Za nami cieszyńskie święto teatru

0
408
- reklama -
W październiku po raz 32. Cieszyn i Czeski Cieszyn przez ponad tydzień żyły świętem teatru, jakim stała się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Bez Granic/Bez hranic. Spektaklom z Polski, Czech oraz Słowacji towarzyszyły wystawy oraz koncerty. Tradycyjnie też przyznano nagrody Złamanego szlabanu dla najlepszych przedstawień.
 
Na tegorocznej edycji festiwalu, organizowanej niezmiennie przez Solidarność Polsko-Czesko-Słowacką oraz stowarzyszenie Člověk na hranici z Czeskiego Cieszyna, zaprezentowano 11 bardzo zróżnicowanych przedstawień konkursowych. Festiwalową tradycją jest wyróżnianie najlepszych spektakli nagrodą „Złamanego szlabanu”, którą od kilku lat oprócz publiczności przyznaje także profesjonalne, polsko-czesko-słowackie jury w składzie: Dorota Buchwald, Karel Král oraz Miron Pukan. W tym roku uznanie międzynarodowego jury zdobył spektakl „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”, przygotowany przez Teatr Łaźnia Nowa z Krakowa oraz Teatr im. Żeromskiego z Kielc. Co urzekło jury? „Bezprecedensowa odwaga znoszenia – za pomocą uniwersalizującego języka teatru – granicy dla sprawy wciąż tabuizowanej; poruszająca i angażująca emocjonalnie rozmowa z publicznością o wartościach; forma sceniczna przedstawienia, która przywraca nadzieję, że dzięki teatrowi można wpływać na rzeczywistość i ją zmieniać – napisała w swoim uzasadnieniu Dorota Buchwald.
Z kolei w głosowaniu publiczności „Złamany szlaban” otrzymało Divadlo Ludus z Bratysławy, które na festiwalu teatralnym zaprezentowało spektakl „Máj”, będący adaptacją sceniczną słynnego poematu Karela Hynka Máchy. Obie przyznane nagrody mają charakter honorowy.
– Cieszymy się, że publiczność tak licznie przyjęła nasze zaproszenie na niezwykle ciekawe spektakle teatralne i spotkania muzyczne, które przygotowaliśmy wspólnie z naszym polskim partnerem a więc cieszyńską Solidarnością Polsko-Czesko-Słowacką. Dziękujemy wszystkim za wspaniałą atmosferę jaka panowała „na granicy bez granic”, a także za wszystkie inspirujące i odważne dyskusje, które toczyły się po większości przedstawień. Kolejny raz festiwal potwierdził, że żywej kultury nic nie jest w stanie zastąpić oraz jak ważne miejsce w Cieszynie i Czeskim Cieszynie ma festiwal teatralny Bez Granic/Bez hranic – podsumowuje Petra Slováček Rypienová ze stowarzyszenia Člověk na hranici, współorganizator festiwalu.
 
Miesięcznik „Tramwaj Cieszyński” był patronem medialnym wydarzenia.
 
- reklama -