LATO W CIESZYŃSKIM KAMPUSIE

0
1021
fot. arch. UŚ
- reklama -

Wakacje w pełni, a to oznacza, że studenci w dużej mierze opuścili Cieszyn. Myli się jednak każdy kto sądzi, że Uniwersytet Śląski odpoczywa. Cieszyński kampus zamienił się w miejsce wielu wydarzeń. W pierwszych dniach po zakończeniu roku szkolnego, do „miasta trzech braci” na obóz artystyczno- naukowy przybyła zdolna młodzież z Kartuz, Zakopanego i Świdnicy. Organizatorem letniska było Centrum Inicjatyw Edukacyjnych, które od wielu lat jest współpracuje z Wydziałem Etnologii i Nauk o Edukacji. Kampus odwiedziło także Międzywydziałowe Stowarzyszenie Dziennikarzy „MOSTY”, które po raz kolejny przygotowało obóz dziennikarski dla wszystkich chętnych i ciekawych publicystycznego świata

W dniach 1-29 sierpnia 2018 roku w Cieszynie po raz XXVIII odbędzie się letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej organizowana przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej UŚ. Z roku na rok zainteresowanych poznawaniem tajników języka polskiego, pięknem polskiej kultury, bogactwem literatury i historią naszego kraju przybywa. Letnią szkołę rozpocznie uroczysta inauguracja w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie 01.08, godz. 12.30, a wykład inauguracyjny wygłosi prof. zw. dr hab. Andrzej Noras, prorektor ds. badań naukowych Uniwersytetu Śląskiego.

W tegorocznym kursie uczestniczyć będzie prawie 250 osób z blisko 30 krajów świata, wśród których znajdą się stypendyści Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, Senatu RP oraz studenci uczelni partnerskich Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. 

Uczestnicy letniej szkoły będą uczyć się języka polskiego na porannych zajęciach lektoratowych, brać udział w wykładach, konwersatoriach i seminariach z zakresu historii, literatury, sztuki, kultury, przemian społecznych i gospodarczych, sytuacji politycznej w Polsce oraz wizerunku naszego kraju na arenie międzynarodowej. Wieczorem zaś przygotowywane są gry i zabawy językowe, spotkania poetyckie, koncerty, biesiada śląska, spotkania z ciekawymi ludźmi reprezentującymi różne dziedziny wiedzy.

- reklama -

W planach letniej szkoły języka literatury i kultury polskiej są również wyjazdy edukacyjne m.in. wycieczki szlakiem Beskidu Śląskiego, wizyta w Muzeum Auschwitz-Birkenau, zwiedzanie Wawelu, a także warsztaty wokalno-taneczne z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie.

Całemu wydarzeniu towarzyszą również dwie ważne imprezy: Sprawdzian z polskiego (15.08.2018, godz. 10.30, Centrum Konferencyjne UŚ) oraz Wieczór Narodów (15.08.2018, godz. 14.30, Rynek w Cieszynie). Cudzoziemcy uczestniczący w letniej szkole oraz goście podejmą wyzwanie w dyktandzie napisanym przez prof. dr hab. Jolantę Tambor – dyrektorkę Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ, dr Małgorzatę Smereczniak z SJiKP oraz dra Marcina Maciołka z Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich UŚ. Dla laureata pierwszego miejsca przewidziano bezpłatny udział w przyszłorocznej letniej szkole w Cieszynie. 

Wieczór Narodów przygotowywany jest z myślą o mieszkańcach Cieszyna. Studenci XXVIII letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej opuszczą kampus i pojawią się na Rynku, gdzie zaprezentują swoje kraje. Nie zabraknie występów wokalnych i tanecznych, prezentacji dorobku kulturowego i nauki podstawowych zwrotów w językach ojczystych. 

Letnia szkoła to nie jedyne międzykulturowe wydarzenie inicjowane przez Uniwersytet Śląski. Na przełomie sierpnia i września w Cieszynie odbędzie się 31. Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny. Zespoły z najdalszych zakątków świata przybędą na Śląsk, aby nie tylko zaprezentować kulturę swojego kraju, ale także poznać tradycje innych narodów. Cieszyński kampus będzie gościł młodych adeptów przez tydzień, a oni swoje taneczne i śpiewacze popisy zaprezentują m.in. w Ustroniu, Chorzowie i Pszczynie. Głównym organizatorem festiwalu jest Studencki Zespół Pieśni i Tańca „KATOWICE”, który od 1979 roku jest gospodarzem wydarzenia i co roku prezentuje polski folklor. Wśród tegorocznych, występujących gości pojawią się zespoły: „Rifac India” z Indii, „The Flying Georgians” z Gruzji, a także grupy z Białorusi, Serbii, i Panamy. Na scenach pojawią się również przedstawiciele polskiego folkloru – Zespół „Kalina” z Wrocławia, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej oraz Zespół Regionalny ĆWIKLICE. Inauguracja festiwalu odbędzie się w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie, a zakończy na Rynku w Pszczynie 2 września. 

Zapraszamy!