Zabytkowy karawan pogrzebowy

0
2266
fot. Czesław Kraina, 2014

Jesień nieubłaganie się zbliża malując świat na zupełnie inną paletę kolorów. Dokładnie miesiąc dzieli nas od tzw. Święta Zmarłych. Powoli rozpoczynamy porządki na cmentarzach sadząc rośliny i odnawiając pomniki.

Cieszyński cmentarz komunalny należy do najcenniejszych i najlepiej zachowanych tego typu kompleksów w skali regionu. Jest zarazem największą obecnie nekropolią w mieście, na której spoczywa wiele znaczących i zasłużonych osobistości związanych z historią miasta i Śląska Cieszyńskiego. Wartość kompleksu wiąże się ponadto z czytelnym i nieprzekształconym historycznym układem, jak również dobrze zachowanymi, zabytkowymi pochówkami, będącymi cennymi w skali regionu przykładami sztuki sepulkralnej z końca XIX i 1. połowy XX w. Każdego roku 1 listopada na cmentarzu komunalnym pojawia się zabytkowy karawan, który warto zobaczyć.

Cieszyński wóz pogrzebowy pochodzi z końca XIX wieku i był eksploatowany przez firmę Concordia, należącą od 1901 r. do rodziny Skudrzyków. W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku został zakupiony przez Muzeum i po wielu perypetiach doczekał się pełnej konserwacji dzięki wsparciu finansowemu samorządu Cieszyna. Muzeum Śląska Cieszyńskiego otrzymało prestiżową nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku 2015 w kategorii „dokonania z zakresu konserwacji”, za przywrócenie do świetności zabytkowego pojazdu pogrzebowego ze zbiorów muzeum.

Prace konserwatorskie i rekonstrukcyjne prowadził Wacław Pieczonka z Cieszyna, a nadzór konserwatorski pełniła Katarzyna Mrowiec z Żywca.

- reklama -

Do muzeum zakupiono go w 1983 roku ze zlikwidowanego zakładu pogrzebowego rodziny Skudrzyków.

Zakład założył w połowie 90 lat XIX wieku Artur Vetter. W 1901 roku jego właścicielem został Jerzy Skudrzyk. Po jego śmierci w 1909 roku prowadziła go żona, a później potomkowie. Działał do 70. lat XX wieku. Karawan był jednym z trzech posiadanych przez zakład pogrzebowy. Uważany był za najbardziej luksusowy i stąd uczestniczył w pogrzebach I kategorii.

- reklama -