„Nasz Raj” czeka na nowego właściciela

0
283
- reklama -

Przestrzeń, w której żyjemy, ma bezpośredni wpływ na nasz dobrostan – zdrowie, samopoczucie czy witalność. Dlatego też zawsze staramy się troszczyć o miejsce, z którym pozostajemy związani na dłużej. Niejednokrotnie potrzebujemy też dodatkowych historii, które jeszcze mocniej zwiążą nas z naszym miejscem na ziemi. Taką bogatą w opowieści przestrzenią jest willa „Nasz Raj” w Ustroniu, która oczekuje na nowego właściciela.

Śląsk Cieszyński ma szczęście nie tylko do wspaniałych krajobrazów, ale również do architektonicznego bogactwa. Zwłaszcza okres modernizmu jest silnie reprezentowany w naszym regionie. Jednym z obiektów, utrzymanych w tradycji modernizmu międzywojennego jest „Nasz Raj”, powstała w 1935 roku, która przez lata pozostawała w kręgu zainteresowań badaczy architektury. Intrygująca jest historia tego budynku. Jego pomysłodawcą i pierwszym właścicielem był inżynier Brunon Petzel z Królewskiej Huty. Obiekt wybudowano na skarpie otoczonej murem, a jego najniższa kondygnacja znajdowała się niemal pod ziemią. Z kolei narożny wykusz, będący jednym z najciekawszych elementów inwestycji sprawiał, że tylna strona willi, usytuowana od strony wąwozu Gościrałdowca, zyskała mnóstwo lekkości. Obiekt wyposażono w schodki umożliwiające zejście ze skarpy, a charakterystyczny dla modernizmu rygor architektoniczny sprawił, że już nie tylko płaskie dachy, ale również wnęki balkonowe nadawały mu specjalny ryt nowoczesności. Ponadto nad obiektem pojawiła się charakterystyczna wieżyczka, która zarazem mieściła zbiornik na wodę – ta po podgrzaniu dzięki systemowi rur docierała do pomieszczeń willi.

Właściciel willi na stałe mieszkał w Królewskiej Hucie (Chorzowie), a „Nasz Raj” traktował przede wszystkim jako przestrzeń do wypoczynku. Po wybuchu wojny Brunon Petzel zamieszkał wraz z żoną w Ustroniu, jednak wkrótce rodzina została z obiektu wysiedlona przez Niemców. Po wojnie budynek został włączony do mienia państwowego, i choć później trafił w ręce prywatne, to wciąż pozostawał w gestii przedsiębiorstwa komunalnego.

- reklama -

Teraz niezwykły obiekt poszukuje właściciela. Jego niezwykłość określa nie tylko historia, ale również jego usytuowanie. Znajduje się bowiem nieopodal Doliny Gościrałdowca, przez którą przebiega fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego. W niedalekim sąsiedztwie znajdują się Bulwary Wiślańskie oraz obiekty przyrodolecznicze i uzdrowiskowe, z których Ustroń słynie. W przyszłości cały kompleks Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego Ustroń zostanie rozbudowany, również przy współudziale Grupy American Heart of Poland.

Willa „Nasz Raj” o powierzchni użytkowej 299,9m2 znajduje się na 700 metrowej działce. Składa się z trzech kondygnacji, w których do dyspozycji pozostaje 10 pokoi, garaż, taras, balkon, kuchnia i łazienka.

Wszelkie informacje na temat możliwości zakupu willi „Nasz Raj” można otrzymać w:

Biuro Nieruchomości Prosperty

ul. Bestwińska 43
43-300 Bielsko-Biała

biuro@prosperty.pl

tel. +48 530 035 270

www.otodom.pl/pl/oferta/modernistyczna-willa-z-1935r-ustron-gosciraldowiec-ID4ol0u