ZITERM – dom bez rachunków

0
974
- reklama -

 

ZITERM

W ostatnich latach coraz większą rolę w wytwarzaniu energii cieplnej oraz elektrycznej odgrywają odnawialne źródła, które są zasobami niewyczerpalnymi. Ten rodzaj źródeł korzysta z naturalnych zasobów naszej planety, które nie są szkodliwe dla środowiska w postaci emisji CO² i są w stanie szybko się zregenerować. Możemy do nich zaliczyć m. in. wiatr, promienie słoneczne, biomasę, ciepło Ziemi czy pływy morskie. I choć dotychczas w 85% korzystaliśmy z paliw kopalnych, dziś dochodzimy do wniosku, że są one przyczyną zanieczyszczenia środowiska, wzrostu średniej globalnej temperatury i wyczerpywania się zasobów Ziemi. Zielona energia z roku na rok staje się coraz popularniejsza także dlatego, że korzystanie z niej na potrzeby gospodarstwa domowego przynosi wiele korzyści.

O zaletach takich rozwiązań opowiada nam Wojciech Łapuk – właściciel firmy ZITERM. Skoczowska marka na polskim rynku jest obecna od wielu lat, co pozwoliło jej na zdobycie dużego doświadczenia. Firma zajmuje się kompleksowymi usługami z zakresu montażu i serwisu instalacji pomp ciepła, kotłów gazowych, ogrzewania podłogowego, rekuperacji oraz kotłów gazowych, instalacji CO i wodno-kanalizacyjnej. Możemy dzisiaj korzystać z nowoczesnych rozwiązań, które z jednej strony zapewniają nam maksymalny komfort życia, a z drugiej pozwalają znacznie ograniczyć koszty. Dziś każdy może stać się właścicielem przydomowej elektrowni słonecznej i produkować zieloną energię na użytek własny lub zamontować na posesji pompę ciepła, która będzie pobierała energię z powietrza lub gruntu. Warto zainteresować się tymi rozwiązaniami i wdrożyć je w swoich gospodarstwach domowych – radzi ekspert.

- reklama -

Pompy ciepła

Pompy ciepła to urządzenia, które pozwalają na ogrzewanie domu oraz zapewnienia ciepłej wody użytkowej właśnie przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. To zarazem jedno z najtańszych źródeł energii cieplnej. Montaż nie wymaga jakichkolwiek formalności, ponieważ nie potrzebujemy np. pozwolenia na budowę. Nie ma także potrzeby budowy kotłowni czy komina. System jest niezwykle wytrzymały i nie wymaga skomplikowanej obsługi. Pompy ciepła mogą pracować na zewnątrz lub w dowolnym pomieszczeniu, a ich niewielkie rozmiary sprawiają, że nie ingerują w wygląd domu oraz całej posesji. Użycie pomp cieplnych nie jest uzależnione od pogody i klimatu.
Ze względu na pochodzenie źródła energii, pompy cieplne możemy podzielić na:
1. typu powietrze – woda – najchętniej wybieranie przez klientów pompy cieplne. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwość montażu, długa żywotność oraz najszybsza stopa zwrotu inwestycji, nawet już po 5 latach;
2. gruntowe – zasilane ciepłem z gruntu. To najstabilniejsze pompy cieplne, zważywszy na różnicę temperatur. Nie są podatne na jej wahania;
3. typu woda-woda – w tym rozwiązaniu energia jest pozyskiwana jest z wód gruntowych. W przypadku tego rodzaju pompy nie są konieczne głębokie odwierty.
Czasami pojawiają się głosy, zwracające uwagę na relatywnie wysoki koszt inwestycji. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że żywotność tych rozwiązań producenci szacują nawet na 50 lat, możemy uznać to za ogromną oszczędność środków w okresie długoterminowym. Ponadto, gdy ceny paliw wciąż się zmieniają, pompa ciepła gwarantuje najniższe rachunki spośród źródeł ciepła.

Rekuperacja

Rekuperacja to nic innego jak wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, której schemat działania jest bardzo prosty i opiera się na dwóch strumieniach powietrza. Zasysane powietrze jest usuwane z naszego budynku, a następnie wypychane poza jego obręb, a w jego miejsce wtłaczane jest świeże, które dodatkowo zostaje przefiltrowane i ogrzane w rekuperatorze poprzez specjalny wymiennik ciepła, będący sercem wentylacji mechanicznej. Zaletami takiego rozwiązania jest redukcja strat ciepła oraz filtracja powietrza. Dzięki zastosowaniu specjalnych filtrów w rekuperatorze nie musimy martwić się o unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia. Jest to nie do przecenienia, szczególnie w miejscach na nie narażonych, tego typu rozwiązanie docenią np. osoby borykające się z alergią. Zmienność parametrów w przypadku rekuperacji pozwoli nam stworzyć idealny mikroklimat w naszym domu. Sprzyja to nie tylko poprawie samopoczucia, ale w dłużej perspektywie, poprawia jakość naszego zdrowia.
Wentylację w budynku podzielić możemy, ze względu na ruch powietrza, na:
1. nawiewno-wywiewną, zwaną rekuperacją, która łączy oba poniższe warianty w sposób mechaniczny;
2. nawiewną – działa w sposób, który jest oparty na dostarczaniu świeżego powietrza przez wentylator. Powietrze odprowadzane jest natomiast w sposób naturalny poprzez okna czy drzwi;
3. wywiewną – tutaj mamy do czynienia z odwróconym schematem. Powietrze jest wywiewane z pomieszczenia w sposób mechaniczny, natomiast napływa w sposób naturalny. Korzysta się niego np. w kuchni, by usunąć niechciane zapachy.

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe to instalacja grzewcza – elektryczna lub wodna, która mieści się pod powierzchnią podłogi w domu. Prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie ogrzewania podłogowego w domu jest dosyć skomplikowanym zadaniem, więc warto skorzystać z pomocy fachowców. Na ogrzewanej podłodze możemy położyć zarówno drewno, panele jak i ceramikę. Dzięki temu, że grzejnikiem jest tak naprawdę cała powierzchnia podłogi, temperatura w pomieszczeniach rozkłada się bardzo równomiernie, co sprawia, że w każdym miejscu pokoju odczuwalny jest efekt ciepłej podłogi. Najcieplej jest tuż przy stopach, a najchłodniej przy głowie – taki rozkład temperatury jest komfortowy i pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Ponadto taki sposób ogrzewania powoduje zdecydowanie mniejszy efekt wysuszania powietrza i zapobiega nadmiernemu unoszeniu się kurzu i drobnoustrojów.
Zaletą jest także to, że w pomieszczeniach nie ma żadnych widocznych elementów grzejnych, możliwości aranżacyjne są zatem znacznie większe niż w przypadku zastosowania kaloryferów. Instalacją można sterować zdalnie, w każdym z pomieszczeń można regulować temperaturę automatycznie. Ogrzewanie podłogowe to idealne rozwiązanie przy ogrzewaniu pompą ciepła, kotłem kondensacyjnym czy kolektorami słonecznymi. Niska temperatura wody grzewczej sprawia, że wymienione źródła ciepła pracują najefektywniej, zapewniając maksymalne oszczędności na kosztach ogrzewania. Zostaje nam tylko cieszyć się komfortową i energooszczędną instalacją pracującą bezawaryjnie przez długie lata.

ZITERM Wojciech Łapuk Sp.k.
ul. Rubinowa 3
43-430 Skoczów- Harbutowice
tel. +48 669 509 669
https://ziterm.pl