 920 569 euro. (UM, bo)