Beskidy na Śląsku Cieszyńskim

0
1801
Mieszanie owiec w Koniakowie
- reklama -

Ustroń
Ustroń leży nad Wisłą w regionie historycznym Śląska Cieszyńskiego, w Beskidzie Śląskim. Malownicze położenie w podgórskim terenie i walory środowiska naturalnego sprawiły, że Ustroń jest miejscowością uzdrowiskową (jedną z dwóch w województwie), chętnie odwiedzaną przez turystów, którzy przyjeżdżają tutaj na wczasy i wypoczynek.
Zimą Ustroń jest także bazą sportów zimowych.
Ustroński krajobraz to łagodne wzniesienia, liściaste drzewa i położone między nimi kręte ścieżki z charakterystycznymi, trójkątnymi schroniskami i uzdrowiskami.
Warto skorzystać z licznych szlaków pieszych i rowerowych, aby osobiście zobaczyć, jak piękne krajobrazy ma do zaoferowania Beskid Śląski. Równica i Czantoria Wielka to najwyższe szczyty Ustronia, których różnica wysokości w stosunku do centrum Ustroni wynosi ponad 500 m. W okolicy zainteresuje nas też oferta Muzeum Regionalnego i Izb Regionalnych, prezentujących kulturę materialną okolicznej ludności. Dla zwolenników aktywnego wypoczynku w Ustroniu funkcjonuje park linowy, staw kajakowy
i miejsca zabaw dla dzieci.

Wisła
Wisła jest jednym z najchętniej odwiedzanych ośrodków wypoczynkowych w Beskidzie Śląskim. Dzieli się na kilka osiedli, wśród których najbardziej popularne są: Malinka, Głębce, Czarne i Centrum. Tym, co stanowi największy wyróżnik Wisły, jest nie tylko jej świetna infrastruktura turystyczna czy wiele ciekawych obiektów, także zabytkowych, ale przede wszystkim źródła Królowej Polskich Rzek. Tak, to tutaj, w Beskidzie Śląskim, na stoku Baraniej Góry, rodzi się nasza najdłuższa polska rzeka.

Skocznia Adama Małysza i Cieńkowska Pętla
Z kim najbardziej kojarzy się Wisła? Jedni wymienią być może Juliana Ochorowicza, inni wskażą na współczesnego pisarza Jerzego Pilcha, ale zdecydowana większość powie „z Małyszem”.  No i bardzo dobrze, bo Adam Małysz z Wisły pochodzi i w Wiśle mieszka. A skoro Adam Małysz, to skoki narciarskie. A skoro skoki narciarskie, to skocznie. W dzielnicy miasta – Wisła Malinka, znajduje się nowoczesna skocznia nosząca imię tego niezwykle utytułowanego sportowca. Jest to duża skocznia narciarska o punkcie konstrukcyjnym K 120. Podczas organizowanych tu zawodów Pucharu Świata, oczy wszystkich kibiców skierowane są właśnie na Wisłę. Każdy z nas może poczuć się jak skoczek narciarski, wjeżdżając wyciągiem krzesełkowym na samą górę, gdzie znajduje się wieża widokowa i kawiarnia. Szlakiem pieszym w sąsiedztwie skoczni i wyciągu biegnie trasa Pętla Cieńkowska, to idealna propozycja dla rodzin z dziećmi. Warto się tutaj  wybrać, aby podziwiać wspaniałą panoramę Beskidu Śląskiego.

Muzeum Magicznego Realizmu
Muzeum Magicznego Realizmu zostało otwarte 26 kwietnia 2017 roku. Ponad 300 obrazów, rzeźb i grafik czołowych, polskich twórców surrealizmu, a także izba poświęcona Julianowi Ochorowiczowi – to wszystko miłośnicy sztuki i historii znajdą w odrestaurowanym budynku „Ochorowiczówki” w Wiśle. Muzeum Magicznego Realizmu jest największą tego typu instytucją w Europie i czyni z Wisły istotne miejsce na kulturalnej mapie nie tylko Polski, ale całego Starego Kontynentu. Sam Julian Ochorowicz był niezwykle ciekawą postacią – psychologiem, wynalazcą, piewcą pozytywizmu, osobą, która wyprzedzała swoją epokę. Ochorowicz był powszechnie znany w ówczesnym środowisku twórców i naukowców. „Ochorowiczówkę” odwiedzali między innymi Prus, Reymont czy Maria Skłodowska-Curie. Ale jest jeszcze jeden powód, żeby tu zajrzeć. To zbiór oryginalnych dzieł znanego katalońskiego surrealisty – Salvadora Dalego.

- reklama -

Istebna
Wieś Istebna położona jest u stóp Złotego Gronia, którego nazwa wzięła się podobno od porastających latem i oświetlanych promieniami słonecznymi kłosów dojrzałego zboża. Wraz z Koniakowem oraz Jaworzyną tworzą tzw. Trójwieś Beskidzką. Szczególnie żywa jest tutaj kultura pasterska. Związana z wypasem owiec czy produkcją lokalnego sera. To, co przyciąga turystów w ten właśnie rejon Beskidu Śląskiego, to także wspaniałe koronki, które podziwiać można zarówno w muzeach jako eksponaty, ale także jako element dekoracyjny wielu domów – na przykład powieszone w oknach, czy restauracji – jako zdobne obrusy.

Muzeum Koronek w Koniakowie
Żeby zobaczyć koronkowe cuda i cudeńka należy udać się do Muzeum Koronki – Izby Pamięci Marii Gwarek, która zainicjowała powstanie w 1947 roku Spółdzielni Koronkarskiej. Była także instruktorką szydełkowania („heklowania”) i działaczką na rzecz rozwoju lokalnego rękodzieła.
W muzeum mamy okazję zobaczyć serwety, obrusy, elementy stroju, jak na przykład czepce czy kołnierzyki, a nawet bieliznę wykonaną z białej lub kremowej nici. Największą na świecie, wpisaną do Księgi Rekordów Guinnessa, koronkę koniakowską zobaczymy
w Gminnym Ośrodku Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Bibliotece Publicznej w Istebnej.

Izba pamięci J. Kukuczki
O Jerzym Kukuczce i złotej epoce polskiego himalaizmu przeczytaliśmy większość książek, obejrzeliśmy wiele filmów dokumentalnych, ale nie byliśmy tu – w poświęconej mu Izbie Pamięci. Prowadzona przez żonę słynnego polskiego himalaisty izba, czasem po prostu jest zamknięta, dobrze jest więc przed planowanym przyjazdem zadzwonić i upewnić się, że Pani Cecylia Kukuczka jest na miejscu, w góralskim domku w Istebnej – Wilcze. Zgromadzono tu pamiątki po Kukuczce tworząc małe muzeum poświęcone jego pamięci. Skromny sprzęt jakim dysponował, zdjęcia, odznaczenia, medale, dyplomy zgromadzone w małym pomieszczeniu prezentują wielkie osiągnięcia zdobywcy Korony Himalajów i Karakorum.