Woda butelkowana czy z kranu – która lepsza?

0
1129
- reklama -

Eksperci zalecają picie przynajmniej 1,5 litra wody dziennie. Od tego zależny jest nasz nastrój, stan skóry, poziom energii. Woda spełnia w naszym organizmie szereg funkcji. Usuwa z niego toksyny i wszelkie szkodliwe substancje, pomaga w prawidłowym przebiegu procesów metabolicznych, dba o termoregulację, transport, rozpuszczanie i wchłanianie substancji odżywczych. Przy zwiększonej aktywności fizycznej, a także w trakcie upałów powinniśmy pić jej więcej niż normalnie, tak by nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Gdy nie będziemy odpowiednio się nawadniać, będziemy czuć narastające zmęczenie, co ograniczy zdolność naszego organizmu do wysiłku. Dzisiaj możemy wszędzie zabrać ze sobą butelkę wody. Patrząc na sklepowe półki, mamy ogromny wybór spośród wód niegazowanych, gazowanych i smakowych. Tylko jak wybrać tą najlepszą?

Kupując wodę powinniśmy się kierować tym, co jest w środku. Składy są umieszczane przez producentów na etykietach. Ile razy je czytaliśmy, a ile razy przy zakupie kierowaliśmy się kolorem i piękną etykietą, pokazującą wodospady i górskie potoki? Warto choć raz zapoznać się z drobnym druczkiem na butelce wody. To powinna być gwarancja tego, co pijemy. Szczegółowej analizy etykiet dokonała organizacja Environmental Working Group, która przebadała 170 z nich. Organizacja stwierdziła, że tylko trzy przedstawiały z jakiego źródła pochodziła woda, jakimi metodami została oczyszczona i jakim zabiegom poddana. Z kolei w 2009 roku Marketing Corporation, dowiodło tego, że 47,8 % wody butelkowanej pochodzi z miejskich wodociągów. Warto również wiedzieć, że nie każda woda butelkowana to „mineralna”. Dzieliśmy je na naturalne wody mineralne, wody źródlane oraz wody mineralizowane, zwane również stołowymi. Ekologia to inny aspekt, na który patrzą przeciwnicy wody butelkowanej. Niezaprzeczalnym faktem jest to, że w ten sposób produkujemy mnóstwo śmieci. Każdy z nas może to zaobserwować na swoim przykładzie. W bardzo szybkim tempie potrafimy wyrzucić do kosza ogromne ilości plastikowych butelek. Niestety większość z nich nie jest poddawana recyklingowi. W tym miejscu warto podkreślić, że jedna butelka może rozkładać się nawet do około 100 lat, ponad to do ich produkcji zużywane jest trzy razy więcej wody, niż do samego jej napełnienia. Tak by można było wymieniać w nieskończoność, ale już te argument powinny poruszyć sumienia zmartwionych losem naszej planety. Pozostaje jeszcze ekonomia. Picie wody butelkowanej w długiej perspektywie czasowej jest dużo droższe, niż picie wody wodociągowej. 

Dlaczego jednak nie powinnyśmy się przerzucać bez zastanowienia na picie wody z kranu? Jednym z powodów może być stan rur w naszym domu – jedno lub wielorodzinnym. Według przepisów miejskie wodociągi są odpowiedzialne za jakość wody jedynie do głównego wodomierza w budynku. Wpływ na smak i kolor wody mają właśnie rury znajdujące się w naszych budynkach. Przyczyniają się do tego nawet krany. Stare, zardzewiałe mogą dostarczać nam zanieczyszczoną i niesmaczną wodę. Co prawda, jakość wody wodociągowej określa polskie prawo oraz regulacje Unii Europejskiej (Rozporządzenie Ministra Zdrowia z grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi). W większości dużych i średnich miast Polski jest bardzo często kontrolowana, zarówno przed wpuszczeniem, jak i podczas transportu drogą wodociągową. Na wsi lub w małych miastach mieszkańcy nie mają już takiego zaufania do wody. W razie wątpliwości należy skontaktować się z zakładem zaopatrującym w wodę lub z lokalną stacją sanepidu i zapytać o jej stan. Jeśli masz wodę z własnej studni za jej jakość i badanie odpowiadasz sam. 

Nie ma idealnego rozwiązania. Każdy z nas powinien znaleźć swój, w zależności od różnych czynników. Powinniśmy czytać, pytać i sprawdzać. Tylko tak możemy zyskać świadomość, czy woda z butelki pochodzi z pewnego źródła i jej skład jest dobry, czy woda z kranu w danym mieście i w danym budynku nadaje się do spożycia, i w końcu czy woda ze studni spełnia wszystkie wymogi wody pitnej. Ostrożności nigdy za wiele, zwłaszcza wtedy kiedy chodzi o wodę, która towarzyszy nam codziennie. 

- reklama -

WODA BUTELKOWANA: 

1. Czytaj skład na etykiecie 

2. Szukaj informacji skąd pochodzi

3. Segreguj butelki

WODA Z KRANU:

1. Sprawdź stan wody wodociągowej  w swojej miejscowości

2. Sprawdź stan rur doprowadzających wodę oraz kranu

3. Po powrocie z urlopu lub weekendu od kręć na chwilę krany i pozwól wodzie swobodnie płynąć

WODA ZE STUDNI

Zbadaj ją. Sprawdź jej skład chemiczny, ponieważ istnieje ryzyko, że jest zanieczyszczona. Próbkę wody można oddać do badania w laboratorium lokalnego wodociągu lub sanepidu. Taką usługę oferują też firmy prywatne.