Śląska Rzecz po raz 17.

0
888
Konkursowa gala Śląskiej Rzeczy odbyła się w piątek w Cieszynie. Zdjęcia: Rafał Soliński/Zamek Cieszyn
- reklama -

Na dziedzińcu Zamku Cieszyn spotkali się projektanci oraz przedstawiciele firm, instytucji i organizacji, którzy zgłosili do konkursu swoje produkty, usługi, projekty graficzne i wystawiennicze.

Śląska Rzecz to konkurs, który od 2005 roku docenia odwagę myślenia poza schematami i gotowość poszukiwania rozwiązań, poprawiających jakość codziennego życia. Nagrody i nominacje to potwierdzenie najwyższej jakości, a także certyfikat dbałości o ludzi – widzów, klientów, mieszkańców. To jedyny regionalny konkurs designu, promujący lokalność zgodnie z ideą: myśl globalnie, działaj lokalnie. Nagrodzone i wyróżnione projekty to najlepsze przykłady na świadomość i dumę z lokalnych zasobów. W konkursie doceniana jest praca zespołowa – nagradzane są obie strony procesu, czyli projektanci oraz firmy lub instytucje wdrażające.

Konkursowe jury, w kategorii produkt, postanowiło nagrodzić spółkę Bruk z Czyżowic za kostkę brukową Vjetra®, której projektantką jest Agnieszka Krasowska. Jak przyznali przedstawiciele firmy – za niecałe dwa tygodnie za ten sam produkt odbiorą Red Dot Design, czyli najważniejszą nagrodę w świecie projektowym, porównywaną do filmowego Oscara.

- reklama -

W kategorii grafika użytkowa Śląska Rzecz trafiła do Rybnika i Studia Otwartego za System Informacji Miejskiej. – Postawiliśmy na prostotę, tradycję, ale i nowoczesność – mówił Robert Cebula, naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miasta Rybnika. – W tym procesie miasto jest pełnoprawnym współtwórcą systemu – podkreślił Marcin Wolny ze Studia Otwartego.

Za najlepszą usługę uznano: Transport na żądanie jako uzupełnienie komunikacji publicznej. Za wdrożenie odpowiadała spółka Blees z Gliwic, a  usługę zaprojektowali: Małgorzata Burkacka, Marcin Wójcik, Tomasz Szafranalias-Szafrański. Nagrodzony projekt, który m.in. tworzy warunki do redukcji wykluczenia komunikacyjnego, jest systematycznie wdrażany w polskich miastach. 

Śląską Rzeczą w kategorii wystawiennictwo uhonorowano wystawę: Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021–1961–1921, której producentem był Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki w Krakowie, a za aranżację odpowiadał zespół projektowy Wzorro Design z Katowic.  – Ta wystawa to składowa wielu czynników i efekt pracy zespołowej. Cieszymy się, że możemy pracować w takich zespołach i z takimi instytucjami –  mówiła Natalia Jakóbiec z Wzorro Design. – Dziękuję za tę wyjątkową aranżację, bo i okazja była wyjątkowa –  pierwszy raz można było zobaczyć wszystkie tkaniny z naszej kolekcji – zaznaczyła Joanna Kazubowska, koordynatorka wystawy z ramienia Zamku Królewskiego.

W tej edycji konkursu zostały przyznane trzy wyróżnienia. Wyróżnienie Marszałka Województwa Śląskiego otrzymała usługa: Zdalny tłumacz. Jej producentem jest spółka Niuans, Małgorzata Malcharczik-Dziura, Franciszek Malcharczik z Gliwic. Projekt stworzyli: Natalia Kacprzyk, Łukasz Szczęsny, Jakub August (TENKA sc). Wyróżnienie Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej (STGU) trafiło do Urzędu Miasta Katowice oraz Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Katowicach za wdrożenie Systemu Informacji Miejskiej dla Katowic, tablic numerycznych i ulicowych. Projekt stworzył zespół Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach reprezentowany przez główne projektantki: Agnieszkę Nawrocką i Zofię Oslislo-Piekarską.  Wyróżnienie jury konkursu otrzymał: Hearts Pub: Play & Drink, wdrożony przez gliwicki pub. Autorami projektu są: Michał Markiewicz, Kasia Olejarczyk, Kamila Figura, Sebastian Wojdakowski, Justyna Niwińska (Michał Markiewicz Studio).

Patronami honorowymi konkursu są: Marszałek Województwa Śląskiego, Marszałek Województwa Opolskiego, Burmistrz Miasta Cieszyna oraz Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach. A partnerami Stowarzyszenie Projektantów Form Przemysłowych, Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej, Stowarzyszenie Zjednoczeni Designem. Wszystkie nagrodzone i nominowane do wystawy pokonkursowej projekty można oglądać w Zamku Cieszyn do 17 lipca 2022.