„WAMPIRIADA” – dzielmy się życiem

0
1229
- reklama -

W kulturze popularnej wampiry nie cieszą się zbyt wielką sławą. Grasując nocą, polują na pełnokrwiste ofiary, czym wzbudzają powszechny lęk i grozę, zwłaszcza wśród urodziwych panien. Te ponure postaci, rodem z Transylwanii, zawładnęły wyobraźnią pokoleń, żądnych równie mocno, wrażeń, jak i… krwi. Dlatego trudno się przemóc, by wampira postrzegać w innym, niż potocznie znanym, kontekście. A jednak… wampir stał się „mecenasem” cyklicznej imprezy o nader szczytnym celu. 

„Wampiriada” to akcja, której misją jest szerzenie idei honorowego krwiodawstwa oraz zdrowego trybu życia zarówno wśród studentów, jak i mieszkańców ośrodków uniwersyteckich. Pierwsza „Wampiriada” odbyła się w roku 2000 na Politechnice Krakowskiej, a jej inicjatorem był Przemysław Miłoń. Od tamtego czasu „Wampiriady” odbywają się regularnie – rokrocznie, a w większych miastach akademickich nawet dwa razy w roku. Za organizacją tego wydarzenia stoi Niezależne Zrzeszenie Studentów przy współpracy z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Cieszyński Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego krzewi tę szczytną ideę w naszym środowisku lokalnym. 9 stycznia br. na terenie kampusu odbyła się kolejna, jedenasta już edycja „Wampiriady”. 

Studencka kampania to nie tylko sposobność do oddania krwi. Akcja jest projektowana tak, by być również doskonałą okazją do promowania idei dobroczynności oraz uświadamiania innym, jak wiele mogą zrobić dla drugiego człowieka poprzez „podzielenie się” krwią czy szpikiem kostnym. Każdy z nas bowiem może kiedyś potrzebować pomocy, dlatego wsparcie tych, którzy dziś toczą walkę o życie jest największym darem, jaki możemy zaoferować. Pomoc ta nie zawsze oznacza wielki wysiłek, a efekt może być heroiczny. Aby móc oddać krew nie trzeba wiele, wystarczy dobra wola, czasem pokonanie lęku, który pojawia się na widok igły i trzeźwa głowa. 

Proces ten jest bardzo łatwy i zajmuje maksymalnie godzinę, a na bohatera „Wampiriady” czeka słodki poczęstunek np. czekolada oraz drobne upominki ufundowane przez sponsorów, m.in. vouchery na kręgielnie, na wizytę w salonie fryzjerskim, w instytucie urody czy w restauracji. Organizatorzy bowiem nie szczędzą wysiłku by umilić pobieranie krwi.

- reklama -

Tegorocznej „Wampiriadzie” jak zwykle towarzyszyły liczne atrakcje. Akademicki Związek Sportowy zaprezentował pokaz capoeiry (brazylijska sztuka walki), a dla tych, którzy mieli ochotę poćwiczyć przygotowano zajęcia ZUMBY. Na zainteresowanych czekało również stoisko Oriflame, gdzie można było skorzystać z konsultacji specjalistek oraz otrzymać darmowe zaproszenia na zabiegi pielęgnacyjne. Ponadto, strażacy przeprowadzili  pokaz pierwszej pomocy, po którym chętni mogli skorzystać z możliwości zobaczenia panoramy Cieszyna z wysokości trzydziestu metrów. Oczywiście, dzięki wspierającej inicjatywę – Straży Pożarnej. 

„Grasujące” po kampusie wampiry zachęcały do oddawania życiodajnych „płynów”, a chętnych nie brakowało. Dzięki temu, po raz kolejny udało się zebrać krew – najcenniejszy dar w walce o życie.

- reklama -