Czytać każdy może…

0
1198
couple young and old grandmother and teenager grandson family time together listen music with headphones and enjoy the day. Happy family and generations different ages concept
- reklama -

Umiejętność czytania jest czymś, bez czego życie człowieka byłoby bardzo ubogie. Słowo pisane jest jedną z podstawowych form komunikacji międzyludzkiej. Od najmłodszych lat dzieci uczone są liter, które składają w sylaby, te z kolei w słowa, a następnie w zdania. Nauczyciele w szkołach kładą nacisk na to, aby dzieci czytając nie robiły tego automatycznie, ponieważ czytanie ze zrozumieniem danej treści jest jego podstawą.

Tak jak u dzieci w szkole tak i u dorosłych z czytaniem bywa różnie, jedni robią to, bo muszą, lecz są i tacy dla których czytanie jest przyjemnością, na którą poświęcają swój wolny czas i pieniądze.
Im więcej człowiek czyta, tym bardziej rozwija się jego wyobraźnia, wiedza, zasób słownictwa oraz pamięć.
Dla wielu ludzi możliwość dostępu do słowa pisanego jest czymś, co pozwala na oderwanie myśli od własnych ograniczeń. Przykładem mogą być osoby między innymi z niepełnosprawnością wzroku, ruchu czy słuchu. Większość z nich nadmiar wolnego czasu spędza na czytaniu prasy oraz książek. Ta czynność odsyła samotność w odległe kąty, a książki są dla nich jak najlepsi przyjaciele.
Czytać można na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest czytanie wzrokowe, gdzie oczy i słowo drukowane stanowią nierozłączny duet. Ten układ nie jest możliwy w przypadku osób niewidomych i niedowidzących. W sukurs ich potrzebom przychodzi dotyk oraz słuch.
Jak można czytać dotykiem? Otóż wbrew pozorom jest to bardzo proste, książki prasa oraz dokumenty drukowane są pismem punktowym. Pismo to opiera się na tłoczonych w papierze sześciu punktach umieszczonych w obrębie pionowego prostokąta. Każda litera składa się z innego układu oraz ilości wypukłych punkcików, które dla osób widzących są wręcz niedostrzegalne, lecz opuszki palców niewidomych odczytują je jako litery.
Skąd wywodzą się audiobooki? Już w latach sześćdziesiątych na potrzeby osób niewidomych zaczęto nagrywać na kasety magnetofonowe książki, które były czytane przez lektorów. W większości byli nimi aktorzy bądź sami autorzy. Książka czytana przez lektora nosi nazwę książki mówionej i pierwotnie dedykowana była osobom z niepełnosprawnością wzroku. Jedną z największych bibliotek oferujących ten format książek ,
z której zbiorów korzystali i nadal korzystają niewidomi z całej Polski, jest Biblioteka Polskiego Związku Niewidomych w Warszawie. Natomiast od wielu lat osoby z dysfunkcją wzroku z Cieszyna i okolic mają również dostęp do obszernych zbiorów w siedzibie Koła PZN Cieszynie, która ma swoją siedzibę przy ul. Srebrnej 6. Na chwilę obecną kasety zostały zastąpione przez niewielkie płyty tzw. Audiobooki, a grono zwolenników tej formy czytania jest coraz większe. Zdarza się, że dobrze widzący nie chcąc obciążać oczu, również sięgają po książkę mówioną, inni zaś mając podzielną uwagę słuchając audiobooka równocześnie wykonują inną czynność.
Odkąd pojawiła się pandemia, a wraz nią ograniczenia, czytanie książek stało się jedną z niewielu dostępnych form relaksu. Autorów oraz nowych tytułów wydawanych w czarnodruku wciąż przybywa, lecz nadal tylko znikoma część z nich jest dostępna
w formacie mp3 co mocno zawęża dostępność osobom niewidomym do interesujących ich książek.

Książka dostępna o każdej porze dnia i nocy…
O ile kiedyś niepełnosprawni z racji trudności w samodzielnym dotarciu do księgarni czy biblioteki mieli znacznie ograniczony dostęp do książek, to obecnie wypożyczenie czy zakup ich nie stanowi już problemu. Dzięki Internetowi mogą kupić je lub wypożyczyć każdego dnia i o każdej godzinie w formie elektronicznej.
Poprzez czytanie życie duchowe człowieka znacznie się wzbogaca i kiedy słyszymy jak wnuk z babcią dyskutuje na temat przeczytanych książek, to jest to wyraźny sygnał, że książki stają się mostem łączącym pokolenia.

 

- reklama -