HAŻLACH – odkryć nieodkryte

0
1220
Ekspozycja multimedialna w Domu Przyrodnika w Hażlachu poświęcona tematyce pszczelarstwa
- reklama -

Warto pamiętać, że po ustaniu epidemii gminy położone z dala od dużych skupisk ludzi czy szlaków turystycznych mogą być odbierane jako bezpieczniejsze, a tym samym bardziej atrakcyjne dla rodzinnych, weekendowych wycieczek. Wobec tego stwierdzenia warto wspomnieć o gminie Hażlach – nieodkrytej perle Śląska Cieszyńskiego.

Gmina Hażlach z roku na rok zmienia się i to niepodważalny fakt. Staje się piękniejsza i bogatsza o nowe inwestycje czy rewitalizacje terenów zielonych, przez co stara się w pełni wykorzystywać drzemiący w niej potencjał oraz walory rekreacyjno-turystyczne.

Dzięki pozyskiwanym środkom zewnętrznym rozpoczęto wielki proces rewitalizacji zmierzający do uporządkowania przestrzeni publicznej i stworzenia miejsc, które jak magnes przyciągałyby do gminy Hażlach osoby spragnione poznania miejsc dotychczas nieodkrytych. Wizyta w gminie Hażlach to okazja do obejrzenia zabytków architektury drewnianej, podążania śladami legend, podań czy poznania wielkich i zasłużonych mieszkańców, o których mówiła swego czasu cała ówczesna Polska i Europa.
Hrabina Gabriela Thun-Hohenstein to ostatnia właścicielka kończyckiego pałacu. Została zapamiętana przez mieszkańców jako „Dobra Pani”, gdyż była znaną filantropką, działaczką społeczną, która ufundowała jeden z pawilonów cieszyńskiego szpitala. Za swoją działalność w 1922 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Niedawno na jej cześć powstała ścieżka, która połączyła dwa najstarsze kończyckie zabytki, czyli drewniany kościół pw. św. Michała Archanioła oraz późnobarokową kaplicę Opatrzności Bożej. Na terenie ścieżki, obok siłowni zewnętrznej z urządzeniami do ćwiczeń fizycznych, znajdują się ławki oraz tablice informacyjne przypominające postać i zasługi hrabiny Gabrieli Thun-Hohenstein. Ze ścieżki hrabiny można przejść na ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą „Szlakiem pomników przyrody” i odpocząć w cieniu najstarszych dębów w województwie śląskim. Pętla o długości 4 km przebiega tuż obok, czyli rozpoczyna się na parkingu (gdzie znajduje się pomnik hrabiny) przy zabytkowym kościele św. Michała Archanioła i prowadzi ulicami Dębiną, Dolną, Zamkową, Brzozową i z powrotem Kościelną.

Dom Przyrodnika
Kolejnym miejscem rozpalającym wyobraźnię przyjezdnych jest Dom Przyrodnika wraz ze ścieżką do źródełka „Borgońka”. Gmina Hażlach to nie tylko fabryka zdrowej, ekologicznej żywności, ale przede wszystkim ciekawy punkt na turystycznej mapie Śląska Cieszyńskiego. Dom Przyrodnika (powstały w zabytkowym spichlerzu z II połowy XIX w.) w sposób nowoczesny i ciekawy prezentuje historię rozwoju rolnictwa i osadnictwa. Dzięki połączeniu dziedzictwa architektonicznego spichlerza i prezentacji bogactwa przyrodniczego doliny Olzy powstał nowy, ciekawy produkt turystyczny. W gablotach przedstawione są historyczne narzędzia jakimi posługiwali się rolnicy, tj. cep, graca, kosa, motyka, sierp czy radło. Zwiedzający mogą zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat osadnictwa
i budownictwa na dawnej wsi. A następnie mogą wejść do wiejskiej izby, w której zostało odtworzone wnętrze z materiałów wiernie odzwierciedlających ściany wiejskiego domu wraz z wyposażeniem w meble, dekoracje i naczynia. W kolejnej części ekspozycji znajduje się stół wielofunkcyjny z wyposażeniem multimedialnym zawierający w sobie również eksponaty i infografiki prezentujące bogactwo fauny i flory doliny rzeki Olzy.
W Domu Przyrodnika można podziwiać także zabudowę scenograficzną przedstawiającą wnętrze starego wiejskiego sklepu wraz z ekspozycją roślin okopowych.
Teren wokół Domu Przyrodnika nosi nazwę Placu prof. Wiktora Wawrzyczka na cześć byłego mieszkańca Hażlacha, wybitnego naukowca oraz działacza społecznego.

- reklama -

źródełko zwane „Borgońką”
W hażlaskim uroczysku Czarne Doły, w starym bukowym lesie, znajduje się źródełko zwane „Borgońką”. Dzięki staraniom zarządzającego tym terenem Nadleśnictwa Ustroń oraz władz gminy Hażlach, powstało tutaj miejsce odpoczynkowe, tj. wykonano z piaskowca studnię oraz położone niżej nowe ujęcie wody, a także, w trosce o jej odpowiednią jakość, zainstalowano specjalne filtry i zawory. Mieszkańcy bliższej i dalszej okolicy doceniają urok tego miejsca. Do zaczerpnięcia źródlanej wody zachęca taka oto stara legenda, którą spisał pan Rudolf Mizia z pobliskich Zamarsk:
„Dawno temu pojawił się w Czarnych Dołach pojazd z piękną hrabiną i z konnym orszakiem dworzan. Hrabina chorowała na oczy. Przypadkiem przemyła ona oczy w napotkanym źródełku i wyzdrowiała. Podobno z wdzięczności za cud wyleczenia zamierzała w tym miejscu założyć uzdrowisko, ale jakaś wojna temu przeszkodziła. W przekazie ustnym tajemniczą hrabinę nazwano Borgońką”.

ZAMARSKI
Rzut kamieniem od źródełka „Borgońka” znajduje się miejscowość Zamarski z najstarszym drewnianym kościołem drewnianym na Śląsku Cieszyńskim, który został wybudowany w roku 1731, natomiast jego wieża pochodzi z końca XVI wieku. Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego w pętli pszczyńskiej.
Bez wątpienia gmina Hażlach to miejsce, gdzie historia przeplata się z nowoczesnością. Piękna przyroda i świeże powietrze zapewniają idealne miejsce na weekendowy wypad za miasto. Z roku na rok przybywa mieszkańców, którzy – zauroczeni pięknem gminy – postanawiają osiedlić się tu na stałe. Samorząd zabiega o stałe podnoszenie jakości życia swoich mieszkańców inwestując w nowoczesną edukację, infrastrukturę drogową, sport i kulturę. Władze nie tylko dbają o rozwój infrastruktury, ale wspierają również rozwój inicjatyw organizacji pozarządowych poprzez pielęgnowanie zasad dialogu i partycypacji społecznej, czego przykładem mogą być liczne wydarzenia kulturalno-sportowe.

Informacja Turystyczna
Hażlach
tel. 33 852 23 63
www.hazlach.pl/gci-pit
www.facebook.com/GOKHazlach/