„Wesele” z dofinansowaniem

0
1129
Warsztaty dla osób niewidomych przed spektaklem WESELE z audiodeskrypcją - fot. Dorota Koperska
- reklama -

W nowym sezonie teatralnym 2019/2020 Teatr Polski w Bielsku-Białej kontynuuje realizację programu „Spektakle bez barier” rozpoczętego w lutym, w ramach którego odbywają się spektakle z audio deskrypcją.

Większość działań skupia się wokół spektaklu „Wesele” oraz osoby autora dramatu – Stanisława Wyspiańskiego.
Odbywają się liczne warsztaty między innymi te, w trakcie których niewidomi i słabowidzący uczestnicy projektu mają okazję poświęcić więcej uwagi samemu tekstowi dramatu, a ma to miejsce podczas warsztatów prowadzonych przez aktora Teatru Polskiego Michała Czadernę, zorganizowanych wspólnie z Książnicą Beskidzką – Filią Integracyjną w Bielsku-Białej. Na potrzeby warsztatów współpracujące z Teatrem Polskim Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, udostępniło tyflografikę i kopię obrazu Stanisława Wyspiańskiego „Portret Wandy Siemaszkowej w stroju scenicznym Panny Młodej z Wesela”, autorstwa Stanisława Wyspiańskiego, oraz inne ciekawe eksponaty z Działu Etnografii.
Tak jak w przypadku, każdego wesela tak i tym razem odbyło się ono z wielką pompą, a miało miejsce w budynku Teatru Polskiego w Bielsku Białej.
Na sztukę „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, dzięki transportowi zapewnionemu przez teatr, przybyli widzowie z odległych miejscowości, a wśród nich nie zabrakło również niewidomych i niedowidzących mieszkańców powiatu cieszyńskiego.
Po przyjeździe widzowie udali się na warsztaty zorganizowane przez Teatr Polski we współpracy z Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, które poprowadziła Anna Rak – kierownik Działu Edukacji Muzeum.
Osoby z niepełnosprawnością wzroku korzystając ze zmysłu dotyku porównywały fakturę materiałów, z których zostały wykonane charakterystyczne części garderoby, pełniące w sztuce ważną rolę.
Podczas trwania warsztatów uczestnicy mieli również niepowtarzalną okazję do bliższego zapoznania się z charakterystyką postaci występujących w tej sztuce, a  na zakończenie zajęć własnoręcznie wykonali prace plastyczne.
Przed spektaklem Antoni Szczuciński przedstawiciel Okręgu Śląskiego PZN wręczył Odznaki „PRZYJACIEL NIEWIDOMYCH” nadanych uchwałą Prezydium Zarządu Okręgu Śląskiego Polskiego Związku Niewidomych z dn. 21.05.2019 dla TEATRU POLSKIEGO REPREZENTOWANEGO PRZEZ WITOLDA MAZURKIEWICZA – Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Teatru Polskiego w Bielsku-Białej – organizatora projektu „Spektakle bez barier” (prowadzonego w teatrze Polskim od 2013 roku).
Odznakę otrzymała również pani Joanna Feikisz – koordynator projektu „Spektakle bez barier” w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, która wychodząc poza ramy obowiązków zawodowych, stara się na wszelkie dostępne sposoby zgłębiać problematykę związaną z dysfunkcją wzroku, a zdobytą wiedzę wykorzystuje podczas realizacji projektu.
Perfekcyjnie opracowany oraz przekazany tekst audio deskrypcji w połączeniu z warsztatami, pozwolił niewidomym na pełny odbiór wystawianej sztuki.
Po zakończonym spektaklu gospodarze, tak jak przystało na wesele, zaprosili niewidzących gości na słodki poczęstunek, więc można powiedzieć, że było coś dla duszy, ale również i dla ciała.
Projekt „Spektakle bez barier – sezon 2019” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

- reklama -