„Řekni, jak bude. Powiedz, jak będzie”

0
767
- reklama -

W połowie listopada, Stowarzyszenia EducationTalentCulture oraz Człowiek na granicy zaprosili mieszkańców z obu stron Olzy na wernisaż wystawy prac Magdaleny Żuraw Peč, zatytułowanej „Řekni, jak bude. Powiedz, jak będzie”, które powstały jako odpowiedzi do pytania o bliżej nieokreśloną przyszłość, interpretowaną dowolnie przez osoby udzielające odpowiedzi.

Wystawa obrazków wypowiedzianych „Řekni, jak bude. Powiedz, jak będzie” powstała w bardzo naturalny sposób. – Pomysł na obrazki pojawił się (jak inaczej) w czasie kwarantanny, kiedy szargana emocjami zastanawiałam się, co przyniesie 14 dni zamknięcia
w czterech ścianach. 14 dni? A co będzie dalej, w kolejnych miesiącach, latach, w zamkniętej przestrzeni, mieście, kraju? Było jasne, że nie tylko ja borykam się z potężną niepewnością, dlatego zaczęłam rozmawiać już nie tylko ze sobą i dlatego zaczęłam pytać swoich bliskich, przyjaciół, znajomych: Jak będzie? – wyjaśnia autorka wystawy Magdalena Żuraw Peč.

Z natury proste i naiwne pytanie okazało się wcale nie takie łatwe. Najważniejsza była ta pierwsza myśl, impuls, reakcja i odpowiedź. Nie bez kozery mówi się, że pierwsze zdanie jest zawsze najważniejsze. Nawet wzruszenie ramionami czy nieokreślony grymas twarzy jest odpowiedzią. Mówi się również, że człowiek nie potrafi przeżywać teraźniejszości, nie potrafi być tu i teraz, że albo rozpamiętuje i grzebie się w przeszłości, albo myśli tylko o tym, co będzie i na co musi i jeśli będzie w stanie się przygotować. – Myślenie o przyszłości zwłaszcza w dobie pandemii jest myśleniem na wskroś pesymistycznym, pełnym niepokoju i wątpliwości. Ale w Waszych odpowiedziach, co mnie autorkę i naiwną życiową optymistkę przyjemnie zaskoczyło, pojawił się ogrom właśnie optymizmu, nadziei, przekonania, że rozczarowującą i ciemną rzeczywistość można odczarować. I taka jest ta wystawa: kameralna i osobista ale z wielkim wentylem powietrza, przestrzeni, prostoty wygładzającej komplikacje i barwy niwelującej szarość i chaos – dodaje autorka.
Podczas wernisażu prac autorka wystawy opowiedziała szczegółowo o procesie tworzenia prac, a także emocjach, które towarzyszyły respondentom podczas udzielania odpowiedzi. – Za nami ciekawy wernisaż wystawy „Řekni, jak bude. Powiedz, jak będzie”, podczas której jej autorka – Magdalena Żuraw Peč zaprezentowała 12+1 odpowiedzi na pytanie zadane znajomym, rodzinie, a także osobom, które przez ostatnie dwa lata często myślały o przyszłości na wielu możliwych płaszczyznach. Pytanie „jak będzie” zadajemy też Wam i zachęcamy do podzielenia się swoją odpowiedzią na jednej z plansz wystawowych, bowiem jest ona częściowo interaktywna i pozostawiająca pole do popisu odwiedzającym kawiarnię Tramwaj Cafe – skomentowali po wernisażu jej organizatorzy.
Wystawę obrazków wypowiedzianych „Řekni, jak bude. Powiedz, jak będzie” mona podziwiać w kawiarni Tramwaj Cafe do końca roku. Wystawa jest elementem projektu HRANICE-GRANICA, który jest realizowany przy finansowym wsparciu miasta Czeski Cieszyn.

 

- reklama -