Festiwal muzycznych różnorodności

0
1185
fot. Damian Kramski
- reklama -

Dużymi krokami zbliża się 14. edycja Festiwalu Tauron Nowa Muzyka. Tegoroczna odsłona odbędzie się już w trzeci weekend czerwca, a organizatorzy wciąż przygotowują program, który już dziś aż tętni i iskrzy od bogactwa muzycznej różnorodności.

Fani muzyki ze Śląska Cieszyńskiego do tego wydarzenia mają stosunek specjalny. Ten festiwal w przeszłości dwukrotnie odbył się w Cieszynie, a do dziś jednej z festiwalowych scen kuratoruje Wojciech Kucharczyk, muzyk i wydawca mieszkający wciąż w naszym regionie. I choć po cieszyńskich edycjach pozostało już tylko wspomnienie, to jednak TNM co roku gości również słuchaczy z Cieszyńskiego.
Nadchodząca edycja zapowiada się wyjątkowo. Wystarczy przecież wspomnieć nazwę jednego z wykonawców, który pojawi się w katowickiej Strefie Kultury, by podjąć szybką decyzję o wyjeździe na festiwal. Niezwykłą zdolność przyciągania ma w tym roku Kraftwerk, czyli formacja, której legendę można porównywać ze Stonesami czy U2, choć nie w rockowym wymiarze. Powstała w Düsseldorfie ikona niemieckiej elektroniki jest dla tzw. nowej muzyki tym, czym przed dekadami dla rock’n’rolla byli Beatlesi. Kraftwerk nie potrzebuje nawet jakiejś specjalnej festiwalowej rekomendacji – jest zjawiskiem samym w sobie, z którego przez prawie pięć dekad aktywności czerpała niezliczona ilość artystów, a wśród nich m.in. Aphex Twina, Davida Bowie, Depeche Mode, Daft Punk czy New Order. Twórczość formacji wywarła ogromny wpływ na współczesną scenę. Kraftwerk stworzyli gatunek electro, inspirując przy okazji również muzyków techno, hiphopu czy synthpopu.
I choć Kraftwerk świeci fascynującym blaskiem na firmamencie tegorocznych gości, to jednak wykonawców wartych zarwania niejednej nocy jest w programie więcej. Kolejną ważną postacią, która pojawi się na festiwalowej scenie, będzie Skepta, nazywany „królem grime’u” i ikoną współczesnej popkultury. Ten wywodzący się z Londynu syn imigrantów z Nigerii jest autorem przebojów „Shutdown”, „Man”czy „That’s Not Me”, które sprawiły, że stał się najbardziej rozpoznawalną postacią współczesnej muzyki miejskiej, a jego styl naśladują tysiące innych wykonawców w różnych zakątkach globu.
Na tegoroczną edycję festiwalu zmierza także silna reprezentacja tzw. sceny electropopowej, a wśród nich tacy wykonawcy jak Apparat, GusGus oraz Matthew Dear.
Apparat, choć szerszemu gronu słuchaczy jest znany przede wszystkim z supergrupy Moderat, przed laty zaczynał od tworzenia techno, by następnie przenieść się do świata wysmakowanej, piosenkowej elektroniki. Ostatnio jednak zajmował się przede wszystkim tworzeniem muzyki dla kina, otrzymał nawet nagrodę za najlepszy ścieżkę dźwiękową na festiwalu filmowym w Wenecji. W Katowicach artysta zaprezentuje się z pełnym zespołem, a koncert odbędzie się w ramach pierwszej trasy tego artysty od 2013 roku.
Z kolei fani muzyki islandzkiej już mogą odliczać dni do rozpoczęcia festiwalu, ponieważ Katowice odwiedzi formacja GusGus. Rozpoznawalny na całym świecie zespół słynie z eklektycznego stylu opartego o electropop. Grupę często zmieniającą skład tworzą obecnie producent Birgir Thorarinsson i wokalista Daníel Ágúst. W zeszłym roku ukazał się jubileuszowy, 10. album GusGus, zatytułowany „Lies Are More Flexible”, który nie tylko wiernych fanów zespołu zaskoczył mieszanką ambientu, downtempo i synthwave.
Electropopowy w wielu wymiarach jest także Matthew Dear, amerykański didżej techno i producent eksperymentalnego popu. W minionym roku ukazała się jego kolejna piosenkowa płyta „Bunny”, która z pewnością wybrzmi również w Katowicach.
Na festiwalu ze swoim show pojawi się także Jazzanova, która koncertuje z nowym albumem „The Pool”. Gwiazdorzy nujazzu są aktywni nie tylko jako didżeje i producenci, ale zachwycają również na żywo, występując z pełnoprawnym live bandem. Organiczne brzmienia zaprezentuje
w Katowicach także brytyjski zespół The Mouse Outfit. To 9 osób grających bujający hiphop na żywo. Ciepłe, lecz wyciszone brzmienia to domena Lisy Morgenstern. Niemiecko-bułgarska pianistka i piosenkarka zachwyca mrocznym romantyzmem. Eksperymentalne zacięcie zagwarantują z kolei Yves Tumor oraz Fatima Al Qadiri. Ten pierwszy słynie z szaleńczych koncertów. Ostatni album artysty, wydany nakładem Warp, to kalejdoskop skorodowanych piosenek i gotyckiego popu. Fatima Al Qadiri sięga po inspiracje na całym globie – od juke po trance, eksplorując Chiny i arabską kulturę queer.
14. edycja Festiwalu Tauron Nowa Muzyka odbędzie się w dniach od 20 do 22 czerwca w katowickiej Strefie Kultury. Wciąż można kupować karnety na to wydarzenie.

- reklama -