Rzeźby Grzegorza Michałka w wiślańskim Muzeum „Ochorowiczówka”

0
1466
fot. arch. Ochorowiczówki
- reklama -

Ramy i poetyka tekstu bezradnie i naiwnie próbują sprostać wyzwaniu wizualności artystycznej; niedoskonałe formuły transkrypcji postrzeżeń i zapisów wrażeń wynikających z percepcji Jego rzeźb.” 
Hubert Bilewicz

„W twórczości Grzegorza Michałka ważniejsze wydają się bowiem odniesienia do szamańskich praktyk rytualnych, niż akademickich konwencji artystycznych. Artysta jest tu raczej spontanicznym i uczciwym odkrywcą niż wyrachowanym rzemieślnikiem czy narcystycznym kreatorem. Jego rzeźbiarskie przedstawienia wynikają bardziej ze szczerego dialogu z materiałem i pamięcią form, które w sobie nosi, niż z chęci epatowania mistrzostwem warsztatu. Jego gesty twórcze naznaczone są życiodajnym potencjałem fantasmagorycznym; prowadzą do reinkarnacji drewna czy kamienia, nadając im inną postać, a może również prowadzą równocześnie do inkarnacji Ducha w materii” – mówi Hubert Bilewicz historyk sztuki.

Michałek, znany również jako „Janosik” urodził się 07.08.1976 roku w Cieszynie. Dzieciństwo i okres dojrzewania spędził w Koniakowie, gdzie nasiąknął kulturą ludową i duchową Karpat, co jest widoczne w jego sztuce zarówno użytkowej, jak i klasycznej. Naukę pobierał głównie w Cieszynie, gdzie ukończył LO im. A. Mickiewicza, a później Etnologię na Uniwersytecie Śląskim. W tym okresie sporo podróżował. Zwiedził między innymi Gruzję, Indie i Nepal. Pobierał również nauki u norweskiego artysty i designera Odd-Eirika Helmersena w zakresie patynowania drewna i innych technik malarskich związanych z drewnem. Obecnie mieszka w Wiśle, gdzie prowadzi Pracownię Rzeźby JanosikArt, oraz „Ogród Sztuk” w której powstają plenerowe rzeźby przestrzenne w kamieniu i drewnie, rzeźbione balustrady i sztuka autorska.

Prace „Janosika” znajdują się nie tylko w muzeach. Można się z nimi zetknąć w wielu zakątkach Europy w parkach i ogrodach.

- reklama -

Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka” w Wiśle powstało wiosną 2017 roku w willi, która należała kiedyś do Juliana Ochorowicza. Był on pionierem psychologii doświadczalnej i klinicznej, badał zjawiska parapsychiczne, był też pionierem w wielu dziedzinach techniki. Stworzył i opatentował mikrofon, a także telefon głośnomówiący.
W wiślańskim muzeum znajduje się ponad 300 dzieł polskich twórców związanych z magicznym realizmem. Są tu dzieła m.in. Tomasza Sętowskiego, Rafała Olbińskiego, Jarosława Jaśnikowskiego, Zdzisława Beksińskiego czy Jakuba Różalskiego, a także zbiór ponad 60 prac Salvadora Dali.

- reklama -