Nowa nadzieja dla piłki nad Olzą

0
1337
Fot. Archiwum CKS Piast. My też chcemy zgarać w Lidze Mistrzów.
- reklama -

Cieszyński sport zawsze będzie nam się kojarzył z TS Piast. Jednak w miejsce tego już praktycznie nieistniejącego klubu powstały dwa nowe. Jednym z nich jest Cieszyński Klub Sportowy Piast, którego założycielem i jednocześnie prezesem jest Ireneusz Jeleń, były reprezentant Polski oraz zawodnik takich drużyn jak AJ Auxerre, czy Lille OSC, a przede wszystkim wychowanek Piasta Cieszyn.

Nowy klub był przede wszystim inicjatywą rodziców. Najpierw poprosili o pomoc w porozumieniu się z władzami TS Piasta, który z powody wykrytych nieprawidłowości, nie uzyskał dotacji od miasta, co okazało się być początkiem jego końca. Rodzice chcieli, żeby w Cieszyńskim sporcie zaczęło dziać się coś dobrego, żeby ich dzieci mogło trenować w klubie, który stawia przede wszystkim na rozwój młodzieży i piłkę oraz w takim, który działa na zdrowych zasadach. Jednak wielokrotne spotkania z władzami klubu nie poskutkowały. TS Piast zaczął coraz bardziej tonąć w długach. Jednym wyjściem było założenie nowego stowarzyszenia. -Zgodziłem się od razu. Nie ukrywam, że po zakończeniu kariery chciałem zrobić coś dla cieszyńskiego sportu, żeby w końcu coś w nim poszło do przodu. To tutaj przecież zaczynałem swoją przygodę z piłką – mówi Ireneusz Jeleń. Tak właśnie powstał nowy klub, czyli Cieszyński Klub Sportowy Piast, który wprowadza nowe założenia i nową jakość lecz swoją nazwę czerpie z tradycji piłki nad Olzą. Został zarejestrowany dokładnie 1 lipca 2016 roku, a właściwe działania rozpoczęły się w sierpniu. Na początku w klubie trenowało około 110 dzieci. Dziś po nieco ponad pięciu miesiącach istnienia klubu jest ich już niemal 250. Te liczby pokazują jak stopniowo rozwija się CKS, co jest jednym z jego założeń. 

Widać również jak bardzo Cieszyn potrzebował miejsca, w którym dzieci mogłyby poprawiać swoje umiejętności gry w piłkę. -Cieszę się, że do klubu cały czas dołączają nowe dzieci, na których rozwój stawiam w pierwszej kolejności. Chcę, żeby miały one dobre warunki do trenowania, żeby treningi sprawiały im radość i z chęcią na nie uczęszczały. To dzieci są dla mnie priorytetem w nowy stowarzyszeniu – dodaje Jeleń. Najmłodszą grupą w klubie jest Piłkarski Start, w której znajdują się dzieci od 3.5 roku, a treningi polegają na zabawie i grach. Jest to okres oswajania się z piłką. Natomiast na razie najstarszą grupą są trampkarze, w której 13 i 14-letni chłopcy uczą się umiejętności technicznych, doskonalą drybling, podania, przyjęcia oraz prowadzenia piłki. Prawdopodobnie w przyszłym roku powstanie grupa juniorów, do czego klub będzie się starał stopniowo dążyć. Nie wykluczone jest również utworzenie grupy seniorów, o której marzy chyba każdy młody zawodnik. Jednak na to potrzebny jest czas, a także odpowiednie fundusze. Klub pozyskał już kilku sponsorów. Otrzymał także dotację od miasta, a o następną CKS będzie się starał na początku przyszłego roku. I jak mówi sam prezes, klub szuka sponsorów, którzy będą mieli na względzie przede wszystkim dobro młodzieży. W ostatnim czasie CKS we współpracy z FK Fotbal Trzyniec zorganizował pierwszą edycję Mikołajkowego Halowego Turnieju Piłki Nożnej „Na granicy” dla drużyn klubów sportowych w roczniku U-12. Turniej obfitował we wspaniałe brameki, parady bramkarskie i oczywiście emocje. W przyszłości na pewno nie zabraknie tego typu wydarzeń. 

Przed nowym cieszyńskim klubem sportowym jeszcze wiele do zrobienia. Jednak już widać ogromne zaangażowanie ze strony jego władz, jak i ze strony rodziców dzieci, które doskonalą swoje umiejętności pod skrzydłami CKS-u, czujnym okiem trenerów. A autorytet Ireneusza Jelenia będzie inspirował wszystkich. Życzymy powodzenia.

- reklama -