Trzynieckie Mistrzostwa Świata 26.12.2019-05.01.2020

0
1461
fot. R. Kania
- reklama -

Trzynieckie Mistrzostwa Świata
26.12.2019-05.01.2020

Takiego wydarzenia sportowego w Trzyńcu jeszcze
nie było! Do miasta pod Jaworowym przyjadą najlepsze hokejowe reprezentacje do lat 20., by walczyć o światowy prymat. Turniej odbędzie się na przełomie grudnia
i stycznia, oczywiście w Werk Arenie.

Turniej mistrzowski Trzyniec organizuje wraz z Ostrawą. Bo choć oba ośrodki na co dzień mocno rywalizują ze sobą w rozgrywkach ligowych, to jednak potrafią wznieść się poza klubowe sympatie i bardzo dobrze ze sobą współpracować w wymiarze reprezentacyjnym. Hokej na lodzie to wiodąca dyscyplina w regionie, nic zatem dziwnego, że Trzyniec od chwili oddania do użytku nowej Werk Areny nie tylko zapewniał najlepsze warunki dla hokeistów miejscowych Stalowników, ale również wciąż zabiegał o organizację innych ważnych sportowych wydarzeń. W oddanej w 2014 roku hali gościły już np. mecze tenisowego Davis Cup w 2016 roku, jednak największe z możliwych i najbardziej prestiżowe wydarzenie dla obiektu tej wielkości z widownią na 5400 osób dopiero przed nami. Od kilku miesięcy w Trzyńcu czuć już atmosferę wielkiego sportowego święta – decyzję hokejowych władz o tym, aby właśnie w Trzyńcu ulokować czempionat „dwudziestek” wsparli wiosną gracze Stalowników, zdobywając krajowe mistrzostwo i potwierdzając, że Trzyniec należy do grona najważniejszych hokejowych ośrodków w kraju.
Najważniejszym turniejem, po mistrzostwach świata seniorów, Trzyniec podzieli się z sąsiadami. Ostrawa i Ostravar Arena mają dość spore doświadczenie w przygotowaniu wydarzeń rangi mistrzowskiej – w przeszłości hali gościła już turnieje mistrzostwa świata seniorów – po raz ostatni w 2015 roku.
Na mistrzostwach świata do lat 20. wystąpi 10 zespołów, podzielonych na dwie grupy. W grupie A zagrają: mistrzowie świata Finowie, Szwajcarzy, Szwedzi, Słowacy i Kazachowie. Natomiast w drugiej B będą rywalizować Amerykanie, Rosjanie, Kanadyjczycy, Czesi i Niemcy. Wszystkie mecze grupy A odbędą się w Werk Arenie, grupa B z kolei będzie rywalizować w Ostrawie.
Pierwszy mecz w Trzyńcu odbędzie się 26 grudnia o godz. 15, zagra w nim Szwajcaria i Kazachstan. Tego samego dnia o godz. 19 zmierzą się Szwedzi z Finami. Mecze grupowe potrwają do 31 grudnia, w każdej z grup zostanie rozegranych po 10 spotkań. Później drużyny będą rywalizować w ćwierćfinałach, dwa spotkania na tym etapie rozgrywek także odbędą się w Trzyńcu. Od półfinałów wszystkie mecze zaplanowano w Ostravar Arenie, przede wszystkim ze względu na pojemność hali, która obecnie może pomieścić 10 tys. widzów. Finałowy mecz turnieju rozpocznie się 5 stycznia o godz. 19. Wielu kibiców wierzy, że w wielkim finale zagrają młodzi Czesi. Warto przy tym pamiętać, że selekcjonerem czeskiej „dwudziestki” jest Václav Varaďa, na co dzień trener pierwszej drużyny HC Oceláři Trzyniec.
Mistrzostwa Świata do lat 20. są organizowane od 1977 roku. W pierwszych turniejach bezkonkurencyjni byli zazwyczaj młodzi reprezentanci Związku Radzieckiego, którzy triumfowali w pierwszych czterech edycjach. Później rosyjską hegemonię przełamali Szwedzi oraz Kanadyjczycy. Bywały okresy, gdy gracze z kraju Klonowego Liścia zwyciężali w pięciu kolejnych latach (1993-97 oraz 2005-09). W ostatnich latach rywalizacja jednak się wyrównała: w ostatniej dekadzie trzykrotnie triumfowali Finowie i Amerykanie, dwukrotnie Kanadyjczycy, po jednym złotym medalu zdobyli też Rosjanie i Szwedzi. Czeska „dwudziestka” złote medale zdobywała w 2000 i 2001 roku, a ostatni medal – brązowy – wywalczyła w 2005 roku.
Szczegółowe informacje na temat turnieju oraz możliwość zakupu biletów można znaleźć na stronach:
www.iihf.com/en/events/2020/wm20
www.msjunioru2020.cz

- reklama -