W czwartek 20 czerwca zaczyna się letnie przesilenie, ale także jedenasta edycja Festiwalu Slunovrat z mnóstwem ciekawych zdarzeń dostępnych w przygranicznej Opawie. Różne miejsca, place czy parki historycznego miasta, które w tym roku świętuje rocznicę 800 lat nadania praw miejskich, będą przez trzy dni główną scenografią dla wyjątkowych koncertów, inspirujących dyskusji z ciekawymi gośćmi czy teatru.
Na festiwalu ponownie pojawi się w ramach bezpłatnej ogólnodostępnej przestrzeni festiwalowej także scena Welcome, na której zaprezentuje się dziesięć obiecujących talentów muzycznych, w tym także polski zespół November Might Be Fine. Bezpłatne ogólnodostępne strefy festiwalowe zaoferują Charytatywną Strefę Inspiracji z bogatym programem dla dzieci i wieloma nie tylko muzycznymi aktywnościami oraz tradycyjną gastronomię ze specjalnym winem festiwalowym. Warto więc zanotować sobie datę od 20 do 22 czerwca, na pewno będzie w czym wybierać.
Festiwal w ciągu ponad dziesięciu lat swego istnienia udowodnił publiczności, że potrafi doskonale łączyć koncerty znanych już dobrze wszystkim gwiazd z występami wykonawców mniej znanych, czy dopiero wchodzących na sceny lokalne i krajowe, którzy mają jednak niesamowity potencjał i często są dla publiczności odkryciem, dostarczającym tyle samo wrażeń co gwiazdy. Festiwal pozwala na odkrywanie wszystkich możliwych gatunków, bo decydującym kryterium nie jest tu muzyczne zaszufladkowanie, ale oryginalność. Nie inaczej będzie i w tym roku, gdy w ofercie muzycznej oprócz medytacyjnego folku Oldřicha Janoty znajdzie się elektroniczna bałkańska muzyka słowackiej kapeli Malalata.
Na scenach muzycznych znane gwiazdy, nowicjusze i polscy wykonawcy
Czego będą mogli posłuchać goście Festiwalu Slunovrat w ramach programu muzycznego na festiwalowych scenach muzycznych? Niezapomnianym przeżyciem na pewno będzie show rytmiczny brytyjskiego zespołu The Dhol Foundation, którego pokaz przywiezie do Opawy legenda gry na pendżabskim bębnie dhol i muzyk towarzyszący występom szeregu światowych gwiazd Johnny Kalsi.
Wyjątkowy będzie również koncert laureatki Oscara za muzykę do filmu „Once”, Markéty Irglovej, która przyjedzie ze swojego domu na Islandii i wystąpi z kwintetem smyczkowym Orkiestry Filharmonii Południowoczeskiej oraz innymi znakomitymi muzykami. Dwudziestą rocznicę wygranej pierwszej czeskiej edycji konkursu Superstar będzie podczas swego koncertu obchodzić Aneta Langerová. Obok wieloletniej gwiazdy czeskiej sceny muzycznej Michala Prokopa, na festiwalu będzie można zobaczyć młode zespoły Bert & Friends czy něco něco. Na długiej liście wykonawców znajduje się także izraelski duet popowy Ice Hokku, polskie folklorystyczne Kuczeriki czy formacja Aboubakar Traoré & Balima z Burkiny Faso.
Ciekawy koncert na pewno zagra znana grupa Zrní czy zespół Letní kapela związany z artystą Jaromírem 99, który jest z Festiwalem Slunovrat związany od jego samego początku. Różnorodność oferowanych gatunków muzycznych potwierdza między innymi występ wirtuoza gitary Štěpána Raka, obok którego na scenach wystąpią także zespoły WWW Neurobeat, Vladimír Javorský s kapelou, Ahmed má hlad, Štěpán Markovič Gypsy Groove, Moře dní, Matěj Metoděj Štrunc i szereg innych.
Bliskie spotkania z Polską
Tradycją festiwalu jest także i to, że w nim uczestniczy wielu polskich artystów. Ich występy są w programu oznaczone łącznie jako „Bliskie spotkania z Polską“. Oprócz już wymienionych zespolów November Might Be Fine i Kuczeryki, wystąpi także w ramach festiwalu polsko-włoski duet jazzowy Krzystof Kobyliński i Daniele di Bonaventura. Inni polscy artyści później wystąpią na „jam stage“ festiwalu Slunovrat, która jest organizowana przy współpracy z cieszyńskim klubem „Anielski młyn“. Podczas festiwalu się na jam stage przedstawią cieszyńskie projekty „Pokuta“ (punk-rock), „ProjektBerling“ (ambient/synth/guitar) i utalentowani muzycy Roch Czerwiński, Marek Wojtynek & Goście. W ramach festiwalu się zaprezentuje również miasto Cieszyn, Cieszyński Ośrodek Kultury i organizacja OLZA – marka Śląsk Cieszyński. Cieszyńskie Towarzystwo Fotograficzne pokaże na festiwalu wystawę „Widokówka z Cieszyna“.
Ciekawe dyskusje, ważny szeroki zasięg społeczny
Scena dyskusyjna Festiwalu Slunovrat jest pełnowartościową częścią festiwalu. Spotkać i porozmawiać będzie można tam z wieloma ciekawymi osobami. Zaproszenie przyjęli między innymi pisarz i były czołowy polityk Petr Pithart, przewodniczący czeskiego sądu konstytucyjnego Josef Baxa, czy znany na całym świecie pisarz Tuvia Tenenbon. Będą też popularne pisarki Kateřina Tučková, Kamila Hladká, Karin Lednická i szereg innych osób reprezentujące różne dziedziny życia społecznego.
W ramach festiwalu, jak co roku, będzie miało miejsce kilka zdarzeń przekraczających zwyczajowe ramy festiwali. Tegoroczna edycja jest formą wystawy i wykładu poświęconego generałowi zgładzonemu przez komunistyczny reżim. W dniach Festiwalu mija 75 lat od zamordowania Heliodora Piki. Film o sowieckim komunistycznym terrorze i towarzyszącą dyskusję przedstawi organizacja Gulag.cz. Na koniec festiwalu zostanie także wręczona nagroda Cena Slunovratu, dla tych, którzy przywracają światło ciemności.
Zwiedzanie niedostępnych budynków
Organizatorzy festiwalu zapraszają wszystkich gości i uczestników do specjalnie za kulisy historycznej Opawy, do niedostępnych na co dzień obiektów, kościołów, budynków miejskich, które z okazji specjalnego koncertu będzie można wyjątkowo zobaczyć. Będzie można zwiedzić stary szpital psychiatryczny i Pałac Blüchera.
Festiwal Slunovrat 20. – 22.6.2024 Opawa – różne miejsca w historycznym centrum miasta www.festivalslunovrat.cz, bilety