Gmina Gródek

0
1554
- reklama -

Gródek jest wsią i jednocześnie Gminą na terenie czeskiej części Śląska Cieszyńskiego, położoną w dolinie rzeki Olzy i na Przełęczy Jabłonkowskiej wznoszącej się na wysokości 350 – 835 m. n.p.m. Chociaż dzielą ją korytarze drogowe i kolejowe, wygląda bardzo malowniczo. Z ogólnej liczby 1875 mieszkańców 31% to ludność polskiej narodowości.

Pierwszą pisemną wzmiankę o Gminie znajdziemy w Urbarzu Księstwa Cieszyńskiego z 1577 roku. Jednak powstanie wsi łączy się z rokiem 1119 i budowlą drewnianej fortecy, która była częścią linii zamków obronnych, chroniących tak zwaną Drogę Miedzianą do Austro-Węgier.

Dzisiaj o obecności gródka obronnego przypomina sama nazwa Gminy oraz herb, na którym widzimy złote mury i końską wagę.

O miejscu, gdzie w przeszłości stał zamek, przypomina barwna opowieść o rabującym rycerzu imieniem Belko, który stał się patronem Gminy, a skała z której według legendy skoczył do burzliwej rzeki, stała się pomnikiem. Oświetlona Skała dziś jest wizytówką Gminy. W zaciszu rzeki na terenie kompleksu znajduje się ogrodowa restauracja. 

- reklama -

Niezwykłe jest to, że mieszkańcy Gminy i odwiedzający ją turyści znajdują wszystko, co jest potrzebne do życia codziennego, w jednym miejscu. W centrum Gródka mieści się bowiem przebudowany Urząd Gminy, w którym ponadto znajduje się poczta, księgarnia, gabinety – dentystyczny i lekarza pierwszego kontaktu oraz salon fryzjerski i sklep spożywczy. 

Dumą mieszkańców jest park, w którym centralne miejsce zajmuje jeziorko i zrekonstruowany młyn turbinowy z 1929 roku. W parku znajduje się także edukacyjny szlak roślin, źródełko z pitną wodą, plac zabaw dla dzieci i siłownia na świeżym powietrzu dla młodzieży i dorosłych. Niedaleko parku znajduje się muzeum z obszernym zbiorem
zabytkowych eksponatów codziennego użytku. W Gminie działają dwie szkoły dla najmłodszych dzieci i przedszkola. Budynek szkoły, w którym obowiązuje polski i czeski język nauczania stoi we wsi już 120 lat. W obu szkołach przeważnie kształcą się miejscowe dzieci.

Tutejsza przyroda zachwyca odwiedzających swoją różnorodnością. Rzeka Olza na odcinku 1km wyżłobiła głęboki, 10 metrowy kanion z plażami, zachęcającymi do pływania i plażowania. Z myślą o turystach w przyległym lesie planowana jest budowa obserwatorium ptaków i szlak przyrodniczy z tablicami informacyjnymi o faunie i florze z elementami edukacyjnymi w formie gry.

Dla miłośników turystyki pieszej przygotowano w Gródku dwie trasy Nordic Walking. Pierwsza prowadzi do dzwonnicy Św. Izydora z Madrytu, wybudowanej przez rodzinę Rychtárkov dla wszystkich dobrych ludzi. Na szlaku leży oferująca wypoczynek i zajęcia sportowe chata rekreacyjna Gródek, która dysponuje basenem zewnętrznym, kortami tenisowymi i stokiem narciarskim. 

Drugi szlak prowadzi wokół miejsca, w którym jeszcze do niedawna stało chronione, zabytkowe drzewo – najstarsza lipa w kraju. Gigantyczne drzewo zostało pokonane przez huragan Herwart 29 października 2017 roku. Zwalone drzewo, którego wiek określany było na około 700 lat, zostało pozostawione jako pamiątka dla odwiedzających. 

Przez miejscowość przebiegają też liczne trasy rowerowe. 

Partnerskimi Gminami Gródka są słowacka Gmina Čierne i polski Skoczów.