Jaworze to licząca ponad 700 lat podgórska miejscowość o charakterze wypoczynkowo-uzdrowiskowym położona na Śląsku Cieszyńskim. To spokojne i malownicze tereny, usytuowane u północnego progu Beskidu Śląskiego, sprzyjające wypoczynkowi i rekreacji.
Olbrzymią wartością Jaworza są niepowtarzalne walory przyrodnicze, stanowiące fundament oferty tworzonej z myślą o turystach. Jaworze ma piękne tradycje uzdrowiskowe, zapoczątkowane przez znamienitą szlachecką rodzinę Saint Genois d`Annacouert. Hrabia Maurycy Saint Genois stworzył tu pierwsze w Beskidzie Śląskim uzdrowisko. Jego renoma sięgała daleko ponad granicami zaborów. Za sprawą odkrytych w XIX wieku źródeł wody bogatych w sole jodowo-bromowe, Jaworze stało się uzdrowiskową mekką, do której tłumnie przybywali kuracjusze, arystokraci, finansiści, przedsiębiorcy – głównie z zaboru rosyjskiego. Reperowali swoje zdrowie żętycą, borowinami i czystym jak kryształ powietrzem.
W sercu Jaworza zachowało się kilka obiektów pamiętających złote czasy uzdrowiska. Najcenniejszym zabytkiem jest dawny przypałacowy park, zrewitalizowany dzięki unijnemu wsparciu. Możemy w nim podziwiać klasycystyczny pałac z 1793 roku, dziewiętnastowieczny Dom Zdrojowy, a także kilkadziesiąt gatunków roślin, w tym wiele pomnikowych okazów oraz egzotycznych drzew.
W 2012 r. w trakcie rewitalizacji zabytkowego parku zdrojowego postawiono w nim fontannę solankową. Zamiast wody z podziemnych zbiorników tryska na powierzchnię 10 tys. litrów solanki jodowo-bromowej, przywiezionej z pobliskiego Zabłocia w Gminie Strumień. Fontanna przeżywa prawdziwe oblężenie – zwłaszcza w cieplejszych miesiącach. Wtedy na otaczających ją ławeczkach zwykle brakuje wolnych miejsc.
Dwa lata później w Jaworzu powstała drewniana tężnia. Dwunastokątny, zadaszony obiekt wzniesiono ekspresowo, w zaledwie trzy miesiące. Wykonali go, z wielkim kunsztem, górale z Podhala. Obiekt służy do naturalnej inhalacji oraz pełni funkcje rekreacyjne. Jest to jeden z najważniejszych w Jaworzu obiektów uzdrowiskowych. Kolumna tężni wyposażona została w zbiornik solanki oraz system rusztu drewnianego wypełnionego tarniną.
Gmina przygotowuje się do eksploatacji własnych złóż wód leczniczych ukrytych pod ziemią od tysięcy lat, by w przyszłości mieszkańcy i turyści mogli wdychać opary jaworzańskiej solanki.
Unikalny mikroklimat Jaworza zalecany jest osobom cierpiącym na choroby układu oddechowego, układu krążenia, narządów ruchu, a także zaburzenia neurologiczne i dolegliwości związane z przemianą materii. Jego lecznicze właściwości potwierdzili naukowcy z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk, dając zielone światło działaniom gminy zmierzającym do przywrócenia Jaworzu statusu miejscowości kuracyjnej.
Ważne w tym kontekście są przedsięwzięcia harmonijnie połączone z uzdrowiskowym profilem, które podnoszą atrakcyjność Jaworza takie jak np. otwarcie jedynego na południu Polski Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej czy budowa parku rekreacyjno-wypoczynkowego w miejscu nieczynnego od lat przedwojennego basenu.
Gmina Jaworze nie zapomina również o osobach uprawiających sport. Przy szkole Podstawowej nr 1 w Jaworzu powstał wielofunkcyjny kompleks składający się z boisk do piłki nożnej, ręcznej, siatkówki i koszykówki oraz tartanowej bieżni i dwóch sektorów do skoku wzwyż. Na tym nowoczesnym obiekcie jaworzanie oraz goście odwiedzający Jaworze mogą uprawiać wiele dyscyplin sportowych.
Tereny Jaworza i okolice sprzyjają również pieszym wędrówkom. Nieopodal centrum Jaworza znajduje się wzgórze Goruszka, które dawniej zamykało Park Kuracyjny od strony zachodniej. Porastają je egzotyczne sosny czarne, których igły mierzą nawet 15 cm. Na szczycie wzgórza stoi wspaniale odrestaurowana, ponad 200-letnia Glorieta, w której można przysiąść i odpocząć zupełnie jak niegdysiejsi kuracjusze.