Gra aktorów, scenografia oraz kostiumy to elementy każdego spektaklu, które podczas przedstawienia bez żadnych problemów dostrzegają osoby widzące. Natomiast niewidomi z oczywistego powodu nie mogą ich zobaczyć. Dzięki spektaklom zaopatrzonym w tekst audiodeskrypcji osoby z dysfunkcją wzroku mają szansę na pełny odbiór sztuki.
Od niemal dziesięciu lat Teatr Polski w Bielsku- Białej udostępnia swoje spektakle osobom z dysfunkcjami wzroku i słuchu. Zaczęło się od prezentowania przedstawień z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na język migowy, a w kolejnych latach projekt poszerzył się o inne dostępne działania, takie jak warsztaty, oprowadzania czy spotkania z artystami.
Cykl „Spektakli bez barier” cieszy się dużym uznaniem wśród odbiorców, wciąż się rozwija o nowe działania i zyskuje coraz szersze grono uczestników i partnerów. Do projektu zaproszeni zostali partnerzy m. in. z Bielska-Białej, Cieszyna, Katowic, Chorzowa czy Krakowa.
W ramach tegorocznego projektu „Spektakle Bez Barier” widzowie z niepełnosprawnością wzroku mieli okazję uczestniczyć m.in. w dwóch pokazach spektaklu pt. „Letycja i lubczyk” (w reżyserii Pawła Aignera) z audiodeskrypcją. Zaprezentowana została również znakomita muzyczna komedia pt. „Nikt nie kocha tak jak tenor” (w reżyserii Witolda Mazurkiewicza). W gwiazdorskiej obsadzie wystąpili m. in. Anna Guzik-Tylka, Anita Jancia i Tomasz Lorek. Wśród osób niewidomych oraz słabowidzących nie zabrakło chętnych do uczestnictwa w organizowanych przez Teatr Polski warsztatach dotyczących kostiumów teatralnych oraz charakteryzacji, czy w spotkaniach warsztatowych poświęconych scenografii i przestrzeni scenicznej, z użyciem specjalnie przygotowanych makiet i pomocy dotykowych dla osób niewidomych.
Zarówno uczestnicy projektu, jak i wszyscy inni widzowie Teatru Polskiego mieli okazję wziąć udział w wyjątkowej wystawie makiet dotykowych, przedstawiających m.in. modele budynku małej i dużej sceny teatru oraz scenografii do wybranych spektakli. Wszystkie modele prezentowane na wystawie powstały w ramach projektu „Spektakle bez barier” jako pomoce dotykowe na potrzeby warsztatów teatralnych dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Ekspozycja była dostępna do końca grudnia 2022 roku w przestrzeni foyer Teatru Polskiego.
W czasie trwania projektu także pracownicy teatru zdobyli nowe umiejętności – uczestnicząc w szkoleniach z zakresu komunikacji i obsługi osób z niepełnosprawnościami.
O tym jak dla osób z dysfunkcją wzroku ważne są działania podejmowane przez bielski Teatr Polski świadczy zgłoszenie go do nagrody IDOL.
W 2022 roku Teatr Polski i projekt „Spektakle bez barier” otrzymał ważne wyróżnienie – znalazł się na pierwszym miejscu konkursu IDOL, w kategorii „Instytucja otwarta dla niewidomych” w województwie śląskim.
Tytułem IDOLA są honorowane osoby i instytucje szczególnie zaangażowane w pomoc osobom niewidomym i słabowidzącym. Nagroda została wręczona w sierpniu 2022, podczas konferencji regionalnej REHA FOR THE BLIND IN POLAND 2022 w Katowicach.
Projekt „Spektakle bez barier – edycja 2022” dofinansowano
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Celem programu Kultura Dostępna jest wspieranie zadań służących ułatwieniu dostępu do kultury, skierowanych do szerokiego grona odbiorców i sprzyjających integracji społecznej.