Ekologicznie NIE ZNACZY DROGO!

0
1097
fot. arch. Spot
- reklama -

To, jak żyjemy i organizujemy nasz dzień powszedni, ma bezpośredni wpływ na nas i środowisko. Już dzisiaj możesz zadbać o to, aby twój dom i rodzina stały się przyjazne dla Matki Ziemi. W dodatku to się opłaca! A zaoszczędzone w ten sposób pieniądze wydaj na co tylko chcesz.

Większości z nas produkty „ekologiczne” kojarzą się z czymś drogim i trudno dostępnym. To błąd! Wiele rozwiązań przyjaznych naturze jest w zasięgu ręki. Często możemy wykonać je sami z korzyścią dla naszego portfela i co najważniejsze zdrowia. 

Środki czystości

Soda oczyszczona, ocet, sól, cytryna lub kwasek cytrynowy, szare mydło i olejki eteryczne to od lat najtańszy i wciąż skuteczny sposób na lśniący dom. Z połączenia tych składników możemy przyrządzić pastę do usuwania, wybielania i szorowania. A wszystko to bezpieczne dla zdrowia i idealne dla alergików. Już nie trzeba sprzątać w grubych, gumowych rękawicach w obawie przed podrażnieniem skóry dłoni. Istnieją dziesiątki przepisów na zastosowanie tych niezawodnych środków czystości. Warto odnaleźć w domu stare kalendarze kieszonkowe, do których często dołączano porady jak np.wywabić plamy naturalnymi, domowymi sposobami.

- reklama -

Naturalne kosmetyki

Kosmetyki domowej produkcji są nie tylko najtańsze ale wciąż najzdrowsze. Nie zawierają sztucznych i toksycznych substancji chemicznych. Poszukaj w bibliotece starych książek z poradami dotyczącymi urody lub przypomnij sobie babcine sposoby: peeling do ciała z płatków owsianych i cukru, oliwa z oliwek z kroplą ulubionego olejku eterycznego zamiast balsamu do ciała, miód zamiast pomadki na spierzchnięte usta, wywar z ziół w roli szamponu do włosów. Szare mydło zamiast uczulających niejednokrotnie żeli pod prysznic i płynów do higieny intymnej.

Żywność

Sklepy ekologiczne nie musza być jedynym źródłem zdrowej żywności. Poszukaj w okolicy zaufanych rolników stosujących uprawy zrównoważone, bez nawozów i pestycydów. Dziś na wagę złota są wiejskie znajomości. I nadal można znaleźć „niepryskane” drzewa owocowe a po podwórku wolno biegające kury.

Karmienie piersią niemowląt jest również najtańsze i najzdrowsze dla mamy i dziecka. Posiłki dla niemowląt przygotowane w domu są znacznie tańsze niż popularne „słoiczki”. W dodatku gotując, najlepiej znamy skład i pochodzenie produktów. Mówi się, że gdy gotujemy sami dodajemy do pożywienia miłość. Tego nie znajdziemy na półkach w supermarkecie. Żywność sezonowa jest najzdrowsza i najtańsza. Warto przygotowywać latem i jesienią przetwory i korzystać z nich przez cały rok.

Produkty używane i wielorazowe

Kupowanie używanej odzieży na aukcjach internetowych czy w second–handach nie jest dzisiaj czymś wstydliwym, tylko świadczy o tym, że jesteśmy świadomymi konsumentami. Podarujmy drugie życie ubraniom, zabawkom, wózkom i meblom. Odwiedzajmy tzw. Szafingi, gdzie mamy wymieniają się ubrankami pociech. Zachęcamy mamy do używania wielorazowych pieluszek. Nie zawierają one zbytecznej chemii (w pieluszkach jednorazowych znaleźć można aż 250 związków chemicznych) i można z nich korzystać latami. Koszt pieluszek jednorazowych na okres 2 lat to ok. 3600 zł, a za komplet pieluszek wielorazowego użytku zapłacisz ok. 1000 zł. Wydajesz większą sumę tylko na początku. A co ważne może z nich skorzystać aż trójka dzieci. Jest to zatem bardzo duża oszczędność.

Oszczędzanie energii i wody 

Ze względów zdrowotnych w pokoju dziennym wystarczy 20 – 21 stopni C. Przykręcając zawory w kaloryferach o jeden stopień możemy zaoszczędzić nawet 6% ciepła. Wyłączaj niepotrzebna oświetlenie, ładowarki do telefonów, sprzęt rtv. Całkowicie wypełniaj pralkę i zmywarkę. Gotuj zawsze z przykrywką. Stosuj żarówki energooszczędne. Zamiast kąpieli bierz prysznic, zakręcaj wodę podczas mycia zębów. Zamontuj w kranie perlator (sitko ograniczające zużycie wody nawet o połowę, kosztuje od 10 zł), nie myj naczyń pod bieżącą wodą, wyeliminuj wycieki.

Wszystkie wyżej wymienione działania mogą przynieść w skali roku oszczędności w wysokości kilkuset złotych.