„Tęsknię za zmianą…” – znasz to uczucie?

0
1095
- reklama -

 

Znasz poczucie dojmującej pustki, bezsensu życia i braku wartości w tym co robisz, jak żyjesz, w jakich relacjach pozostajesz? Wiele osób miewa takie momenty. Paradoksalnie nie oznaczają one, że to, co do tej pory osiągnęliśmy i jak żyliśmy rzeczywiście było bezwartościowe. Świadczą o chęci wprowadzenia zmian i o potrzebie rozwoju. Mimo, że nieprzyjemne, są więc pozytywne, bo dają impuls do wyjścia poza dotychczasowe schematy, do odkrywania nowych obszarów. Czas pandemii i przymusowego spowolnienia
w wielu osobach wywołał właśnie takie refleksje, które w „normalnym”, zabieganym życiu nie miały szansy przebicia się przez nadmiar bodźców.

Dlaczego „Zielone Pojęcie”?

Często trudno sprecyzować co tak naprawdę chcemy zmienić, gdzie szukać nowych możliwości czy inspiracji. Próbujemy różnych aktywności i w niczym nie znajdujemy ukojenia. Krótko mówiąc – nie mamy zielonego pojęcia od czego zacząć, żeby poczuć rzeczywistą, satysfakcjonującą zmianę.
Dla każdego z nas tym początkiem, iskrą, może być coś zupełnie innego. Dla jednej osoby będzie to zmiana wyglądu, dla innej modyfikacja diety, dla jeszcze innej nowa praca. Możliwości jest nieskończenie wiele, a każda jest dobra, jeśli w efekcie prowadzi do celu, jakim jest zmiana postrzegania siebie, jakości swojego życia i wzrost poczucia własnej wartości.
W tym przekonaniu utwierdziła nas realizacja Projektu Kobieta Dojrzała (1), w którym rok temu udział wzięły cztery kobiety ze śląska cieszyńskiego. Ich główną motywacją była poprawa wyglądu i zdrowia, a w efekcie wszystkie stwierdziły, że zmieniło się o wiele więcej – zyskały wiarę w siebie i siłę do wprowadzania dalszych, już świadomie zaplanowanych, pozytywnych zmian w swoim życiu.
To zachęciło nas do stworzenia miejsca, które będzie dawało możliwość wypróbowania różnych możliwości służących rozwojowi na polu osobistym, rodzinnym, społecznym czy zawodowym. Tak w styczniu tego roku powstała Fundacja Edukacyjno-Rozwojowa Zielone Pojęcie, w ramach której organizujemy wykłady, warsztaty i pomoc związaną głównie z rozwojem osobistym i zawodowym oraz poprawą zdrowia i samopoczucia.
Na początku planowałyśmy swoje działania skierować głównie do kobiet. Są one częściej otwarte na rozwój i zaglądanie do swojego wnętrza. Szybko jednak doszłyśmy do wniosku, że zabieranie mężczyznom takich samych możliwości jest niesprawiedliwe i do niczego dobrego nie doprowadzi – żyjemy w związkach, nasze rzeczywistości się przenikają, a gdy zmienia się świat tylko jednej osoby w relacji powstaje rozdźwięk. Gdy rozwijamy się razem tworzy się harmonia. Dlatego wykłady, warsztaty i inne aktywności kierujemy do wszystkich zainteresowanych, czasem (jeśli jest to uzasadnione) dedykując je tylko kobietom lub tylko mężczyznom.

- reklama -

„Ścieżka do serca” i „Męskie granie”

Trudno ukryć, że na jakość naszego życia ogromny wpływ ma cały proces wychowania, relacje z rodzicami i nasze dotychczasowe doświadczenia. Wiemy, że determinują one to, w jakie związki wchodzimy, co budzi nasz lęk, co uruchamia automatyczne, a nie zawsze konstruktywne reakcje i przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Niestety rzadko mamy tego świadomość. Nasza historia zapisana jest w ciele – cierpienie, trudności i traumy odciskają w nim piętno wywołując napięcia, bóle, a nawet poważne choroby. Napięcia te mają też ogromny wpływ na nasze funkcjonowanie emocjonalne i stan naszej psychiki. Jeśli więc chcesz otworzyć sobie drogę do zmian, nie możesz pominąć integracji ciała, emocji i duszy.
Temu służą październikowe, dwudniowe warsztaty, które szczególnie polecamy – „Ścieżka do serca” (2) dla kobiet i „Męskie granie” (3) dla mężczyzn. W bezpiecznym środowisku, pod okiem wykwalifikowanych, doświadczonych terapeutów, będzie można pracować nad akceptacją swoich emocji, poprawą tworzenia relacji i funkcjonowania w najważniejszych rolach społecznych. Bo prawda jest taka, że nie ma drogi na skróty – rozwój wymaga otwarcia się na siebie, na swoją historię, zidentyfikowania problemów i zmianę tego, co już nie działa lub jest niepotrzebnym nawykiem, na zachowania konstruktywne i wzmacniające. Dla wielu z nas to trudne, ale skuteczne działanie, w przeciwieństwie do popularnego ostatnio pop coachingu.
To oczywiście nie jest jedyna propozycja Fundacji na jesienny czas. Wszystkie aktualne wydarzenia zamieszczamy w zakładce Kalendarium, na naszej stronie internetowej (4). W planie mamy warsztaty z komunikacji bez przemocy (NVC) czy zbawiennej dla zdrowia sztuki prawidłowego i świadomego oddychania.

„Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie.” (5)

Bardzo nam zależy, by zaznaczyć coś dla nas bardzo ważnego – Fundacja Zielone Pojęcie to nie jej założycielki, ale wszystkie osoby wokół niej skupione. Te proponujące pomoc i te z niej korzystające – to jeden organizm. Tylko tak jesteśmy w stanie wspólnie stworzyć coś, co będzie odpowiadało na realne potrzeby lokalnej społeczności. Dlatego bardzo liczymy na Wasze wsparcie i zaangażowanie, a możliwości jest wiele.
Można:
– zgłosić zapotrzebowanie na jakikolwiek temat, a także zaproponować sposób jego realizacji,
– zagłosować na realizację pomysłów, które wg Was są potrzebne i sensowne,
– napisać artykuł, który ukaże się na blogu fundacji, zaoferować współpracę,
– zostać wolontariuszem wspierającym nasze działania,
wesprzeć działania fundacji finansowo lub rzeczowo.
Wszystkie szczegóły i dane kontaktowe oczywiście znaleźć można na stronie internetowej. Marzymy, by Fundacja Zielone Pojęcie była miejscem, skupiającym osoby, które pragną realnych, sensownych zmian, tworzenia wartościowych relacji i rozwoju, który przyniesie korzyść na wszystkich polach życia. Zrealizować ten cel możemy jednak tylko wspólnymi siłami, kiedy w działania Fundacji włączą się osoby takie jak Wy – osoby, które pragną w życiu czegoś więcej, niż przetrwania i życia z dnia na dzień. Chcą zakwitnąć i żyć szczęśliwie, w poczuciu samorealizacji i spełnienia.
Jesteś taką osobą? Dołącz do nas!

Kasia Wojciechowska i Renia Weber, założycielki
Fundacji Edukacyjno-Rozwojowej Zielone Pojęcie

 

1) Więcej o projekcie i jego efektach dowiesz się na http://kobietadojrzala.eu/zobacz-efekt/
2) https://zielone-pojecie.com/wydarzenia/sciezka-do-serca/
3) https://zielone-pojecie.com/wydarzenia/meskie-granie/
4) https://zielone-pojecie.com/kalendarium/
5) Cytat, Mahatma Gandhi