11. Cieszyńska Noc Muzeów – nocą pełną wrażeń dzięki pracownikom, absolwentom i studentom UŚ (25 maja 2018)

0
1242
fot. arch. UŚ
- reklama -

25 maja br. odbyła się 11. Cieszyńska Noc Muzeów, w której organizację, podobnie jak w ubiegłym roku, włączył się Uniwersytet Śląski. Wśród wielu miejscowych instytucji kultury, które zadbały o aranżację tego wydarzenia, ton nadało mu środowisko akademickie – studenci oraz absolwenci i pracownicy Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji oraz Wydziału Artystycznego. 

Najliczniej reprezentowali nasz Uniwersytet studenci animacji społeczno-kulturalnej z edukacją kulturalną. W ramach „Nocy Twórczości Animatora” przygotowano powiązane tematycznie wydarzenia skierowane dla mieszkańców miasta w każdej grupie wiekowej. Miasteczko UŚ zlokalizowane było w Parku Pokoju przy współpracy z Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Tegorocznym tematem przewodnim była „Alicja w Krainie Czarów”. Propozycją dla najmłodszych był Hokej na Trawie- sztandarowa gra w książce Carrolla. Idąc tropem wojska Czerwonej Królowej przygotowywano farbami karciane wizerunki na włókninie. Można było również własnoręcznie udekorować poszewkę na poduszkę lub torbę bawełnianą w gryfy, flamingi i inne kształty i mieć tym sposobem pamiątkę z 11. Cieszyńskiej Nocy Muzeów na długie lata. 

Dla rodzin z dziećmi lubiących zagadki Paulina Michalska – studentka animacji zorganizowała grę miejską „W pogoni za białym królikiem”. Gracze mieli za zadanie z mapą podążać do kolejnych punktów i tam znaleźć osoby, które widziały królika, pytając się: „Czy widziałeś Białego Królika?”. Do tego pojawiały się takie zadania jak: łowienie małży na wędkę, szukanie róży i czytanie lustrzanego napisu.

Jedną z największych atrakcji, podobnie jak w ubiegłych edycjach, stał się teatr cieni, który przyciągnął tłum widzów. Motywem przewodnim była historia Alicji. Na finał całego wydarzenia Teatr Światła WATAHA przygotował spektakl z elementami fireshow, który zaprezentowano na płycie cieszyńskiego rynku. Ogniowe widowisko poprzedził flash mob Rosas Danst Rosas.

- reklama -

Nad całością wydarzeń animatorów czuwała mgr Jolanta Gisman-Stoch – opiekun Koła Naukowego Animatorów wraz z przewodniczącą Natalią Kulpą.

W piwnicy Muzeum Śląska Cieszyńskiego studenci edukacji kulturalnej zorganizowali wystawę pt.: „Co to jest muzeum?”. Wydarzenie prezentowało prace plastyczne dzieci w wieku przedszkolnym, które przedstawiały wizerunek muzeum w wyobraźni i przekonaniu małych artystów. Dodatkowo podczas wystawy zaprezentowano nagrania filmowe wywiadów, w których uczniowie przedszkola opowiadają czym jest muzeum.   

Reprezentanci Wydziału Artystycznego swoją twórczość zaprezentowali w kilku miejscach w mieście. W Sali Rzymskiej Muzeum Śląska Cieszyńskiego odbyła się prezentacja baśni muzycznej pt. „Królowa Śniegu” w wykonaniu studentów Instytutu Muzyki UŚ pod kierunkiem dr Bogusława Jana Bembena. Dwukrotnie tej Nocy zaprezentowali się członkowie Międzywydziałowego Zespołu Folkowego – FolkUŚ, którzy wykonali kilka utworów osadzonych w tematyce „Beskidzkich melodii ludowych”. 

W pobliskim ULu Kultury, zlokalizowanym przy ulicy Srebrnej 1 miała miejsce wystawa pt. „Anatomia Przypadku” autorstwa studentek z pracowni dr Pauliny Poczętej z Instytutu Sztuki Wydziału Artystycznego UŚ. 

W Państwowej Szkole Muzycznej odbyła się prezentacja fragmentów bajki muzycznej dla dzieci pt. „Tajna misja Bombika” pod kierunkiem dr Aleksandry Zeman z Instytutu Muzyki i ks. Bogusława Zemana SSP. Jako Słoń Bombik wystąpił Szymon Goraus, jako wokaliści: Elżbieta Kożuchowska, Marlena Zając, Aneta Witosz oraz Paweł Borkowskim, piano i aranżacje – dr Karol Pyka. 

Na całością czuwał nasz uniwersytecki Usiołek, który pojawiając się w różnych miejscach Cieszyna budził uśmiech na twarzach (nie tylko) najmłodszych, rozdawał słodkości, pamiątkowe zakładki do książek i cierpliwie pozował do zdjęć. 

Mateusz Grzechnik, fot. arch. UŚ

- reklama -