Wystawa plakatów Huberta Hilschera

0
221
Wystawa prac Huberta Hilschera, jednego z twórców polskiej szkoły plakatu, potrwa do 25 czerwca w Galerii Uniwersyteckiej Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ w Cieszynie. fot. materiały prasowe
- reklama -

W stulecie urodzin Huberta Hilschera, jednego z twórców polskiej szkoły plakatu, w Galerii Uniwersyteckiej Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ w Cieszynie została otwarta wystawa jego prac. – Nie trzymał się jednej maniery – zmieniał style, być może dlatego jego nazwisko nie jest tak znane jak innych projektantów – mówi dr. hab. Stefan Lechwar, prof. UŚ, który jest kuratorem wystawy.

Hubert Hilscher był autorem około 300 plakatów – te najbardziej rozpoznawalne powstały z inspiracji cyrkiem. Projektował też książki – głównie wydawnictwa albumowe o sztuce oraz czasopisma i logotypy. Po studiach na ASP w Warszawie pracował w Wydawnictwie Artystyczno-Graficznym (WAG) – w latach 1961–1970 był jego dyrektorem artystycznym. Od 1962 roku był związany, jako dyrektor artystyczny, z prestiżowym dwumiesięcznikiem „Projekt” (istniał do 1983), który był znanym w Europie pismem graficznym. Był też w komitecie organizacyjnym Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie – jednego z najważniejszych i najstarszych konkursów graficznych na świecie. Miał wpływ na kształt polskiego projektowania graficznego. – Wspierał też innych twórców – podkreśla dr. hab. Stefan Lechwar. WAG patronował środowisku plakacistów, co m.in. przekładało się dla nich na zlecenia projektowe. Hubert Hilscher był postrzegany jako autorytet artystyczny i moralny, przy tym pozostawał niezwykle skromnym człowiekiem. Cytowane są jego wypowiedzi, w których stwierdza, że wykonuje zawód jak: drukarz, stolarz, czy urzędnik. Nie uważał się za artystę, ale miał świadomość znaczenia swojej pracy. Portal culture.pl przywołuje fragment jego wywiadu z 1978 dla „Projektu”. Stwierdził w nim: „Współczesny człowiek poddany jest presji informacji wizualnej. Poziom artystyczny tej kreacji kształtuje gusty społeczeństw. Dlatego rola grafiki użytkowej jest ogromna”.

Za swoje projekty zebrał wiele nagród. W czasie stanu wojennego projektował wydawnictwa dla Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, współpracował także z niezależnymi oficynami. – Cenił sobie wolność wypowiedzi – podkreśla kurator cieszyńskiej wystawy, na której są pokazywane prace Huberta Hilschera pochodzące ze zbiorów rodziny projektanta. Ich autor nie doczekał się za życia indywidualnej wystawy w Polsce. Na szczęście od dwóch dekad jego nazwisko i dorobek są przypominane. Jednak każda z okazji zobaczenia jego prac to prawdziwa gratka.

Dlatego warto odwiedzić Galerię Uniwersytecką w budynku głównym UŚ przy ul. Bielskiej 62. Uczniowie, seniorzy i inne grupy zorganizowane mogą skorzystać z oprowadzenia kuratorskiego we wtorki w godz. 12.00-14.00 po wcześniejszym umówieniu się. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt: stefan.lechwar@us.edu.pl Wystawa „Hubert Hilscher. 100 lat!” będzie prezentowana do 25 czerwca 2024 roku.

- reklama -

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe/Uniwersytet Śląski

- reklama -