Zabytkowy karawan pogrzebowy

0
2496
fot. Czesław Kraina, 2014
- reklama -

Jesień nieubłaganie się zbliża malując świat na zupełnie inną paletę kolorów. Dokładnie miesiąc dzieli nas od tzw. Święta Zmarłych. Powoli rozpoczynamy porządki na cmentarzach sadząc rośliny i odnawiając pomniki.

Cieszyński cmentarz komunalny należy do najcenniejszych i najlepiej zachowanych tego typu kompleksów w skali regionu. Jest zarazem największą obecnie nekropolią w mieście, na której spoczywa wiele znaczących i zasłużonych osobistości związanych z historią miasta i Śląska Cieszyńskiego. Wartość kompleksu wiąże się ponadto z czytelnym i nieprzekształconym historycznym układem, jak również dobrze zachowanymi, zabytkowymi pochówkami, będącymi cennymi w skali regionu przykładami sztuki sepulkralnej z końca XIX i 1. połowy XX w. Każdego roku 1 listopada na cmentarzu komunalnym pojawia się zabytkowy karawan, który warto zobaczyć.

Cieszyński wóz pogrzebowy pochodzi z końca XIX wieku i był eksploatowany przez firmę Concordia, należącą od 1901 r. do rodziny Skudrzyków. W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku został zakupiony przez Muzeum i po wielu perypetiach doczekał się pełnej konserwacji dzięki wsparciu finansowemu samorządu Cieszyna. Muzeum Śląska Cieszyńskiego otrzymało prestiżową nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku 2015 w kategorii „dokonania z zakresu konserwacji”, za przywrócenie do świetności zabytkowego pojazdu pogrzebowego ze zbiorów muzeum.

Prace konserwatorskie i rekonstrukcyjne prowadził Wacław Pieczonka z Cieszyna, a nadzór konserwatorski pełniła Katarzyna Mrowiec z Żywca.

- reklama -

Do muzeum zakupiono go w 1983 roku ze zlikwidowanego zakładu pogrzebowego rodziny Skudrzyków.

Zakład założył w połowie 90 lat XIX wieku Artur Vetter. W 1901 roku jego właścicielem został Jerzy Skudrzyk. Po jego śmierci w 1909 roku prowadziła go żona, a później potomkowie. Działał do 70. lat XX wieku. Karawan był jednym z trzech posiadanych przez zakład pogrzebowy. Uważany był za najbardziej luksusowy i stąd uczestniczył w pogrzebach I kategorii.