Kup Pan Browar!

0
2008
- reklama -

Informacja o tym, że Grupa Żywiec rozważa zamknięcie Browaru Zamkowego Cieszyn wywołała falę krytycznych komentarzy ze strony zarówno mieszkańców, jak i ekspertów branży piwnej. Wiele środowisk, również tych politycznych zaangażowało się w poszukiwanie inwestora.

Sprzedaż lub zamknięcie

Oferta zakupu cieszyńskiego browaru to pokłosie licznych protestów po tym, jak Grupa Żywiec w czwartek 24 września poinformowała pracowników tej spółki
o możliwym zamknięciu. W komunikacie podkreślono, że likwidacja spółki ma być ostatecznością, bo priorytetem ma być sprzedaż działającego od 1846 roku browaru. Jeśli jednak do końca pierwszego kwartału 2021r. nie znajdzie się nabywca zainteresowany przejęciem spółki od Grupy Żywiec, Browar Zamkowy Cieszyn zostanie zamknięty. 

– Aktywnie działamy w kierunku sprzedaży i jest naszym priorytetem aby do takiej transakcji doprowadzić – informuje Grupa Żywiec.

- reklama -

Powód takiej decyzji?

Firma wyjaśnia, że jest to podyktowane przeciwnościami rynkowymi wzmocnionymi dodatkowo przez pandemię. Segment piw rzemieślniczych, w którym działa browar został dotknięty przez związane z pandemią ograniczenie sprzedaży w gastronomii oraz zmianę zainteresowań konsumentów ze specjalności w kierunku dużych, znanych marek. Dodatkowo przy narastających wyzwaniach rynkowych związanych z malejącą rentownością rynku piwa oraz wzrostem udziału mniej rentownych kanałów sprzedaży, Grupa Żywiec musi znacząco poprawić pozycję konkurencyjną. Oznacza to że musimy skoncentrować wszystkie zasoby na kluczowych obszarach i segmentach wzrostu, rezygnując z części aktywów, którym nie bylibyśmy w stanie zapewnić niezbędnych inwestycji w przyszłości – informuje spółka. Zapewnia, że cały proces będzie prowadzić „z pełnym szacunkiem i w dialogu z pracownikami i związkami zawodowymi”.

Finansowe problemy browaru to nie tylko wynik pandemii. Grupa Żywiec w 2018 r. zdecydowała się na zaprzestanie produkcji piwa Brackiego butelkowanego. Na rynku Brackie można od tej pory tylko wypić w lokalach gastronomicznych jako piwo lane. Inna sprawa ma się z piwem Brackie Pils, które nadal pozostaje w sprzedaży butelkowej. Wprowadzono na rynek w zamian piwa pod marką „Cieszyńskie”, „Noszak” czy piwa smakowe. Ich cena jako piwa rzemieślniczego dla wielu smakoszy jest zaporowa, a każdy nowy produkt wprowadzany do sprzedaży musi być poprzedzony dużą i kosztowną akcją promocyjną. Tego z pewnością zabrakło. Po tak drastycznych zmianach w produkcji można się było spodziewać również problemów z płynnością finansową. Utrzymanie zabytkowego browaru jest bowiem kosztowne, a zamknięte lokale z powodu COVID- 19 zwiększyły straty. 

Dzisiaj trudno wróżyć jaki los czeka browar w Cieszynie. Zapewne jest kuszącą propozycją dla majętnych inwestorów. Czy jednak uda się utrzymać produkcję piwa dbając jednocześnie o historyczny charakter tego miejsca ? 

Browar Zamkowy w Cieszynie jest najstarszym działającym browarem w Polsce. Piwo warzy się tu w niezmieniony sposób od 1846 roku, kiedy wybudowano browar na polecenie arcyksięcia Karola Ludwika Habsburga. Grupa Żywiec należąca do holenderskiego koncernu Heineken przejęła zabytkowy browar w latach 90. Przez ostatnie 30 lat browar produkował marki własne, w tym najbardziej znane Brackie i piwa specjalne – zwycięzców konkursów piwowarskich Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych. 

 Urszula Markowska