Powiat słupski – trasy rowerowe, kajakowe, szlaki piesze – czyli aktywny wypoczynek

0
1055
- reklama -

USB (Ustka – Słupsk – Bytów)
Szlak rowerowy Ustka – Słupsk – Bytów stanowi główną oś systemu tras rowerowych na obszarze Partnerstwa Dorzecze Słupi. Bardzo zróżnicowany szlak posiada szereg walorów widokowych i krajobrazowych na trasie przejazdu. Jego długość to 86 km. Przebiega on przez środek Zielonego Serca Pomorza.

Szlak rowerowy Pierścień Gryfitów
Szlak – w formie pętli – został oznakowany kolorem czarnym. Wiedzie przez niezwykle urokliwy i urozmaicony teren. Daje możliwość poznania regionalnej architektury Ziemi Słupskiej oraz miejscowości z zabytkowymi dworami, pałacami i kościołami. Swój początek i koniec ma w Swołowie – stolicy „Krainy w Kratę”, czyli terenu, na którym dominowało budownictwo szachulcowe. Trasa jest długa (126 km) i dość trudna, dlatego należy liczyć się z tym, że na jej pokonanie potrzebne będą dwa, trzy dni. Trasę wycieczki można skrócić korzystając z innego szlaku „Krainy w Kratę”, np. niebieskiego „Dolina Moszczeniczki” lub zielonego „Droga Książęca”. (Umożliwia to nam dotarcie bezpośrednio ze Słupska do Swołowa).

Szlak doliny Wieprzy i Studnicy
Jest to szlak należący do znakowanych szlaków PTTK, które przecinają Zielone Serce Pomorza, jego długość to 71 km. Przebieg: Słupsk – Lulemino – Korzybie – Kępice – Miastko. Szlak rozpoczyna się w Słupsku i prowadzi przez Kępice do Miastka, biegnąc przez zalesione i dzikie tereny w dolinie rzeki Wieprzy i jeszcze bardziej dzikiej Studnicy, mijając po drodze kilka interesujących elektrowni wodnych oraz zabytków techniki.

Szlak Doliny Słupi 
Kolejny szlak należący do znakowanych szlaków PTTK, które przecinają Zielone Serce Pomorza. Jego długość to 95 km. Rozpoczyna się w Ustce i prowadzi zalesionymi terenami Doliny Słupi, pozwalając na obejrzenie po drodze kilku zabytkowych elektrowni wodnych, w tym – największej – w Gałąźni Małej.

- reklama -

Szlak rowerowy „Dolina Moszczeniczki”
Szlak należący do szlaków skupionych wokół Słupska. Trasa liczy 12 km i oznakowana jest kolorem niebieskim. Przebieg: Słupsk – Bierkowo – Bruskowo – Swołowo.

Szlak rowerowy „Droga Książęca”
Następny szlak należący do szlaków skupionych wokół Słupska. Trasa liczy 17 km i oznakowana jest kolorem zielonym. Przebieg: Słupsk – Zębowo – Redęcin – Gać – Swołowo – Starkowo.

Pomorska Droga św. Jakuba
Liczy ponad 1100 km. Zaczyna się w litewskiej Kretyndze i wiedzie przez Kłajpedę, Mierzeję Kurońską, Kaliningrad, Braniewo, Frombork, Elbląg, Gdańsk, Kartuzy, Sianowo, Lębork, Łebę, Ustkę, Słupsk, Sławno.

Papieski szlak kajakowy (124,7 km)
Papieski szlak kajakowy rzeką Słupią jest upamiętnieniem pobytu abp. Karola Wojtyły na tych terenach. W roku 1964 przyszły papież Jan Paweł II wraz z grupą zaprzyjaźnionych kajakarzy odbył spływ. Wyprawa ta była kontynuacją zapoczątkowanych w 1958 roku pobytów wakacyjnych na tzw. Ziemiach Odzyskanych. Spływ Słupią jest niesamowitym przeżyciem, gdyż malownicza rzeka co chwilę zaskakuje swoimi tajemnicami: bystrzami, kanałami, wartkim nurtem, ciekawym, urozmaiconym, miejscami kamienistym dnem. Na trasie spływu można oglądać wysokie brzegi porośnięte w większości sosnami, jak również starymi okazami dębów i buków. Od 2006 do połowy 2007 roku poszczególne gminy realizowały warunki porozumienia i w prawdopodobnych miejscach postoju krakowskich kajakarzy ustawiały kamienie. I tak na trasie spływu stanęło 10 pamiątkowych obelisków, a dwa z nich również w Słupsku – jeden na przystani Krępa Słupska, drugi przy przystani Słupsk.