Trudna historia Marianny na Polskiej Scenie

0
1176
- reklama -

Nic tak nie daje poczucia nieskończoności jak głupota
Ödön von Horvath

„Opowieści Lasku Wiedeńskiego”  Ödöna von Horvatha, to nowa propozycja Polskiej Sceny Teatru Cieszyńskiego. Reżyserii tego trudnego dramatu podjęła się Małgorzata Siuda a na scenie zobaczymy niemalże cały zespół z gościnnym występem Martyny Dudek i Kamila Mularza.

  „Opowieści Lasku Wiedeńskiego” powstały w 1931 roku. To historia Marianny, kobiety, która zakochała się – wbrew woli ojca i otoczenia. Następstwa tej miłości są tragiczne. Nie do końca jednak  autorowi chodzi o Mariannę, on chce ostrzec przed doktryną, która zastępuje życie, doktryną, która przestaje być czuła na skomplikowane ludzkie losy, która zamiast tolerancji, oferuje nam tylko własne wyjątki od reguły.

Co Pani chce widzowi przekazać w tym spektaklu?
Oprócz po prostu opowiedzenia historii miłosnej Marianny i Alfreda, i wzbudzenia w widzu emocji i wzruszeń, chciałabym pokazać pewne mechanizmy społeczno-kulturowe, które mogą determinować nasze zachowania i wybory. Chciałabym uświadomić jak prosto i bezproblemowo w pewnych zupełnie zwykłych okolicznościach może narodzić się nazizm, lub każdy inny –izm. Przyzwoitość ludzka jest rzeczą ulotną i wystarczy kilka chwil, by człowiek sprzeniewierzył się swoim etycznym zasadom i wartościom. W imię wygody, tzw. moralności, religii, prawa…, a wszystko to przy dźwiękach „Nad pięknym modrym Dunajem” Straussa.

- reklama -

Teatr był w Polsce miejscem, w którym podejmowało się trudne tematy od zawsze. Niestety życie z teatru przeniosło się w inne miejsca kultury choćby do kin. Czy ma szansę przetrwać trudniejsze czasy broniąc się choćby takimi propozycjami jak „Opowieści Lasku Wiedeńskiego”?

Mam nadzieję, że „Opowieści lasku wiedeńskiego” będą ciekawym spektaklem poruszającym ważne i trudne tematy. Teatr jest sztuką obecną tak długo jak istnieje człowiek. Skoro przetrwał tak wiele zawirowań politycznych i społecznych to znaczy, że ciągle ma wiele do opowiedzenia. Scena Polska Tesinskeho divadla to wyjątkowe miejsce z niezwykłymi ludźmi, aktorami, twórcami, pracownikami.

Opowiedziała Pani już na naszej scenie dwa spektakle „Pannę Julię” i „Plotkę”, czy również ta propozycja ma szansę na powtórny sukces?

Cieszę się, że uważa je Pani za sukces. Darek Waraksa grający główną rolę w „Plotce” otrzymał za nią nagrodę im. Leny Starke. Nie zapominajmy jednak, że na powodzenie spektaklu składa się praca całego zespołu teatralnego.
W imieniu nas wszystkich chciałabym zaprosić na „Opowieści lasku wiedeńskiego” Odona von Horvata na Scenę Polską Tesinskeho divadla.
„Opowieści Lasku Wiedeńskiego” na deskach Sceny Polskiej zagoszczą już 2 marca 2019 r. o godz.17:30.