Wkrótce święto TEATRU BEZ GRANIC

0
584
Jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalu będzie prezentacja głośnego spektaklu „294 statečných”. Fot. materiały prasowe
- reklama -

Teatromani nie tylko ze Śląska Cieszyńskiego powinni już teraz rezerwować sobie pierwszą dekadę października na wizytę w mieście nad Olzą. Dużymi krokami bowiem zbliża się 31. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Bez Granic.

Festiwal, o którym często mówi się jako o święcie teatru po obu stronach Olzy, jest organizowany przez Solidarność Polsko-Czesko-Słowacką wraz z czeskocieszyńskim stowarzyszeniem Člověk na hranici. Tradycją stało się również zaangażowanie w roli partnerów wielu instytucji i organizacji nie tylko z Cieszyna i Czeskiego Cieszyna, ale także z Pragi, Warszawy czy Bratysławy. Festiwal już od ponad trzech dekad jest wyczekiwany przez miłośników dobrego teatru, pragnących śledzić na bieżąco najwartościowsze spektakle powstające w Polsce, Republice Czeskiej i na Słowacji. Nie trzeba zatem jechać do Pragi, Brna, Bratysławy, Warszawy, Krakowa czy Poznania, aby blisko domu obejrzeć głośne przedstawienia, które w ostatnim czasie powstały w teatrach działających w dużych ośrodkach. – Teatry z Polski, Czech i Słowacji chętnie przyjeżdżają do Cieszyna i Czeskiego Cieszyna. Spotykają się tutaj bowiem z różnorodną, a przede wszystkim wymagającą publicznością, która zainteresowana jest zarówno klasyczną, jak i alternatywną formą teatru. Międzynarodowy charakter imprezy i miejsce stanowią dodatkowy atut, który cenią sobie twórcy z obu stron granicy – wyjaśnia Petra Slováček Rypienová, dyrektor stowarzyszenia Člověk na hranici.

Specyfiką festiwalu jest również otwartość na spotkanie. – Bardzo rzadko jest okazja, by tak jak na cieszyńskim festiwalu zaraz po spektaklu podzielić się z artystami swoimi wrażeniami, powiedzieć, co się podobało, a co się nie podobało, albo poprosić o wyjaśnienie motywów takiego a nie innego kształtu widowiska. Tutaj widzowie są gospodarzami, wyrażając również swoją opinię w formie plebiscytu na najlepszy spektakl – mówi Janusz Legoń, dyrektor artystyczny festiwalu oraz rzecznik regionalny Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej w Cieszynie.

Co wiemy o kształcie zbliżającego się festiwalu? Aktualnie trwają intensywne prace organizacyjne, „dopinanie” ostatnich szczegółów logistyczno-finansowo-aprowizacyjno-noclegowych. Program jest już znany, ale jego oficjalne ogłoszenie nastąpi dopiero pod koniec sierpnia. Wiemy, że festiwal odwiedzą teatry z Pragi, Warszawy, Bratysławy, Brna, Poznania, Opola oraz Krakowa. Niektóre spektakle przybędą do Cieszyna wprost z innych festiwali, bądź właśnie z miasta nad Olzą na nie wyruszą. Organizatorzy zapewniają, że publiczność będzie miała okazję zobaczyć głośne i nagradzane już premiery z ostatnich kilkunastu miesięcy. – Coś dla siebie znajdą ci, którzy lubią teatr bardziej tradycyjny, oparty głównie na aktorze, jak i ci, którzy od teatru oczekują przede wszystkim widowiskowości. Będą przedstawienia renomowanych teatrów instytucjonalnych, jak i dzieła scen niezależnych. Będzie dość sporo propozycji dla młodych i całkiem młodych widzów – dodaje Janusz Legoń.

- reklama -

Aby jednak wyzwolić głód u teatromanów już dziś możemy ogłosić, że jednym ze spektakli, które pojawią się na festiwalu, będzie głośne przedstawienie „294 statečných”, zrealizowane w praskim Divadle pod Palmovkou.

W stopniu silniejszym niż zwykle na tegorocznym festiwalu z aktorami konkurować będą lalki. Do tego świetne koncerty i wystawy. To wszystko w tradycyjnych miejscach festiwalowych, takich jak obydwa cieszyńskie teatry, sala Domu Narodowego i Strzelnicy, Avion i sala PZKO w dawnej synagodze w Czeskim Cieszynie.

Sprzedaż biletów będzie odbywać się głównie przez stronę internetową festiwalu, a rozpocznie się równocześnie z ogłoszeniem programu imprezy – pod koniec sierpnia.

31. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Bez Granic odbędzie się w dniach od 1 do 9 października.