Gdy stare zadbane klasyki wyjeżdżają na ulice, inni kierowcy patrzą na ich samochody z uśmiechem, a nawet wzruszeniem. Często do nich machają i pozdrawiają. Wielu z nas ma sentyment do aut z innej epoki, szczególnie tej, w której rodziła się wielka historia motoryzacji. Coraz częściej pojawiają się specjaliści, którzy nie tylko potrafią przywrócić blask starym samochodom, ale praktycznie zbudować je od podstaw.
Konstruktorzy samochodów starają się ciągle je modernizować i doskonalić, co sprawia, że postęp w dziedzinie motoryzacji dokonuje się bardzo szybko. Są jednak wśród nas tacy, których w ogóle nie interesują nowoczesne pojazdy. Mimo ich niezaprzeczalnych zalet i efektownego wyglądu, nie przedstawiają one dla tych ludzi zbyt dużej wartości. Osoby, o których jest tutaj mowa to oczywiście miłośnicy zabytkowych aut. W Polsce nie brakuje pasjonatów motoryzacji, którzy ponad wszystko przedkładają zabytkowe modele aut i motocykli.
Polak potrafi
Od tych słów tak naprawdę powinien rozpocząć się ten artykuł. Podziwiamy bowiem pasjonatów, którzy w zaciszu swoich domowych garaży tworzą arcydzieła motoryzacji. Z zaciekawieniem obserwujemy również parady starych samochodów, które podróżują polskimi drogami. Nawet gdy siedzimy za kierownicą nowego, wypełnionego elektroniką samochodu, odwracamy głowę, by choć przez chwilę „nacieszyć” oko błyszczącymi zabytkami.
Takim pasjonatem, ale również konstruktorem jest Pan Krystian. Swoją przygodę z konstruowaniem samochodów od podstaw zaczynał w ciasnym garażu. Zanim jednak przyjął wyzwanie, by zbudować samochód, latami zdobywał umiejętności i pogłębiał wiedzę, w dodatku, że z wykształcenia jest hydraulikiem. Podjął się zadania, które przerosłoby wielu specjalistów. Niewątpliwym dziełem Pana Krystiana jest zbudowanie Bugnotti 2. Samochód powstał wyłącznie na podstawie zdjęć z Internetu. Podziw budziło już samo nadwozie. Idealnie odwzorowany kształt i proporcje udało się uzyskać bez przybliżonych choćby wymiarów. To setki godzin poświęconych na uzyskanie odpowiedniego efektu. Później kolejne spędzone na zbudowaniu serca samochodu, które wprawiło je w ruch. Wnętrze wykończono z największą starannością, dbając o każdy szczegół. Efektem jest niezwykły pojazd, który budził podziw nawet u najwybredniejszego konesera. Jazda tym samochodem to wielka przyjemność, szczególnie gdy na jego widok inni uczestnicy ruchu drogowego tracą rozum. Dzieło Pana Krystiana trafiło do zagranicznego kupca, który taki sam zamówił dla żony.
To wszystko brzmi niczym niezwykła historia. Jednak ta historia wydarzyła się w powiecie cieszyńskim i trwa nadal. Dzisiaj już nie w ciasnej piwnicy, ale w warsztacie w Skoczowie, Pan Krystian pracuje z pasją, dając nowe życie starym wrakom.
Często bywa tak, że w poszukiwaniu ludzi niezwykłych z pasją, która zaraża, przemierzamy świat. Tymczasem pod własnym nosem nie zauważamy i nie doceniamy wyjątkowości sąsiadów. Lokalny talent doceniony zostaje przez świat, a my nawet o tym nie wiemy.
Pan Krystian urzeka wielką skromnością, choć o starych samochodach może mówić godzinami.
Hot-Rod Pasja
Krystian Waliczek
tel. 721 14 90 20