Cieszyn jest niezwykłym miastem na mapie turystycznej Polski. Swoje miejsce znajdą tu zarówno amatorzy odkrywania zabytkowych budowli, miłośnicy dobrej kuchni, pasjonaci spacerów i aktywni uczestnicy kultury. Wycieczka tutaj pozwoli także poznać naszych czeskich sąsiadów, poczuć atmosferę Czeskiego Cieszyna, zaobserwować ciekawe życie na pograniczu państw i kultur. Miejsce to można poznawać na wiele sposobów. Kto raz tu trafi, już zawsze będzie chciał wracać.
Powodów, by odwiedzić nasze miasto, jest tyle, ile liter alfabetu! A nawet więcej!
Autobusem – tak, samochodem – również, rowerem –jak najbardziej! Zwolennikom aktywnego wypoczynku polecamy trasy rowerowe, które mają połączenie z międzynarodowymi, regionalnymi i lokalnymi trasami Śląska, Beskidów i regionu Ostrawsko-Karwińskiego.
Browar Zamkowy Cieszyn – znany w środowisku birofilów i nie tylko. Nie dość, że warzy piwo według starych zasad nieprzerwanie od 1846 roku, to jeszcze leży na śląskim Szlaku Zabytków Techniki i jest otwarty na swoich gości. Oferuje produkty wysokiej jakości, dla smakoszy. Chcecie to zobaczyć? Zapraszamy!
Cieszyńska Wenecja (ul. Przykopa) – skojarzenie z Wenecją nie jest przypadkowe – wąska uliczka, leżąca nad kanałem z przerzuconymi nad nim mostkami, przywodzi na myśl to włoskie miasto. W dawnych czasach dzielnica rzemieślników, dziś klimatyczne miejsce z restauracjami i pubami, a także Galerią w Bramie, gdzie można zobaczyć wystawę sztuki, a także zakupić pamiątkę.
Drukarstwo – Muzeum Drukarstwa (ul. Głęboka 50) upamiętnia bogate tradycje drukarskie regionu. Można śmiało przyznać, że jest to jedno z najbardziej zachowanych i najbogatszych zbiorów tego rodzaju w całym kraju. W Muzeum zachowano typograficzną drukarnię od czcionek, matryce i klisze po urządzenia i maszyny odlewnicze, drukujące i introligatorskie. Najstarszą, pełnosprawną maszyną do drukowania jest pochodząca z XIX w. Bostonka. Można tu wziąć udział w warsztatach graficznych, introligatorskich i typograficznych.
Ewangelicki Kościół Jezusowy – górujący nad Cieszynem późnobarokowy Kościół Jezusowy jest największą świątynią ewangelicko-augsburską w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Robi wrażenie swoim ogromem – ma aż 3,5 tys. miejsc siedzących, pomieści nawet 6 tys. osób, a jego wieża ma 75 m wysokości. W jego wnętrzach znajduje się największy i najcenniejszy zbiór dokumentów luterańskich w Polsce – Biblioteka i Archiwum im. B. R. Tschammera, a także Muzeum Protestantyzmu.
Festiwale – będąc w Cieszynie, nie musicie martwić się o to, jak spędzić czas. Zapraszamy na Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Bez Granic”, Festiwal „Wakacyjne Kadry i Dźwięki”, Festiwal Viva il Canto oraz Międzynarodowy Festiwal Muzyki im. Prof. Józefa Świdra. Wymieniać można długo, bo atrakcji w Cieszynie nie brakuje. Za nami 21. Przegląd Filmowy Kino na Granicy w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.
Głęboka – główna ulica Cieszyna, od wieków łącząca rynek ze Wzgórzem Zamkowym. Jej poziom był niższy niż poziom chodników – aby umożliwić przejście z jednej strony ulicy na drugą, przerzucone były mostki. Niegdyś zwana też ul. Polską. Kamienice z różnych okresów tworzą specyficzny klimat Cieszyna. Można tu zrobić zakupy, ale także skorzystać z oferty kawiarni.
Habsburgowie – rządzili Księstwem Cieszyńskim od 1653 r. i jako władcy Królestwa Czech, i jako prywatni właściciele – do 1918 r. Do początków XX w. wybudowano w mieście wiele obiektów, które służą Cieszynowi do dziś – np. budynek Teatru, który zaprojektowali europejskiej sławy architekci wiedeńscy. Ma widownię na 630 miejsc i obrotową scenę. Z zewnątrz zachwyca. Od wewnątrz – jeszcze bardziej.
Informacja – dobrze poinformowany turysta to zadowolony turysta, dlatego we wszystkie dni tygodnia czynne jest nasze Cieszyńskie Centrum Informacji (Rynek 1) – nr tel. 33 479 42 48, mail: mci@um.cieszyn.pl. Punkty informacji turystycznej znajdują się również na Wzgórzu Zamkowym i za Mostem Przyjaźni.
„Jak tu pięknie!” Gwarantujemy, że powie to każdy, kto tylko tu przyjedzie. Cieszyńskie stare miasto zajmuje czołowe miejsce w zestawieniach na najładniejsze w kraju. Co też będziemy mówić – zobaczcie sami!
Kanapka Cieszyńska – kultowa, niepowtarzalna, smakowita! Produkuje się głównie trzy ich rodzaje – ze śledziem, sałatką i szynką. Czemu są one takie wyjątkowe? Po pierwsze – są przepyszne. Podstawą każdej sztuki jest świeża bułka kanapkowa i majonez wyrabiany według tradycyjnej receptury. Po drugie – nie da się ich podrobić. Z czego są zrobione, każdy widzi, ale unikalny smak pozostaje tajemnicą wytwórcy. Po trzecie – są świeże. Przyrządzane są zawsze przed świtem, ze składników od lokalnych, sprawdzonych dostawców, bez konserwantów i sztucznych dodatków. Zwiedzając śródmieście, warto zrobić sobie przerwę na ten szczególny rarytas.
Muzea – w Cieszynie są aż 4: Muzeum Protestantyzmu, Muzeum Drukarstwa, Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich i najstarsza placówka tego typu w całej Europie Środkowej – Muzeum Śląska Cieszyńskiego, które poza swoją stałą ekspozycją pokazuje wystawy czasowe. Ich działalność dopełniają Książnica Cieszyńska (największa i najcenniejsza biblioteka zabytkowa w Cieszynie) oraz liczne galerie.
Noszak – Przemysław I Noszak, uważany za najwybitniejszego władcę Księstwa Cieszyńskiego, wybitny polityk i dyplomata, sprawował władzę w latach 1358-1410. Prywatnie – wielki miłośnik piwa. Od jego przydomka pochodzi nazwa lokalnego piwa – Noszak. Warto spróbować tutaj, koniecznie trzeba też zabrać ze sobą. Tumba nagrobna władcy wykonana została w warsztacie najwybitniejszego europejskiego rzeźbiarza XIV w. Piotra Parlera i ciągle znajduje się w nekropolii cieszyńskich Piastów – kościele p.w. św. Marii Magdaleny.
Olza – choć rzeka ta stanowi granicę między dwoma krajami, każdy przyjezdny będzie zdumiony tym, że po jej przekroczeniu niewiele się zmienia. Szczególnie widoczne jest to na terenach rekreacyjnych, w pobliżu parku „Pod Wałką” po stronie polskiej i parku Adama Sikory po stronie czeskiej. Połączone pieszym mostem, stały się obszarem wspólnym dla obu miast. Bez schodzenia z roweru czy zdejmowania rolek można skorzystać ze ścieżek po obu stronach Olzy. Można wybrać się na basen miejski przy Al. Łyska, a potem wrzucić coś na ząb w restauracji w Parku Sikory. Dwa miasta, jedno serce – oto kwintesencja Cieszyna.
Piastowie – dynastia Piastów Cieszyńskich rządziła w Księstwie Cieszyńskim od jego powstania w 1290 r. aż do połowy XVII w. Ślady piastowskie można jeszcze spotkać w wielu miejscach Cieszyna, a pomnik pierwszego jego władcy – Mieszka I – stoi przy ul. 3 Maja w Lasku Miejskim.
Rotunda z XI w. (!) jedna z najstarszych świątyń chrześcijańskich w Polsce, której wizerunek znajduje się na banknocie 20-złotowym i duży Rynek, w tym miejscu od ponad 500 lat, robiący wrażenie. Z imponującymi i zabytkowymi budynkami – od ratusza począwszy, hotelem „pod Brunatnym Jeleniem” i charakterystycznymi podcieniowymi kamienicami. Polecamy wstąpić do jednej z wielu przyrynkowych restauracji i kawiarni z ogródkami, by poczuć klimat tego wyjątkowego miejsca.
Strudel – jabłkowy (czasem z serem lub makiem), pochodzący z kuchni austriackiej, jest najpopularniejszym cieszyńskim deserem. Na ciepło, na zimno, z bitą śmietaną i lodami, albo – odrobinkę bardziej dietetycznie – z samym cukrem pudrem – zawsze pyszny.
Trzej Bracia – gdyby wierzyć legendzie, to w 810 roku trzej synowie polskiego księcia Leszka III, po długiej wędrówce spotkali się szczęśliwie nad źródełkiem. Ciesząc się z tego, założyli miasto i nadali mu nazwę Cieszyn. Dziś w tym miejscu stoi Studnia Trzech Braci. Gdzie? Przy ul. Trzech Braci oczywiście! Wielu wrzuca do niej grosik na szczęście.
Uliczka cieszyńskich kobiet – na Wzgórzu Zamkowym rozstawione są niewielkie, niepozorne lampy, które upamiętniają zasłużone kobiety Śląska Cieszyńskiego. Historia to nie tylko władcy i wydarzenia rozgrywające się na salonach. To też dzielne, utalentowane kobiety, które swoim życiem i działalnością wypłynęły na losy tego regionu, na jego codzienność i niecodzienność.
Wzgórze Zamkowe – to tutaj wszystko się zaczęło. Pierwotny drewniany gród w XIV w. zastąpiono murowanym gotyckim zamkiem książęcym, który został zniszczony podczas wojny trzydziestoletniej. Habsburgowie przebudowali całą Górę Zamkową w 1840r., pozostawiając kilka dawnych obiektów wkomponowanych w zieleń parku. Wieża Piastowska z XIV w. ma 29 m i wejście na nią jest po prostu obowiązkowe. Z jej szczytu rozpościera się TAKI WIDOK, że aż nie chce się schodzić w dół.
Zamek Cieszyn – instytucja, która mieści się w Pałacu Myśliwskim wybudowanym przez Habsburgów na Wzgórzu Zamkowym – na swoich wystawach prezentuje m.in. nowoczesne wzornictwo i tradycyjne rzemiosło w nowej roli.
Jeżeli postanowiliście już, że celem najbliższej wycieczki będzie Cieszyn, warto sprawdzić, co w danych dniach będzie się działo. Aktualne informacje na temat imprez znajdują się na oficjalnej stronie Cieszyna na Facebooku CieszynRobiWrazenie, a także na stronie www.cieszyn.pl. Zachęcamy również do lektury naszych weekendowych zapowiedzi na www.visitcieszyn.com.
Zapraszamy serdecznie!
CIESZYN
Cieszyńskie Centrum Informacji
Cieszyn, ul. Rynek 1
Tel.: 33 479 42 48
Tekst: Wydział Kultury i Promocji Miasta, zdjęcia: Wojciech Wandzel