Cieszyńskie Juwenalia, święto studenckie zrzeszające studentów, młodzież i wszystkich mieszkańców Cieszyna. Historia nazewnictwa sięga starożytnych igrzysk młodzieżowych, a jako święto studentów istnieje już od XV wieku. Świętowanie rozpoczęli krakowscy studenci i jak to wśród studentów bywa, imprezowanie jest zaraźliwe. Tak Juwenalia dotarły do prawie wszystkich Uczelni Wyższych, często pod różnymi nazwami lub odmianami oryginalnej nazwy. Odbywają się też w przygranicznym mięście Cieszyn. Nasze miasto, może pochwalić się świetną Uczelnią, dlatego koniecznie musi też pochwalić się Studentami. Niech całe miasto usłyszy o Artystach i Pedagogach, Etnologach i Animatorach, Rzeźbiarzach i Malarzach i wszystkich tych, którzy mają ochotę wspólnie z nami w tym roku świetnie się bawić.
Juwenalia po raz kolejny zawitają do Cieszyna. Pod dobrze już znaną nazwą Cieszynaliów w tym roku kryją się nowe atrakcje. Tematem tegorocznego Festiwalu Kultury Studenckiej będzie Cesarskie Granie. Będziemy grać po cesarsku co nam organizatorom kojarzy się z majestatem Cieszyna. Zagrają dla nas muzycy z Cieszyna i nie tylko. Każdy kto choć raz odwiedził Cieszyn wie, że nie da się w nim nie zakochać, właśnie o tym śpiewa zespół Hertz Klekot pierwsza z gwiazd Cieszynaliów. Na Festiwalu Kultury Studenckiej, jak co roku wystąpią gwiazdy muzyczne z całej Polski. Przy dźwiękach zespołu AKURAT pobawimy się 16 Maja, zaś dzień wcześniej będziemy się bawić wraz z środowiskiem raperów z Bielska. Wszystkim dobrze znany raper MAŁPA zawita do browaru zamkowego, gdzie kilka godzin wcześniej każdy student, mieszkaniec Cieszyna i okolic będzie mógł wziąć udział w Cesarskiej Bitwie. Okoliczni Raperzy będą mogli pokazać na co ich stać.
Dzięki skumulowaniu imprezy do dwóch dni, ilość atrakcji powiększy się o mecz charytatywny oraz grę terenową. Na meczu studenci będą mogli zmierzyć się ze swoimi ulubionymi wykładowcami, a uzbierane środki z wydarzenia zostaną przekazane na Cieszyński dom dziecka, dlatego z tego miejsca zapraszam was bardzo serdecznie do wsparcia tej inicjatywy. Dzięki grze terenowej wszyscy będą mogli poznać lepiej teren kampusu, oraz zgarnąć kilka ciekawostek o Wydziałach Uniwersytetu Śląskiego i Cieszynie. Wszyscy koordynatorzy wydarzenia są zgodni, że Cieszynalia nie mogą się odbyć bez OskarUSi. To już 21 edycja Gali rozdania nagród, a w tym roku cała oprawa artystyczna będzie w temacie cesarskiego balu. Studenci, jak co roku, przyznają nagrody dla zasłużonych wykładowców, pracowników oraz ludzi zasłużonych dla Uniwersytetu. Wszystkie wspaniałe popisy będzie można zobaczyć już 15 Maja w teatrze im. Adama Mickiewicza.
To natomiast nie koniec atrakcji, ponieważ do teatru wybierzemy się wszyscy razem w Studenckim Korowodzie. Będzie nas dużo i będzie o nas głośno, wszyscy razem sprawimy, że miasto usłyszy studentów. Zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy, ponieważ im nas więcej tym weselej. Te Cieszynalia zapowiadają się świetnie, więc nie wahaj się i dołącz do wspólnej zabawy.
Beata Krzyształa