Gmina Chybie bogata w inwestycje

0
1902
- reklama -

Budowa centrum sportowo- rekreacyjnego w Mnichu, budowa sali gimnastycznej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zaborzu, modernizacja Gminnego Ośrodka Kultury w Chybiu – to ambitne zadania inwestycyjne, za które zabiera się Gmina Chybie. 

W tym roku ma rozpocząć się budowa centrum sportowo-rekreacyjnego w Mnichu. – Wspólnie z Radą Gminy podjęliśmy decyzję o utworzeniu w naszej gminie centrum sportowo-rekreacyjnego. Decyzja pojawiła się po konsultacjach z mieszkańcami i przedstawicielami rady sołeckiej, którzy zaangażowali się by powstało coś fajnego na terenie Mnichu – mówi wójt gminy Janusz Żydek. Planowany koszt to 2,6 mln złotych. Początkowo prace miały postępować etapami, jednak później udało się pozyskać dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki w wysokości 33% na całość inwestycji. Idealnym miejscem do umiejscowienia takiego centrum jest teren obok szkoły podstawowej i przedszkola w Mnichu. Po około dwóch latach budowy ma tam pojawić się wiata z kręgiem tanecznym, budynek z zapleczem sanitarnym i gospodarczym, dwa boiska, kort tenisowy, ściana wspinaczkowa, siłownia zewnętrzna, plac zabaw dla dzieci, a dla rodziców miejsce gdzie można usiąść i odpocząć.

12 marca br. ruszyła budowa długo wyczekiwanej sali gimnastycznej w Zaborzu. Na początku były to prace geodezyjne, a już niedługo na plac budowy wjadą koparki i inny ciężki sprzęt. Umowa podpisana przez wójta opiewa na kwotę 2 826 554,17 zł. W tym przypadku jest szansa na uzyskanie dofinansowania połowy tej kwoty. W nowo powstałym budynku oprócz sali gimnastycznej o powierzchni 372 m2 powstaną szatnie dla dziewcząt, dla chłopców oraz dla osób niepełnosprawnych, pomieszczenia sanitarne, czyli WC wraz z natryskami, pokój nauczyciela wf-u z częścią sanitarną przystosowaną dla osób niepełnosprawnych oraz magazyn sprzętu sportowego. Wszystko połączone będzie przejściem z istniejącą częścią szkoły. Sala gimnastyczna przystosowana będzie m.in. do gry w koszykówkę, siatkówkę, piłkę ręczną i mini piłkę nożną.

Dzieci i młodzież z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zaborzu w kolejnym roku szkolnym, tj. od września 2019 r. będą mogli w pełni cieszyć się nową, pełnowymiarową salą gimnastyczną z prawdziwego zdarzenia.

- reklama -

Modernizacja Gminnego Ośrodka Kultury to zadanie które na pewno przekroczy wartość 6 mln złotych, na które został już złożony projekt o dofinansowanie. To obiekt, który należy do strefy rewitalizacyjnej gminy. – Przywrócenie dawnej sali kinowej, tarasu widokowego, sala baletowa, pomieszczenie dla orkiestry dętej – wymienia korzyści z przebudowy wójt gminy Janusz Żydek – To będzie obiekt znaczący. W tym miejscu stworzy się takie małe centrum – dodaje. Jednak do jego stworzenia niezbędne będą środki zewnętrzne, jeżeli nie uda się ich pozyskać teraz, władze będą próbować po raz kolejny. – Pomieszczenia, które mają powstać w ośrodku to bajka dla naszej młodzieży, która gromadzi się wokół Amatorskiego Klubu Filmowego „Klaps” i GOK-u. To będą dobre i nowoczesne warunki dla ośrodka kultury – tłumaczy Janusz Żydek.