„Złamany szlaban” dla teatru z Brna
Późnym wieczorem w sobotę zakończył się 29. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez Granic. Przez cały tydzień dostarczał nam wielu emocji i wrażeń. W Cieszynie i Czeskim Cieszynie w tym czasie gościł teatr z najwyższej półki, pojawiło się 9 niezwykłych konkursowych spektakli, ale również ciekawe spotkania z muzyką, popołudnie mistrza, plenerowe widowisko teatralne, teatr VR i wystawy. Wydarzenia konkursowe podsumował najwyższy laur festiwalu w postaci złamanego szlabanu, który w tym roku, w wyniku głosowania widzów, został przyznany spektaklowi „Ósemki” Miejskiego Teatru z Brna.
„Ósemki” to utrzymana w kabaretowym nastroju, żartobliwa feeria z piosenkami, która historię Czech ujmuje z zaskakującej, czasem gorzkiej, czasem humorystycznej perspektywy. Tematem spektaklu są jednak nie tylko lata 1108, 1278, 1348, 1648, 1848, 1948 oraz 1968 (w Czechach znane jest pojęcie „ósemkowe lata czeskiej historii” odnoszące się do najważniejszych wydarzeń w historii państwa), ale również te „ósemkowe”, w których teoretycznie nic ważnego się nie wydarzyło. To właśnie „Ósemki” najbardziej spodobały się publiczności, uzyskując średnią ocen 4,875 (oceny były przyznawane w skali od 1-5). Na drugim miejscu znalazł się spektakl „Chłopcy z Placu Broni” Teatru Pinokio z Łodzi z wynikiem – 4,827. Uznanie zdobyło również przedstawienie „Isole” praskiej sceny Cirk La Putyka ze średnią ocen 4,813.
Oprócz spektakli, które otrzymały najwyższe noty, publiczność na pewno na długo zapamięta takie przedstawienia jak – „Wendy” Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej z Białegostoku, „Tango” w wykonaniu Sceny Polskie Cieszyńskiego Teatru, „Wałęsę w Kolonos” Teatru Łaźnia Nowa z Krakowa z udziałem Jerzego Stuhra, „Trojanki” Teatru Wybrzeże z Gdańska, „Protest/Rest” Teatru Svandovo z Pragi oraz słowacki spektakl Nowego Teatru – „Anna Frankova”.
Duże wrażenie zrobiło na widzach widowisko plenerowe „Peregrinus” Teatru KTO z Krakowa, które zawładnęło cieszyńskim rynkiem w ostatni piątkowy wieczór. Tegoroczny Festiwal Bez Granic był okazją do spotkania, w ramach popołudnia mistrza, z Jerzym Stuhrem – aktorem filmowym i teatralnym, reżyserem, pedagogiem, profesorem sztuk teatralnych, pisarzem i polonistą, laureatem Polskiej Nagrody Filmowej za rolę drugoplanową w filmie Persona non grata i nagrody specjalnej za osiągnięcia życia.
Teatru i sztuki można było również dotknąć za sprawą czytania dramatu Bogusława Słupczyńskiego „Milcząc o Karwinie. Pochyły świat”. Sporym zainteresowaniem cieszyły się również muzyczne wydarzenia – koncert Antoniny Krzysztoń, Doroty Barovej, Tulii oraz Petera Lipy. W ramach festiwalu pojawiło się także kilka wystaw – „Granica”, „Impuls 89”, wystawa zdjęć IV edycji Konkursu Fotografii Teatralnej oraz „Good Idea Slovakia”. Atrakcją festiwalu był Teatr VR – polskie i czeskie eksperymenty z wykorzystaniem łączących teatr i technologię wirtualną rzeczywistość.
Festiwal był również okazją do upamiętnienia wydarzeń sprzed 30 lat. W ramach modułu „Impuls” 89 odbyły się m.in.: spotkania z młodzieżą z Cieszyna i Czeskiego Cieszyna, projekcja filmu „Wrocław 99 minus dziesięć”, wernisaż wystawy „Bądźmy rodziną” w Muzeum Śląska Cieszyńskiego, międzynarodowe spotkanie działaczy dawnej polskiej opozycji, czeskich dysydentów, członków SPCzS i osób ich wspierających. Świętowano 30 lat wolności, współpracy polsko-czesko-słowackiej w dziedzinie kultury.