Orzechy rosną na wysokich, kilkunastometrowych drzewach, owocujących co roku przez ok. 90 lat! Po zebraniu są łuskane, suszone i zgniatane. Do celów pralniczych stosowane są jedynie łupiny, które zawierają naturalne mydło – saponinę, wytwarzającą pianę w kontakcie z ciepłą wodą.
Orzechy piorące
Cieszą się coraz większą popularnością. Są alternatywą dla chemii stosowanej dotychczas w naszych domach. Coraz częściej sięgamy do starych sprawdzonych metod, które pomagają zachować czystość, nie degradując przy tym środowiska naturalnego. W Indiach i Nepalu już od wieków orzechy były wykorzystywane jako naturalny środek piorący. Łupiny orzechów zawierają saponinę która w kontakcie z wodą tworzy naturalny roztwór mydlany. Wywar z łupinek orzechów ma bardzo pozytywne oddziaływanie na bóle stawów, polecany jest dla osób z chorobami skóry.
Dlaczego warto?
Ponieważ są tanie, wydajne, zdrowe i przede wszystkim przyjazne dla naszego środowiska. Pranie jest w 100% naturalne, tkaniny ubrań są delikatne, nie niszczą się, kolory dłużej pozostają intensywne, zbędny staje się płyn do płukania. Orzechy są bezzapachowe oraz bezpieczne dla alergików. Czteroosobowa rodzina potrzebuje jednego kilograma łupin orzechów, który wystarczy im na cały rok przy 2–3 praniach tygodniowo. Cena kilograma w zależności od dostawcy waha się od 26 do 60 zł. Oszczędność polega także na tym, że do prania orzechami nie potrzebujemy płynu do płukania, gdyż pranie jest miękkie i delikatne, a po dodaniu olejku eterycznego pachnie świeżością.
Do czego można używać orzechów piorących?
do prania:
pranie kolorowe i białe (białe z dodatkiem sody oczyszczonej) – do zmywania w zmywarce: 5 orzechów należy włożyć do koszyczka na sztućce i włączyć zmywarkę na podstawowy program. Z naszego doświadczenia wynika, że orzechy można stosować tylko przy lekkich zabrudzeniach
do sprzątania:
za pomocą wywaru z łupin orzecha (10 skorupek gotujemy przez 5-10 min., w 3/4 litra wody, po czym odcedzamy i wlewamy do butelki). Można go używać bezpośrednio na ściereczkę lub rozcieńczyć z wodą (działa identycznie jak zwykły płyn do naczyń wlany do miski z wodą). Można nim bezpiecznie myć przedmioty, które mają bezpośredni kontakt z dziećmi, a także można go stosować w obecności dzieci (w przeciwieństwie do silnie perfumowanych środków chemicznych)
do mycia ciała i włosów:
również za pomocą wywaru z łupin orzecha, który powinien być mocno skoncentrowany. Działa jak bardzo delikatne mydło w płynie, którego mogą używać również dzieci
do pielęgnacji zwierząt:
za pomocą wywaru z łupin orzecha, który należy stosować jak szampon dla zwierząt.