Gmina Hażlach w ścisłej czołówce gmin w Polsce, czyli jak w krótkim czasie zostać architektem sukcesu

0
1310
fot. UG Hażlach
- reklama -

Co roku „Rzeczpospolita” prowadzi Ranking Samorządów, w którym stara się wyłonić i pokazać jako przykład do naśladowania samorządy najlepiej dbające o swój zrównoważony rozwój. Jaka jest recepta na to, żeby być w gronie najlepszych samorządowców?
– Myślę, że nie chodzi o to, ile razy przecinano wstęgę otwierając drogi, boiska sportowe czy budynki wielofunkcyjne, lecz o to, jaką wartość mają te inwestycje dla mieszkańców. Lokalny lider to ktoś, kto chce i potrafi z ludźmi rozmawiać, rozumie, od czego zależy, czy żyje im się tu dobrze, gdzie mieszkają. To ktoś, kto ma wizję rozwoju gminy jako miejsca do zamieszkania i zainwestowania – odpowiada Grzegorz Sikorski – Wójt Gminy Hażlach.
Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” jest uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce. Od 15 lat redakcja „Rzeczpospolitej” ocenia dokonania lokalnych władz w Polsce, pozwala wyłonić i pokazać te samorządy, które najlepiej dbają o swój zrównoważony rozwój. Zasady rankingu ustala niezależna Kapituła, której przewodniczy były premier RP prof. Jerzy Buzek. W jej skład wchodzą także przedstawiciele organizacji samorządowych, organizacji pozarządowych, władz publicznych oraz przedstawiciele redakcji „Rzeczpospolitej”. Zgodnie z przyjętą przez Kapitułę metodologią ranking weryfikuje skuteczność działań władz samorządowych w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania.
Najlepiej w rankingu spośród gmin wiejskich z powiatu cieszyńskiego uplasowała się gmina Hażlach – 27 miejsce i 22,58 pkt. Najgorzej wypadła gmina Goleszów – 482 miejsce i 10,31 pkt. Miejsca pozostałych gmin: 304 gmina Zebrzydowice – 11,51 pkt, 329 gmina Chybie – 11,32 pkt, 344 gmina Dębowiec – 11,09 pkt, 360. Brenna – 10,98 pkt, 458 Istebna – 10,44 pkt.
Z kolei w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich w powiecie cieszyńskim najlepiej wypadła gmina Wisła – 220. miejsce i 13,65 pkt. Najgorzej gmina Strumień – 415. miejsce i 11,67 pkt. Miejsca pozostałych gmin w tej kategorii: 230. gmina Skoczów – 13,51 pkt, 251. gmina Ustroń – 13,29 pkt., 388. gmina Cieszyn – 11,90 pkt.
W kategorii gmin wiejskich w Polsce na I miejsce wskoczyła gmina Wielka Wieś – 29,89 pkt. W kategorii gmin miejskich oraz miejsko-wiejskich I miejsce zajęła gmina Morawica – 36,38 pkt. Natomiast w kategorii miast na prawach powiatu pierwsze miejsce zajął Sopot – 49 pkt.
– Zarządzam gminą dopiero od 5 lat i jest to dla mnie ogromne wyróżnienie być w ścisłej czołówce (a dokładnie w 1,74%) najlepszych menedżerów polskiego samorządu. Można powiedzieć, iż do tej pory rozegrałem najlepszą partię szachów. Przy nikłych zasobach finansowych jakimi dysponujemy (jesteśmy jedną z najbiedniejszych gmin), dzięki innowacyjnemu podejściu do rozwiązywania problemów oraz konsekwentnie realizowanej strategii rozwoju osiągnęliśmy absolutne szczyty w strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania.
Cieszę się, że praca mojego samorządu została doceniona przez ekspertów z ogólnopolskiego dziennika jakim jest Rzeczpospolita. Odbieram to jako nagrodę za to co udało się zrealizować dla naszych mieszkańców. To również ogromne wyróżnienie dla pracowników, którzy aktywnie włączają się w pracę na rzecz naszej Małej Ojczyzny jaką jest Gmina Hażlach. Dziękuję Radnym, Sołtysom z Radami Sołeckimi, pracownikom oraz Wam Drodzy Mieszkańcy, za wsparcie i zaufanie!
Zdaję sobie sprawę, iż nie możemy spoczywać na laurach, ponieważ jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Dlatego od pewnego czasu poszukujemy nowych impulsów rozwoju dla Gminy Hażlach. Kierunek jest dobry, jednak musimy przyśpieszyć – i tu liczę na Wasze wsparcie i pomoc – podsumował Grzegorz Sikorski

- reklama -