To jak żyjemy w 50% sprzyja naszemu zdrowiu lub naszym chorobom, nie omijając narządu wzroku, ale obejmując każdą komórkę i każdy układ organizmu. Polecam książkę Agaty Plech.
Agata Plech – dr n. med., specjalista chorób oczu, Prezes Stowarzyszenia Przejrzyj na Oczy. Nagrodzona 2 miejscem w konkursie Idol Środowiska 2020 w województwie śląskim, a także tytułem „Kobieta, Która Inspiruje 2020”. Pasjonatka i propagatorka zdrowego stylu życia.
Agata Plech jest autorką dwóch książek o zdrowym wzroku, a bardziej o tym, jak o niego dbać, by służył nam dobrze przez długie lata.
O czym są te książki? I jak można w ciekawy sposób pisać o wzroku?
Autorka o książce.
„Przejrzyj na oczy, czyli jak żyć, aby długo cieszyć się świetnym wzrokiem” – to książka poświęcona profilaktyce w chorobach oczu, ale w szerszym kontekście. Omawiam w przystępny sposób kilka najpopularniejszych chorób – zaćmę, jaskrę, zwyrodnienie siatkówki związane z wiekiem oraz czynniki genetyczne, które mają udział w rozwoju każdej z nich, i oczywiście nasz wpływ na uaktywnienie się tych genów. Warto wiedzieć do czego ma się predyspozycje, by móc zapobiegać chorobie. W książce są też wywiady z czterema osobami. Z dietetykiem, z trenerem personalnym, z osobą która zajmuje się bezpieczeństwem i higieną pracy oraz dziewczyną, która zajmuje się jogą i Ajurwedą. Wszystkie cztery są napisane w aspekcie tego, jak zadbać o swój wzrok. Książka została bardzo dobrze przyjęta przez pacjentów, co mnie bardzo cieszy, bo pisałam ją z myślą o tym, by każdy mógł korzystać z tych informacji na co dzień, dla swojego zdrowia. Druga książka zaczęła powstawać w momencie rozwijającej się pandemii. W „Okiem szeroko otwartym na zdrowie” poza wpływem samej pandemii i zmian z nią związanych na funkcjonowanie i choroby oczu, omawiam aspekty związane z funkcjonowaniem układu ruchu. Zdalna praca i nauka, mniejsza ilość ruchu, większa ilość jedzenia, niekoniecznie zdrowego, zmiana nawyków wynikająca z unieruchomienia w domach, mają ogromny wpływ na nasze zdrowie.
Poruszam również aspekty psychologiczne, czyli następstwa długotrwałego stresu, który utrzymuje się od ponad dwóch lat i jest związany z samą epidemią, ale także zmianami dotyczącymi rynku pracy, ze strachem o przyszłość. Omawiam techniki radzenia sobie z tym stresem, między innymi techniki oddechowe. Jest ogromny rozdział poświęcony zdrowej żywności, czyli co znaczy zdrowa żywność, gdzie takiej żywności szukać. W tej książce także pojawiają się bardzo ciekawi rozmówcy, dzięki którym mogłam poszerzyć treść o wiele cennych dla czytelników – pacjentów wskazówek.
Autorka o sobie:
Lubię ten stan, gdy wszystko jest możliwe i nie ma ograniczeń – zdrowie dopisuje, ciało nie zgłasza żadnych dolegliwości, myśli płyną bez natręctw i stresu, a widzenie nie sprawia problemu. Chciałabym, by trwał niezmiennie, jak najdłużej, bez względu na wiek. Może dlatego wybrałam na swój zawód okulistykę, bo w jej wypadku są takie momenty, które uskrzydlają – pacjent, który nie widział, po operacji zaćmy przegląda na oczy. To ogromna satysfakcja, a dla pacjenta radość. Nie zawsze jednak tak jest i jako ludzie, z biegiem lat, borykamy się z wieloma problemami zdrowotnymi, czasami ciężkimi i śmiertelnymi chorobami.
Nie każdy z nas uświadamia sobie, że ma wpływ na swoje zdrowie. Dla niektórych to puste słowa. A jednak jest w nich ogrom prawdy.