Muzeum XXI w.

0
1692
- reklama -

Jakie będą w przyszłości muzea i ile z nich w ogóle przetrwa?

Możemy jedynie próbować scharakteryzować pewne zarysowujące się tendencje zmian, ale w jakim kierunku muzea będą ostatecznie ewoluowały i czy w ogóle? W polskich muzeach, podobnie jak we wszystkich innych dziedzinach życia w naszym kraju, zaszły olbrzymie zmiany. Transformacja ustrojowa, rozwój wolnego rynku, przeobrażenia społeczne, zmiana stylu życia, wzorców zachowań i przyzwyczajeń społeczeństwa itd. odcisnęły widoczne piętno również i na sferze kultury. Muzea, w miarę swoich możliwości, starają się nadążyć za szybko zmieniającą się rzeczywistością i dopasować działalność do zupełnie nowych warunków. Nie było i nie jest to łatwe, tym bardziej, że dotacje budżetowe są nadal znacząco ograniczone. Gruntowna reforma systemu muzealnictwa w Polsce ostatecznie znalazła odzwierciedlenie w przyjętej w 1996 r. ustawie o muzeach. Mimo rozlicznych problemów w bieżącej działalności placówek muzealnych daje się zauważyć nieustanny rozwój. Dzisiaj nie wystarczy już tylko posiadać zbiory muzealne czy zmieniać ekspozycje. Potrzeba sporego wysiłku by mieszkańców i turystów do odwiedzania muzeów zachęcić. W erze informatycznej wręcz niezbędna jest obecność muzeum w świecie wirtualnym. Zwłaszcza dla młodych ludzi – firma czy instytucja istnieje tylko wtedy, gdy jest obecna w Internecie. Bez nowoczesnej strony internetowej niemożliwe jest dziś kreowanie pozytywnego wizerunku muzeum wśród młodzieży. Zresztą nie tylko wśród młodzieży – również wielu starszych turystów rozpoczyna planowanie podróży od przejrzenia zasobów internetowych. Jest to obecnie najważniejszy element tzw. podróży wyobrażonej. 

Cieszyńskie muzeum jak i te znajdujące się na terenie Śląska Cieszyńskiego również starają się podążać za wymaganiami zwiedzających. Jakie efekty przynoszą te wysiłki ocenić możemy tak naprawdę po frekwencji.  Jak udało się ustalić rok 2016 był jednak pod tym względem lepszy. Muzeum w Cieszynie, Wiśle, Skoczowie i Górkach Wielkich odwiedziło 34 776 osób. W ubiegłym roku lista odwiedzających wykazała 33 700 . Czy ta różnica jest tak znacząca? Statystyki ogólnokrajowe pokazują, że takie różnice zdarzają się wszędzie. Co nie oznacza, że powinniśmy zostawić sprawy swojemu biegowi. Nowe technologie i innowacyjne rozwiązania są przyszłością nawet w takich placówkach kulturalnych jak muzea. Rozwój tych miejsc i coraz  ciekawsze propozycje wystaw powinny być skierowane w szczególności do ludzi młodych. To właśnie młodzież rozpoczyna i jednocześnie kończy swoją muzealną przygodę na wycieczkach szkolnych. Później unika ich przez całe swoje dorosłe życie.

Dlaczego młodzież nie lubi chodzić do muzeum?

- reklama -

Przede wszystkim muzeum kojarzy się z czymś przestarzałym i nudnym. Nawet jeśli placówki te starają nadążyć za zmieniającą rzeczywistością to w przekonaniu młodych ludzi nadal pozostają daleko w tyle. Pomimo, że zniknęły wielkie i niewygodne kapcie w których zmuszano odwiedzających do poruszania się po śliskich drewnianych podłogach i powoli do lamusa odchodzą  nudne wykłady na temat ekspozycji, to jednak nadal w świadomości młodych jest to miejsce dla turystów. W pamięci pozostaje często obraz nudnych wystaw na które ciągnięto nas podczas wycieczek klasowych. W dodatku plan wycieczki był układany przez nauczycieli i nie pozostawiał nam wyboru. Jak się okazuje takie wycieczki tylko zniechęcały do muzealnych instytucji. Odbiło się to z pewnością na kształtowaniu tego obrazu. Potrzeba teraz sporo czasu i niemniej wysiłku by zbudować na nowo obraz muzeów. Jest to możliwe. Trzeba tylko otworzyć się nowe technologie, które z pewnością będą sporą zachętą do odkrywania czegoś nowego. Nawet historię i malarstwo można przekazać w ciekawy i nowoczesny sposób. Jednak by Śląsk Cieszyński mógł do nowoczesnych muzeów przyciągnąć turystów i młodzież potrzeba współpracy i większych nakładów finansowych również ze strony Urzędu Miasta. Budżet miejski ma wciąż ograniczone wydatki na kulturę. Nie ma w planach środków przeznaczonych na  rozwój i unowocześnienie  cieszyńskiego muzeum. A szkoda. Wiele muzeów w Polsce znika z turystycznych map z powodu kłopotów finansowych. Jak długo nam uda się utrzymać nasze muzea i uchronić je przed takimi problemami? To nie jest tylko problem dyrektorów tych instytucji ale to problem nas wszystkich. Takie miejsca to nasze dziedzictwo ale i turystyczna atrakcja. Powinniśmy również zadbać o to, by również były miejscem chętniej odwiedzanym przez młodzież.