Kredyt hipoteczny – co to jest i jak działa?

0
745
freepik.com
- reklama -

Chcesz kupić mieszkanie albo dom? To inwestycja, którą mało kto jest w stanie sfinansować za gotówkę. Dlatego potrzebne Ci wsparcie finansowe. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem jest kredyt hipoteczny. Dowiedz się, co to za produkt oraz jak wygląda spłata takiego zobowiązania. Oto najważniejsze informacje.

Kredyt hipoteczny – co to jest?

Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem, które zostało zabezpieczone hipoteką. Jest ona nakładana na nieruchomość finansowaną w ramach uzyskanych środków. Oznacza to, że jeśli kredytobiorca przestałby spłacać raty, bank może przejąć to mieszkanie czy dom.

Na co można wziąć kredyt hipoteczny?

- reklama -

Jest kilka sytuacji, w których można wziąć kredyt hipoteczny. Co to znaczy? Tyle, że taka forma dofinansowania jest dostępna zarówno na zakup mieszkania czy domu, jak i na budowę domu, zakup działki, a nawet na modernizację już posiadanej nieruchomości czy jej wykończenie. Warto z niej skorzystać, jeżeli kwota inwestycji jest wysoka, ponieważ spłata kredytu hipotecznego może być rozłożona nawet na 35 lat.

Jakie są zalety kredytu hipotecznego?

Przede wszystkim kredyt hipoteczny jest znacznie łatwiejszy do uzyskania niż np. zwykła pożyczka na tę samą kwotę, niezabezpieczona przy pomocy hipoteki. Wpis do księgi wieczystej nieruchomości to zabezpieczenie, które znacznie ogranicza ryzyko banku. Warto także wspomnieć o:

  • długim okresie spłaty – może on wynieść nawet do 35 lat, chociaż trzeba pamiętać, że wiąże się to też z wyższymi ostatecznymi kosztami kredytu,
  • stosunkowo niskim oprocentowaniu w porównaniu do pożyczek komercyjnych – jest ono najczęściej zmienne i uzależnione od wartości WIBOR-3M, chociaż są dostępne też kredyty z oprocentowaniem okresowo stałym,
  • zróżnicowanych możliwości spłaty – zarówno w ratach równych, jak i malejących.

Warto też wspomnieć, że już w maju 2022 ma zostać wprowadzony rządowy program gwarancji BGK, która może zastąpić obowiązkowy wkład własny. Opcja ta będzie dostępna dla wszystkich osób kupujących pierwsze własne mieszkanie/dom oraz dla rodzin z dziećmi, które mają już własne mieszkanie, ale o małym metrażu.

Jak wziąć kredyt hipoteczny, żeby uzyskać korzystne warunki?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Dlatego nie można popełnić błędu na start. Warto ze sobą bardzo rzetelnie porównać wszystkie oferty dostępne na rynku i na tej podstawie wybrać tę najkorzystniejszą. Możesz tego dokonać nawet bez wychodzenia z domu i wizyt w poszczególnych placówkach bankowych. Potrzebna będzie jedynie dobra porównywarka kredytów hipotecznych, np. na rankomat.pl. To proste narzędzie, dzięki któremu w kilka chwil otrzymasz dostęp do konkretnych ofert – dostosowanych do interesujących Cię parametrów. Jedyne, co trzeba zrobić, to podać w formularzu informacje na temat nieruchomości, którą chcesz zakupić oraz swojej sytuacji finansowej i kredytowej. Na tej podstawie system wygeneruje konkretne informacje i dowiesz się, ile będzie wynosiła rata Twojego zobowiązania. Sprawdź i wybierz najkorzystniejszy produkt dla siebie i najbliższych!