Dobry czas na zakup nieruchomości

0
286
- reklama -

Kolejne dobre wiadomości dla osób starających się o zakup mieszkania na rynku wtórnym. Od września został zniesiony podatek PCC, a to oznacza, że przy kupnie pierwszego mieszkania oszczędność może wynieść od kilku nawet do kilkunastu tys. zł. To kolejna ważna informacja dla nabywców – nowe przepisy fiskalne wzmacniają bowiem pomoc, jaką gwarantuje funkcjonujący również od niedawna Bezpieczny kredyt 2 %.

Niższe obciążenie podatkowe

Podatkiem od czynności cywilno-prawnych (PCC) w myśl polskich przepisów jest objętych wiele umów. Wśród nich jeszcze do niedawna znajdowały się umowy związane ze sprzedażą i zakupem nieruchomości. Podatek wynosił 2 %, a do jego uiszczenia byli zobowiązani nabywcy domu lub mieszkania. W myśl nowelizacji przepisów na zwolnienie z PCC mogą liczyć osoby fizyczne, które na rynku wtórnym kupią prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego oraz spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. Nowelizacja jest więc ukłonem w stronę osób, które po raz pierwszy w życiu będą kupować nieruchomość. Zniesienie podatku, jak wyliczają analitycy, może wynieść od kilku do kilkunastu tys. zł, wszystko rzecz jasna zależy od wartości nieruchomości. I tak np. przy zakupie mieszkania o wartości 300 tys. zł oszczędzamy 6 tys. zł, a przy wartości 400 tys. oszczędność wyniesie już 8 tys. zł.

Skorzystają też beneficjenci Bezpiecznego Kredytu

- reklama -

Nowelizacja związana ze zniesieniem podatku PCC zbiega się w czasie z uruchomieniem Bezpiecznego kredytu 2%, z którego mogą korzystać nabywcy nieruchomości do 45 roku życia, gdzie budżet państwa pomaga w spłacie części zobowiązań kredytowych. Korzystanie z tych dwóch form udogodnień przy zakupie nieruchomości jest jak najbardziej możliwe, należy jednak pamiętać, że zniesienie podatku PCC dotyczy wszystkich kupujących, bez względu na wiek. Kluczowym jest, aby była to pierwsza nieruchomość zakupiona w życiu. Beneficjenci programu Bezpieczny Kredyt korzystają zatem podwójnie, otrzymując dopłaty do rat i oszczędzając na podatku.

Przez wszystkie procedury i procesy związane z zakupem nieruchomości przy wykorzystaniu możliwości jakie daje Bezpieczny kredyt a także po nowelizacji po nowelizacji przepisów podatkowych przeprowadzą Was nasi specjaliści:

Anna NIEBORAS
anna.nieboras@remax-polska.pl
remax-polska.pl/anna_nieboras
ul. Lipnicka 4, 43-300 Bielsko-Biała
tel. (33) 8165189, 881511088